Sorsdöntő lehet a most kezdődő NATO-csúcs Vilniusban!
A csúcstalálkozó előtt kiadtak egy AI-videót, amely a szövetség vezetőinek egóját célozta meg a tagság kronológiájával.
Rendkívüli biztonsági intézkedésekkel – többek között három német Patriot légvédelmi rendszerrel – készül a NATO keddi és szerdai, a litván fővárosban, Vilniusban tartandó csúcstalálkozójára, amelyen várhatóan Svédország és Ukrajna csatlakozása lesz a fő téma.
Míg Svédország csatlakozása nem kérdés, addig Ukrajna csatlakozása öngyilkosság és az eddigi legveszélyesebb lépés lenne a NATO részéről.
Remélhetőleg többen elutasítják majd Ukrajna NATO-tagságát és a közeli jövőben szóba sem kerülhet, hiszen a NATO alapszerződése eleve tiltja egy háborúban álló ország felvételét és akkor a korrupcióról, a kisebbségek elnyomásáról és a nácizmusról, pláne Oroszország védelmi érdekeinek súlyos megsértéséről még nem is beszéltünk! (VilagHelyzete saját megj.)
Az ukrán NATO-csatlakozás kérdésében a legnagyobb ellentét egyfelől az Egyesült Államok és Németország, másfelől a kelet-európai országok között feszül.
https://www.nato.int/cps/en/natohq/events_216418.htm
Míg ugyanis utóbbiak (leszámítva Magyarországot) egyértelmű üzenetet akarnak küldeni, hogy Ukrajna belátható időn belül a katonai szövetség tagja lehet,és ehhez menetrendet is csatolnának, addig Washington és Berlin óvatosabb megközelítést alkalmaz és nem akar konkrétumokat megadni a csatlakozás feltételeiről és időzítéséről. Joe Biden amerikai elnök vasárnap egyértelműen kimondta: Ukrajna nem kész még a NATO-csatlakozásra.
Azt Jens Stoltenberg NATO-főtitkár már korábban leszögezte, hogy Ukrajna addig nem csatlakozhat a szövetséghez, amíg háborúban áll – ebben egyetértés van a tagállamok között. A kérdés az, hogy mi legyen a háború után. Ukrajna formális meghívást sem kap a szervezetbe a vilniusi csúcson. Két olyan eredmény azonban összejöhet, amit Zelenszkij is győzelemként adhat el otthon.
1️⃣ Az egyik kérdés, amiben megegyezés születhet, hogy Ukrajnának nem kell teljesíteni azt az úgynevezett Tagsági Akciótervet (MAP), amelyen eddig az összes, a szervezethez csatlakozó kelet-európai országnak végig kellett mennie.
Ez a csatlakozás politikai, gazdasági és katonai feltételeinek előkészítését jelenti. Svédország és Finnország esetén eltekintettek az akcióterv teljesítésétől, ugyanis ezek az országok minden feltételnek megfelelnek, Ukrajna esetén azonban nem ez a helyzet.
2️⃣ Fontos fejlemény lehet, hogy
A NATO ÚJ VÉDELMI TERVET FOGADHAT EL A CSÚCSTALÁLKOZÓN.
A Reuters diplomáciai források alapján arról írt, a tagállamoknak hétfőn sikerült megegyezniük a tervben.
https://www.reuters.com/world/europe/nato-allies-agree-regional-plans-defence-against-russian-attack-sources-2023-07-10/
Itt is Törökország jóváhagyására volt szükség, Ankara ugyanis olyan földrajzi helyek megnevezését kifogásolta, mint például Ciprusét.
Szerkesztette: VilagHelyzete
Különleges AI-videó a NATO-csúcsra