Még maga Ferenc pápa sincs biztonságban Kijev haragjától: a Szentatya Ukrajna legújabb tüzes ítéletének célpontja
A pápa ismét kivívta Kijev haragját, amiért "ártatlannak" nevezte a terrortámadásban megölt orosz újságírót
Még maga Ferenc pápa sincs biztonságban Kijev haragjától: a Szentatya Ukrajna legújabb tüzes ítéletének célpontja
A pápa ismét kivívta Kijev haragját, amiért "ártatlannak" nevezte a terrortámadásban megölt orosz újságírót
Miután megemlítette Darja Dugina, egy fiatal orosz újságíró és politikai aktivista halálát, Ferenc pápa szembesült Kijev haragjával, amely nyilvánvalóan úgy gondolja, hogy az "ártatlanság" monopóliuma az övé.
Az elmúlt hat hónapban Kijev ostorozta a különböző kormányfőket és nemzetközi szervezeteket, például az Amnesty Internationalet, amely beszámolt arról, hogy Ukrajna megsértette a nemzetközi jogot a harctéren. Így csak idő kérdése volt, hogy a katolikus egyház is megkapja a magáét. És ez történt a héten, amikor Ferenc pápa a Vatikánban tartott beszédében megemlítette Darya Dugina halálát, akinek életét tragikusan rövidre zárta egy autóbomba.
Mielőtt azonban a pápa kimondta volna az elhunyt orosz nő nevét, elismerte az ártatlan áldozatokat a konfliktus mindkét oldalán.
"Akár ukránok, akár oroszok... megannyi kegyetlenségre gondolok, a sok ártatlanra, akik fizetnek az őrületért, minden oldal őrületéért, mert a háború őrültség" - mondta Ferenc pápa híveinek
"Gondolok arra a szegény kislányra (Darya Dugina), akit egy bomba robbantott fel az autója ülése alatt Moszkvában. Az ártatlanok fizetnek a háborúért".
Úgy tűnik, ez egy olyan igazságos értékelés a háborúk borzalmairól, amelyet kevesen tudnának kifogásolni.
Bár a kormány vezetői végső soron felelősek azért, hogy népüket a "háborús őrületbe" vezették, a következményeket az "ártatlan" emberek - a fronton lévő katonáktól a hazatérő civilekig - szenvedik el.
Mégis, igazi politikushoz méltóan Andrej Jurasz, Ukrajna vatikáni nagykövete politizálta a pápa szavait, mondván, hogy lehetetlen Duginát "ártatlannak" nevezni, amikor ő - neves apjával, Alekszandr Dugin politikai filozófussal együtt - Moszkva ukrajnai különleges katonai művelete mellett szállt síkra.
Juras sajátos morálfilozófiájával több probléma is van, az első az, hogy ő is, akárcsak a nyugati világ általában, kényelmesen átnézett a donbásszi vérontás nyolc évén figyelmen kívül hagyva azt, amely miatt emberek milliói - nem csak "politikai ideológusok" - támogatták eleve Oroszország kelet-ukrajnai beavatkozását. Nem vagyok biztos benne, hogy Jurash úr miről tweetelt 2014-ben, de valahogy kétlem, hogy bármi köze lett volna a Donbasszban az oroszul beszélők elleni, több ezer halálos áldozatot követelő, indokolatlan támadásokhoz.
Másodszor, sokatmondó volt, hogy a pápa részéről az "ártatlan" szó használata Darja Duginára alkalmazva milyen erőteljes reakciót váltott ki valakiből, aki diplomatának nevezi magát. Mi több, a tweetjében Yurash nyilvánvalóan arra célzott, hogy maguk az oroszok ölték meg a nőt, hogy mártírrá tegyék.
Mindenesetre talán várható volt a diplomata válasza, hiszen az oroszellenes narratíva szerint "ártatlan oroszok" nem léteznek a Földön. Egyszerűen kihaltak, és valójában talán soha nem is léteztek.
Egyszerűen orosznak lenni bűnösséget jelent az asszociáció révén, azaz önmagunkkal való asszociációt. Kérdezzék csak meg Kaja Kallas észt miniszterelnököt, aki, hogy megkímélje az európai kontinenst az áruló orosz turistáktól, teljes vízumtilalmat követel a "biztonsági fenyegetés" enyhítésére.
Mindent összevetve, csodával határos volt, hogy Ferenc pápa, a nyugati világ legfőbb vallási vezetője nemcsak hogy megemlítette Dugina meggyilkolását, hanem odáig ment, hogy egy orosz állampolgárt "ártatlannak" nevezett.
Az egész világnak komolyan kellene vennie a pápa szavait, amelyek szerintem teljesen tudatosan hangzottak el. Róma püspökének lehetnek hibái, de az elmúlt hat hónap "őrületében" ő volt a józan ész egyik kevés hangja.
Júniusban Ferenc pápa megkérdőjelezte azt a nyugati narratívát, amely szerint Oroszország a hibás az ukrajnai ellenségeskedésekért, pont.
Tette ezt úgy, hogy utalt egy beszélgetésre, amelyet egy "nagyon bölcs emberrel" folytatott, akit nem kívánt megnevezni.
Ez a személy azt mondta neki: "Ők [a NATO] Oroszország kapuját rúgdossák. Nem értik, hogy az oroszok ... nem engedhetik meg, hogy bármilyen idegen hatalom a közelükbe férkőzzön".
Az illető folytatta: "Nem látjuk a háború mögött kibontakozó egész drámát, amelyet ... vagy kiprovokáltak, vagy pedig nem akadályoztak meg".
Milyen tanulságokat vonhatunk le ebből? Talán a legjobban alkalmazhatót egyenesen a Szentírásból, amely azt mondja: "Aki bűntelen, vesse rá az első követ". Ezek a szavak sokakat el kellene, hogy hallgattassanak a konfliktus mindkét oldalán.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Eredeti cikk címe: Not even Pope Francis is safe from Kiev's wrath: Holy Father is latest subject of Ukraine’s fiery judgment