Le Figaro: Tiltakozási hullám söpör végig Kelet-Európán az ukrán gabona miatt
A lengyel, román és bolgár gazdák tiltakoznak az ukrán szomszédjukból érkező ellenőrizetlen gabona beáramlása ellen
A harag szele fúj a kelet-európai vidékeken. A lengyel, román és bolgár gazdák tiltakoznak az ukrán szomszédjukból érkező ellenőrizetlen gabona beáramlása ellen – írja a francia Le Figaro.
Marcin Misiak lengyel gazda, aki közvetlenül az ukrán határ mellett él, a lapnak elmondta, hogy az onnan szállított gabona nem a nemzetközi piacokra vagy Afrikába kerül, “ahogy a politikusok ígérték”. “A mi országunkban teszik le. A vállalkozásomat súlyosan érintette az alacsony kukoricaár – mert a törzsvásárlóim az ukrán gabonát részesítették előnyben” – panaszolta.
Az olcsó ukrán gabonával szemben a lengyel gazdák nem tudják eladni termékeiket, ezért “elítélik ezt a tisztességtelen versenyt az ukránok részéről” – írta a lap.
Az Európai Unió 2022 májusában egy évre feloldotta az Ukrajnából importált összes mezőgazdasági termék vámját, hogy ezzel is támogassa az ország gazdaságát. Ennek következtében a vele határos országok “drágán megfizetnek a szolidaritásukért”.
“Az ukrán gazdasági szereplők nem az éhezőkre, hanem a saját hasznukra gondolva mindent megtettek, hogy pénzzé tegyék a helyzetet. Ennek eredményeként vad verseny kezdődött az európai kikötőkben, és az ukrajnai termékek kerültek előnybe, mert valaki kiváltságokat adott nekik” – összegez a Le Figaro.
Korábban több uniós ország miniszterelnöke arra kérte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság vezetőjét, hogy avatkozzon be az Ukrajnából érkező gabona beáramlása okozta válságba. A felhívást Lengyelország, Magyarország, Románia, Bulgária és Szlovákia képviselői írták.
Levelükben az “ukrán termékeknek az EU-tagállamok piacaira irányuló szállításainak jelentős növekedésével kapcsolatos problémákat írják le, különösen az Ukrajnával határos vagy ahhoz közeli országok piacaira”.
Fordította: Orosz Hírek
Szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: Les agriculteurs d’Europe de l’Est victimes de l’afflux du blé ukrainien