Környezetmódosítási technikák (ENMOD) és a török-szíriai földrengés kapcsolata - ELEMZÉS - Komoly szakértői vizsgálat lenne szükséges
Írta: Michel Chossudovsky professzor, akinek teljes friss elemzését lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
Cikk: https://www.alternativhirek.com/2023/03/kornyezetmodositasi-technikak-enmod-es.html
Bevezetés
A legfrissebb jelentések szerint Törökországban és Szíriában jóval meghaladja az 50 ezret a halálos áldozatok száma, több mint félmillió a sebesült, és több tízezer ember pedig eltűnt. A társadalmi pusztulás és pusztítás leírhatatlan. Az első és a második földrengés 2023. február 6-án a dél-törökországi Kahramanmaras tartományban 7,6, illetve 7,8 (Richter-skála) erősségű volt.
A harmadik, 6,3-as erősségű földrengést február 20-án rögzítették.
Törökországban mintegy 530 000 embert evakuáltak a katasztrófa sújtotta területről. Ankara megerősíti, hogy „eddig 173 000 épület összedőlt vagy súlyosan megrongálódott, és több mint 1,9 millió ember keresett menedéket ideiglenes menedékhelyeken, szállodákban és közintézményekben. ”
Recep Tayyip Erdogan elnök szavaival élve : „Történelmünk legfájdalmasabb napjait éljük át”.
Szíriában a földrengések nagyrészt Aleppót, Lattakiát és Hamát érintették, amelyek Szíria északnyugati törökországi határának közelében vannak. A legutóbbi bejelentett halálos áldozatok száma Szíriában 5914 volt, ami 8,8 millió embert érint.
Bassar el-Aszad elnök hangsúlyozta, hogy az USA-NATO csaknem 12 éve háborúzik Szíriával, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy „Szíria körülbelül két és fél évszázada nem volt földrengés területe.”
Ebben a cikkben az I. rész a törökországi földrengések történetére fog összpontosítani, miközben kiemeli azt a tényt, hogy a 2023. február 6-i földrengést megelőzően Dél-Anatóliában nem volt újabb bizonyíték vagy történelmi feljegyzés a „jelentős földrengés” tevékenységéről.
A II. rész áttekintést nyújt a környezeti módosítási technikákról (ENMOD).
A III. rész az ENSZ Közgyűlése által 1977-ben ratifikált , a környezeti módosítási technikák katonai vagy bármely más ellenséges használatának tilalmáról szóló egyezményre összpontosít .
A Törökország–Szíria földrengés katasztrófája szempontjából az a lényeges, hogy a fent idézett 1977-es ENSZ-egyezmény rendelkezéseket tartalmaz a „részes államok” által elkövetett „ megsemmisítés, kár vagy sérülés” tekintetében a vizsgálat lefolytatására vonatkozóan . az ENSZ „szakértői konzultatív bizottságának” égisze alatt.
Az egyezmény rendelkezik arról is, hogy a „részes államok” nevében az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsához forduljanak. Ezeket a kérdéseket a IV. rész vázolja .
A törökországi földrengések története
Törökországgal kapcsolatban a geológiai elemzés a következőket sugallja:
„A földrengések főként „az anatóliai lemezen, egy kis ék alakú tektonikus lemezen fordulnak elő, amely nyugat felé szorul, miközben a keleti arab lemez beletolódik az eurázsiai lemezbe ”. (kiemelés tőlem) .
Ami Törökország földrengési tevékenységét jellemzi :
„Az észak-anatóliai törés mentén 1939-ben kezdődött sorozat, amely hatalmas földrengéseket okozott, amik 60 év alatt fokozatosan keletről nyugatra mozogtak”
A 2023. február 6-i földrengések, amelyek epicentruma Pazarcikban (7,8), illetve Ekinozuban (7,5) volt Gaziantep és Kahramanmaraş közelében, a közelmúlt legnagyobb „nagy földrengései”. (Lásd a melléklet táblázatát, az alábbi grafikont).
Február 6-án, helyi idő szerint hajnali 4 óra 15 perc körül 7,8-as erősségű földrengés rázta meg Törökország dél-középső részét a török-szíriai határ közelében. Alig 11 perccel később 6,7-es erősségű utórengés rázta meg a régiót. Kilenc órával később 7,5-ös erősségű rengés következett. ( USGS – Országos Földrengés Információs Központ )
Az alábbi térkép azonosítja a 2023. február 6-i földrengések epicentrumait délen, Szíria északnyugati határának közelében.
Ekinozu epicentruma, Pazarcik földrengések, 2023. február 6
Legutóbbi „nagy földrengések”
Történelmileg a legnagyobb törökországi földrengések epicentrumai Északnyugat-Anatóliában, Isztambul közelében, Nyugat-Anatóliában, valamint az északkeleti régióban voltak.
Az észak-anatóliai törés
Hét nagy (MS) 7,0 erősségű földrengés történt 1939 és 1999 között az észak-anatóliai törés mentén. Lásd a fenti térképet
Ezek a földrengések fokozatosan felszakították a törést keletről nyugatra. Az alábbiakban közöljük a hét nagy földrengés adatait, amelyek fokozatosan felszakították az észak-anatóliai törést:
1939. december 26. Magnitúdó (MS) 7,9 – 8,0. 30.000 haláleset. A hiba hossza kb 360 km. Megindította a jelentős földrengések keleti vándorlását az észak-anatóliai törés miatt. (Az 1939-es Erzincan földrengés, Észak-Anatólia)
1942 december 20. Magnitúdó (MS) 7,1. A hiba hossza kb 50 km. (Az 1942-es Erbaa földrengés, Észak-Anatólia)
1943. november 26. Magnitúdó (MS) 7,6. A hiba hossza kb 280 km. (Az 1943-as Tosya földrengés, Észak-Anatólia)
1944. február 01. Magnitúdó (MS) 7,3. A hiba hossza kb 165 km. (Az 1944-es Bolu-Gerede földrengés, Észak-Anatólia)
1957. május 26. Magnitúdó (MS) kb. 7. A hiba hossza kb. 30 km. (Az 1957-es Abant földrengés, Észak-Anatólia)
1967. július 22. Magnitúdó (MS) 7,1. A hiba hossza kb 80 km. (Az 1967-es Mudurnu-völgyi földrengés, Észak-Anatólia)
1999 augusztus 17. Ismit. Magnitúdó (MS) 7,8; MW 7,4-7,5) Északnyugat-Anatólia
Az alábbiakban az 1950 óta történt 5 legnagyobb földrengésről szóló jelentések találhatók, amelyek mindegyike az észak-anatóliai törés mentén történt.
Bingol: 6,9 magnitúdójú, és Törökország keleti városában történt 1971. május 22-én.
Izmit városa: 1999. augusztus 17., Isztambultól 90 km-re délkeletre, 7,6 magnitúdójú. A földrengés Isztambul, Sakarya, Golcuk, Darica és Derince iparosodott és legsűrűbben lakott városi területein történt .
Düzce földrengés, 1999. november 12., Adapazaritól 70 kilométerre (45 mérföldre) keletre vagy Ankarától 170 km-re (105 mérföldre) északnyugatra nagy földrengés történt, 7,2-es erősségű.
Van városa. 2011. október 23. 7,1-es erősségű földrengés, északkeleti város az iráni határ közelében.
Izmir: 2020. október 30., 7,0 magnitúdójú, epicentruma körülbelül 14 km-re északkeletre van a görög Szamos szigetétől
Izmit-Golcuk földrengés epicentruma Északnyugat-Anatóliában
Nota Bene: A nagy földrengések (1939-1999) egyike sem Dél-Anatóliában van.
A törökországi földrengések hosszú távú története (i.sz. 342-1999)
A „nagy földrengések” történetét i.sz. 342 óta tartják nyilván az USGS – National Earthquake Information Center által összeállított adatok alapján ( lásd a mellékletben található táblázatot).
A 13. században 1268-ban Adanában (Dél-Anatólia) egy „nagy földrengést” (60 000 haláleset) jegyeztek fel. Ráadásul a 15. század óta minden „nagy földrengés” Északnyugat-, Nyugat- és Északkelet-Anatóliában történt. (Lásd a mellékletet)
Dél-Törökország földrengések - Nem 100, hanem 700 éve a legerősebb földrengés!
A Reuters a kezdeti (2023. február 6-i) nagy földrengést „legalább egy évszázada a legerősebbnek minősítette a régióban”.
Ez alábecsülés!
Ami Dél-Anatóliát illeti, több mint hét évszázad óta ez a legnagyobb földrengés. (Adana 1268-ban, lásd a táblázatot a mellékletben )
A dél-törökországi feljegyzések szerint az 1998. június 27-i Ceyhan-Adana földrengés 6,3-as erősségű, Ceyhan és Adana városait érintette, 146 halálos áldozattal. A ceyani földrengést azonban nem sorolják a „nagy földrengés” kategóriába.
Mint fentebb vázoltuk, a legnagyobb törökországi földrengések az észak-anatóliai törés mentén zajlanak.
2023. február 6. előtt
Egyetlen „nagy földrengés” sem történt Dél-Anatóliában több mint 700 év alatt: ez nem „mond nekünk semmit” egy „nagy földrengés” „valószínűségéről” vagy „eshetőségéről” Dél-Törökországban?
Földrengés "előrejelzés"
A földrengések előrejelzése rutinszerű. A földrengés akár hónapokra előre jelezhető. Az „előrejelzés” azonban nem tévesztendő össze a „szeizmológiai előrejelzéssel”:
Frank Hoogerbeets holland szeizmológus, a hollandiai Solar System Geometry Survey (SSGS) munkatársa megjósolta a törökországi földrengést 2023. február 3-án, három nappal annak bekövetkezte előtt.
Nincs határozott bizonyíték terrortámadásra
Bár politikai szinten kétségek merülhetnek fel, jelenleg nincs határozott bizonyíték arra, hogy ez terrortámadás volt. A nyilvános információk alapján (szemben a minősített információkkal) nincs kézzelfogható bizonyíték arra, hogy „ környezetmódosítási technikákat” alkalmaztak volna Törökország és Szíria ellen.
DE...
Lényeges azonban, hogy Serdar Husszein , a Török Űrügynökség vezetőjének nem hivatalos nyilatkozata az orosz tévének adott interjújában. A kemény titánötvözet rudakról beszélt, amelyek erőteljes energiasugarat küldenek a földre , mélyen a talajba.
Az alábbiakban olvasható az interjú fordítása.
Átirat (fordítás)
A Török Űrügynökség vezetője, Serdar Hussein Yildirim a földrengéseket okozó fegyverekről:
Ismered azokat a villanyoszlopokat az utcákon. Hasonlóak ezekhez az oszlopokhoz, körülbelül 8-10 méter magas fém rudak.
A rúd belsejében nincs semmi, nincs robbanóanyag, semmi, de ez egy kemény titánötvözet anyagból készült fémrúd.
Műholdra rakták őket. Aztán megcélozzák és a Földre indítják őket. Olyan, mint egy éles hegyű bot. Például, ne adj isten, leesik valahol, a katasztrófa forgatókönyvét most nem nevezzük meg, de amint a földre esik, akár 5 km mélyre is behatol a földbe.
Ez nagyon gyorsan megtörténik és 7-8-as erősségű földrengést hoz létre.
A becsapódás következtében minden, ami ott van, megsemmisül. Nézd, itt nincsenek fegyverek, nincsenek robbanóanyagok, nincsenek bombák, semmi ilyesmi. Egyszerű botok [rudak]. De van egy olyan erő, amely a világűrből jön és nincs esélyed látni, megállítani vagy megvédeni magad." (kiemelés tőlem)
II
Környezetmódosítási technikák
Hatalmas irodalom áll rendelkezésre a katonai felhasználású időjárás-módosítási technikákról, amelyek nagy része minősített. Az USA és Oroszország a rekord mennyiségű fejlett ENMOD technológiával rendelkeznek.
Az amerikai hadsereg irányítani tudja az időjárást. Ezt megerősíti az Egyesült Államok légierejének „Az időjárás mint haderő-sokszorozó: az időjárás birtoklása 2025-ben ” című dokumentuma.
A néhai világhírű tudós, Dr. Rosalie Bertell megerősítette, hogy „az amerikai katonai tudósok… az időjárási rendszereken, mint potenciális fegyvereken dolgoznak."
Zbigniew Brzezinski volt nemzetbiztonsági tanácsadó már az 1970-es években előre látta a „Két kor között” című könyvében, hogy:
„A technológia a nagy nemzetek vezetői számára elérhetővé teszi a titkos hadviselés technikáit, amelyekből a biztonsági erők csak egy minimális részét ismerik…”
Dr. Nicholas Begich tudós, aki aktívan részt vett a HAARP elleni nyilvános kampányban, így jellemezte a HAARP-ot:
„Egy szupererős rádióhullám-sugárzó technológia, amely megemeli az ionoszféra [a légkör felső rétege] területeit egy sugár fókuszálásával és felmelegítésével. Az elektromágneses hullámok visszaverődnek a földre, és áthatolnak mindenen – élőn és holton is.”
Marc Filterman , egykori francia katonatiszt a rádiófrekvenciákat használó „nem szokványos fegyverek” többféle típusát vázolja fel. Az „időjárási háborúra” utal, jelezve, hogy az Egyesült Államok és a Szovjetunió is rendelkezik a technológiával.
„elsajátították már az 1980-as évek elején azt a know-how-t, amely a hirtelen klímaváltozások (hurrikánok, szárazság) felszabadításához szükséges.”
A Weather Warfare című cikkem, amelyet először a The Ecologist tett közzé 2008. május 22-én, több, egy korábbi időszakban általam írt alapos és részletes cikk összefoglalását adja a katonai felhasználású környezetmódosítási (ENMOD) technikákról:
https://theecologist.org/2008/may/22/weather-warfare
„A globális klímaváltozásról szóló vitában ritkán ismerik fel, hogy a világ időjárása a kifinomult elektromágneses fegyverek új generációjának részeként módosítható. Az Egyesült Államok és Oroszország is kifejlesztett képességeket az éghajlat katonai célú manipulálására.
Az amerikai hadsereg több mint fél évszázada alkalmazza a környezetmódosítási technikákat. John von Neumann amerikai matematikus az Egyesült Államok Védelmi Minisztériumával együttműködve az 1940-es évek végén, a hidegháború csúcspontján kezdte el az időjárás változásaival kapcsolatos kutatásokat, és előrevetítette „az éghajlati hadviselés még elképzelhetetlen formáit”.
A vietnami háború alatt felhő-bevetési technikákat alkalmaztak, 1967-től kezdve a Popeye Project keretében, amelynek célja a monszunszezon meghosszabbítása és az ellenséges utánpótlási útvonalak elzárása volt a Ho Si Minh-ösvény mentén.
Az amerikai hadsereg olyan fejlett képességeket fejlesztett ki, amelyek lehetővé teszik az időjárási minták szelektív megváltoztatását.
A technológia, amelyet a High-Frequency Active Auroral Research Program (HAARP) keretében tökéletesítenek [2014-ben bezárták, hivatalosan az Alaszkai Egyetemre ruházták át], a Stratégiai Védelmi Kezdeményezés – „Star Wars csillagháborús” melléklete.
Katonai szempontból a HAARP egy tömegpusztító fegyver, amely a külső légkörből működik és képes destabilizálni a mezőgazdasági és ökológiai rendszereket szerte a világon.
Az 1992-ben alapított HAARP az alaszkai Gokonában található és nagy teljesítményű antennák sorozata, amelyek nagyfrekvenciás rádióhullámokon keresztül hatalmas mennyiségű energiát továbbítanak az ionoszférába (a légkör felső rétegébe).
https://www.vilaghelyzete.com/search/label/HAARP
Felépítésüket az amerikai légierő, az amerikai haditengerészet és a Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) finanszírozta.
Az Air Force Research Laboratory és a Haditengerészeti Kutatási Hivatal által közösen üzemeltetett HAARP nagy teljesítményű antennák rendszerét alkotja, amely képes „az ionoszféra irányított helyi módosításait” létrehozni.
Rosalie Bertell, a Nemzetközi Közegészségügyi Intézet elnöke szerint a HAARP egy „gigantikus fűtőelemként működik, amely jelentős zavarokat okozhat az ionoszférában, nemcsak lyukakat, hanem hosszú bemetszéseket is létrehozva abban a védőrétegben, amely megakadályozza a halálos sugárzás Föld bolygóra való bejutását
Dr. Bernard Eastlund fizikus „a valaha épített legnagyobb ionoszférikus melegítőnek” nevezte.
Az Egyesült Államok légiereje a HAARP-t kutatási programként mutatja be, de katonai dokumentumok megerősítik, hogy fő célja az „ionoszféra-módosítások előidézése” az időjárási minták megváltoztatása, valamint a kommunikáció és a radar megzavarása érdekében.
(A teljes cikket itt olvashatja el: https://theecologist.org/2008/may/22/weather-warfare )
A CBC dokumentumfilm a HAARP-ról
A CBC TV egyik jelentése (1996) elismerte, hogy az amerikai légierő égisze alatt működő alaszkai HAARP létesítmény képes volt tájfunokat, földrengéseket, áradásokat és aszályokat kiváltani:
„Az irányított energia olyan erős technológia, hogy az ionoszféra felmelegítésére is használható, annak érdekében, hogy az időjárást háborús fegyverré változtassa. Képzelje el, hogy árvízzel pusztít el egy várost, vagy tornádókat használ a közeledő hadsereg megtizedelésére a sivatagban.
A katonaság rengeteg időt fordított az időjárás módosítására, mint a harci környezet koncepciójára. Ha egy elektromágneses impulzus bekapcsol egy város felett, akkor az otthonában lévő összes elektronikai dolog villogni kezd és kialszik, majd akár végleg megsemmisülne.”
CBC TV-jelentés (1996)
Meg kell jegyezni, hogy míg az alaszkai Gakonában működő HAARP programot 2014-ben bezárták (az Alaszkai Egyetemhez került), a HAARP projektet irányító amerikai légierő mindazonáltal megerősítette, hogy a katonai felhasználásra szánt ENMOD technikák a tervek szerint folytatódnak . :
„Továbblépünk az ionoszféra kezelésének más módjaira , amelyekre a HAARP-ot valóban tervezték” – mondta.
„Energiát fecskendezni az ionoszférába, hogy ténylegesen irányítani tudjuk azt. De ez a munka már befejeződött."
„Az időjárás, mint erőszorzó: az időjárás birtoklása”
A mögöttes cél katonai szempontból az „időjárás birtoklása”.
Az amerikai légierő tanulmányának 1996-os megrendelésekor a HAARP program már teljes mértékben működőképes volt, ahogy azt a CBC dokumentálta.
A jelentés célját az alábbiakban ismertetjük:
Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy az időjárás-módosítás megfelelő alkalmazása olyan mértékű csatatér dominanciát biztosíthat, amelyet korábban elképzelni sem lehetett. A jövőben az ilyen műveletek fokozzák a légi és térbeli fölényt, és új lehetőségeket kínálnak a csatatér alakítására és a harctér tudatosítására, arra várva, hogy mindezt összehozzuk.” 2025-ben mi birtokolhatjuk az időjárást. (Az Egyesült Államok légierejének AF 2025 zárójelentése, (nyilvános dokumentum) - https://www.geoengineeringwatch.org/documents/vol3ch15.pdf
Az időjárás-módosítás az amerikai légierő jelentése szerint „ a háborúzók számára a lehetőségek széles skáláját kínálja az ellenfél legyőzésére vagy rákényszerítésére” olyan képességek bevetésével, amik – mint mondják – áradások, hurrikánok, aszályok és földrengések kiváltására is kiterjednek:
„Az időjárás-módosítás a hazai és a nemzetközi biztonság részévé válik és egyoldalúan is végrehajtható… Lehetnek támadó és védekező alkalmazásai, sőt elrettentő célokra is használhatók. A csapadék, köd és vihar generálásának képessége a földön vagy az űridőjárás módosítása… és a mesterséges időjárás előállítása mind a [katonai] technológia integrált készletének részét képezik."
Az amerikai légierő dokumentuma, AF 2025 Final Report, (az eredeti AF dokumentum hivatkozása már nem érhető el)
Tekintse meg az amerikai légierő megbízásából készült teljes jelentést!
A baráti hadműveletek fokozásától vagy az ellenség műveleteinek megzavarásától a természetes időjárási minták kis léptékű testreszabásán keresztül egészen a globális kommunikáció és az ellentér vezérlésének teljes dominanciájáig az időjárás-módosítás a lehetséges lehetőségek széles skáláját kínálja a háborúzó félnek, hogy legyőzze ellenségét vagy kikényszerítse a harcot.
Az 1. táblázat felsorolja azokat a potenciális képességeket, amelyeket egy időjárás-módosító rendszer biztosíthat egy háborús főparancsnok (CINC) számára. (kiemelés tőlem)
Míg a földrengések kiváltása a HAARP technológia szerves része, a földrengések kifejezés nem szerepel kifejezetten az Egyesült Államok légierejének dokumentumának fenti változatában.
A jelentés A. és B. melléklete az ionoszféra szerepére mutat rá a maximális használható frekvencia (MUF) vonatkozásában.
A CIA részvétele az ENMOD technológiákban
Még 2013 júliusában az MSN News arról számolt be, hogy a CIA részt vett a Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) projektjének támogatásában, amely a geomérnökségre és az éghajlati manipulációra összpontosít.
A jelentés nemcsak elismerte ezeket a technológiákat, hanem megerősítette, hogy az amerikai hírszerzés rendszeresen részt vett az éghajlati manipuláció kérdésének kezelésében:
„A CIA által támogatott NAS-tanulmány célja „korlátozott számú javasolt geomérnöki technikák műszaki értékelése” – olvasható a NAS honlapján. A tudósok megpróbálják meghatározni, mely geomérnöki technikák valósíthatók meg és megpróbálják értékelni mindegyik hatását és kockázatát (beleértve a „nemzetbiztonsági aggályokat” is). (Lásd: Slate , 2013. július)
https://slate.com/technology/2013/07/cia-funds-nas-study-into-geoengineering-and-climate-change.html
"A CIA segít finanszírozni a kutatást, mert a NAS azt is tervezi, hogy értékeli "a nemzetbiztonsági aggályokat (mert lehetnek ilyenek) a világon bárhol telepített geomérnöki technológiákkal kapcsolatosan" - mondta Kearney.
III
Az 1977-es ENSZ-egyezmény
a környezetmódosítási technikák használatáról
1977-ben az ENSZ Közgyűlése ratifikált egy nemzetközi egyezményt, amely megtiltotta „ széleskörű, hosszan tartó vagy súlyos hatásokkal járó környezetmódosítási technikák katonai vagy egyéb ellenséges alkalmazását”.
Az ENMOD technikák a földrengésekre is vonatkoznak:
A „környezetmódosítási technikákat” úgy határozta meg, mint „bármilyen technikát, amellyel – a természetes folyamatok szándékos manipulálása révén” – megváltoztatható a Föld dinamikája, összetétele vagy szerkezete, beleértve annak élővilágát, litoszféráját , hidroszféráját és légkörét, vagy a világűrt.
Az ENSZ Közgyűlése által ratifikált 1977-es történelmi egyezmény, amely megtiltja „széleskörű, hosszan tartó vagy súlyos hatásokkal járó környezetmódosítási technikák katonai vagy egyéb ellenséges alkalmazását”.
….Az Egyezményben részes államok sem vállalják, hogy nem vesznek részt katonai … olyan környezetmódosítási technikák alkalmazásában, amelyek széles körben elterjedt, hosszan tartó vagy súlyos következményekkel járnak, mint bármely más részes állam megsemmisítésének, károsodásának vagy sérülésének eszközét. ( Egyezmény a környezetmódosítási technikák katonai vagy bármely más ellenséges használatának tilalmáról, Egyesült Nemzetek Szervezete, Genf, 1977. május 18. Hatálybalépés: 1978. október 5., az egyezmény teljes szövegét lásd a mellékletben) http://www.un-documents.net/enmod.htm
Az ENSZ-egyezmény teljes szövegének elolvasásához kattintson ide
A Szerződést ratifikáló vagy aláíró országok listája
2022-ig 78 ország ratifikálta vagy csatlakozott a szerződéshez, köztük Szíria, Törökország, Irak, Irán, az Egyesült Államok és az Orosz Föderáció. Izrael nem ratifikálta a szerződést.
Az Európai Parlament Bizottságának állásfoglalási indítványa
Azt is érdemes megjegyezni, hogy 1998 februárjában az Európai Parlament Külügyi, Biztonsági és Védelempolitikai Bizottsága nyilvános meghallgatásokat tartott Brüsszelben a HAARP programról.
A bizottság által az Európai Parlamenthez benyújtott Állásfoglalási indítvány:
„A HAARP-t… a környezetre gyakorolt nagy horderejű hatása miatt globális aggálynak tekinti, és kéri, hogy jogi, ökológiai és etikai vonatkozásait vizsgálja meg egy független nemzetközi testület…;
[a bizottság] sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy az Egyesült Államok kormánya ismételten megtagadta, hogy tanúbizonyságot tegyen a nyilvános meghallgatáson a HAARP program környezeti és nyilvános kockázatairól.
IV
„Szakértői vizsgálat” az „ENMOD ellenséges használatáról”
Tekintettel a Törökország-Szíria földrengés súlyosságára, az emberéletek elvesztésére, a pusztító társadalmi és gazdasági hatásokra, „szakértői vizsgálatot” kell lefolytatni az 1977-es nemzetközi egyezmény alapján, amely megtiltja a „környezetmódosítási technikák katonai vagy egyéb ellenséges alkalmazását” . .
Meg kell említenem, hogy a fent idézett 1977-es ENSZ-egyezmény ratifikálása óta a katonai felhasználásra szánt ENMOD technikák egyre kifinomultabbá váltak.
Bízhatunk az Egyesült Nemzetek Szervezetében?
A két „érintett államnak”, nevezetesen Törökországnak és Szíriának együtt kell működnie, és le kell folytatnia saját belső vizsgálatát, mielőtt szakértői vizsgálatot folytatna le az ENSZ égisze alatt.
E vizsgálat feladatmeghatározását az ENSZ-szerződés egyezményi cikkei tartalmazzák.
Hivatkozom az I., II. és V. cikkre (részletek), amelyek meghatározzák a szakértői vizsgálat jellegét. (kiemelés tőlem). Kattintson ide a cikkek teljes listájának megtekintéséhez
I. cikk . 1.
Ezen egyezményben részes minden egyes részes állam vállalja, hogy nem veti bea környezetmódosító technikák katonai vagy más ellenséges célú, széles körű, tartós vagy súlyos hatásokkal járó alkalmazását más részes államok megsemmisítésének, károsításának vagy sérülésének eszközeként.
A II. cikk az ENMOD technikákra utal, beleértve a földrengéseket is:
II. cikk
Az 1. cikkben használt "környezetmódosító technikák" kifejezés minden olyan technikára utal, amely a Föld - a természetes folyamatok szándékos manipulálása révén - dinamikájának, összetételének vagy szerkezetének megváltoztatására szolgál, beleértve a Föld élővilágát, litoszféráját, hidroszféráját és légkörét, vagy a világűrét.
V. cikk
1. Az Egyezményben részes államok vállalják, hogy konzultálnak egymással és együttműködnek az Egyezmény célkitűzéseivel vagy rendelkezéseinek alkalmazásával kapcsolatban felmerülő problémák megoldásában. Az e cikk szerinti konzultáció és együttműködés az Egyesült Nemzetek Szervezetének keretében és Alapokmányával összhangban megfelelő nemzetközi eljárásokon keresztül is megvalósítható. Ezek a nemzetközi eljárások magukban foglalhatják a megfelelő nemzetközi szervezetek, valamint az e cikk (2) bekezdésében előírt konzultatív szakértői bizottság szolgáltatásait.
2. Az e cikk (1) bekezdésében meghatározott célokra a letéteményes az Egyezményben részes bármely állam kérésének kézhezvételétől számított egy hónapon belül összehívja a szakértők konzultatív bizottságát. ...
3. Ezen Egyezmény bármely részes állama, amelynek oka van feltételezni, hogy bármely más részes állam az Egyezmény rendelkezéseiből eredő kötelezettségeinek megsértésével jár el, panaszt nyújthat be az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsához.
Az ilyen panasznak tartalmaznia kell minden lényeges információt, valamint minden lehetséges bizonyítékot, amely alátámasztja annak megalapozottságát.
4. Az Egyezményben részes minden állam vállalja, hogy együttműködik minden olyan vizsgálat lefolytatásában, amelyet a Biztonsági Tanács az Egyesült Nemzetek Alapokmányának rendelkezéseivel összhangban a Tanácshoz beérkezett panasz alapján kezdeményezhet. A Biztonsági Tanács tájékoztatja a részes államokat a vizsgálat eredményéről.
Az egyezmény szövegének melléklete a következő:
1. A Szakértői Konzultatív Bizottság vállalja, hogy megfelelő ténymegállapítást tesz, és szakértői véleményt nyújt az Egyezmény V. Cikkének (1) bekezdése értelmében a bizottság összehívását kérő Részes Állam által felvetett bármely problémával kapcsolatban.
Záró megjegyzések
Szolidaritást vállalunk Törökország és Szíria népével.
Ebben a szakaszban nem lenne bölcs dolog és korai lenne leegyszerűsítő következtetéseket levonni.
Van egy tiltott igazság. Megpróbáltam keretet adni az elemzésnek és a megértésnek.
A károk és az életek elvesztése leírhatatlan: A kérdésnek elemzés, párbeszéd és vita tárgyát kell képeznie, hivatkozva az 1977-es nemzetközi egyezményre, amely betiltja a „környezetmódosítási technikák katonai vagy más ellenséges alkalmazását”.
Törökországnak és Szíriának mint „érintett államnak” első lépésként saját belső vizsgálatot kell lefolytatnia, mielőtt azt az ENSZ Szakértői Konzultatív Bizottsága és/vagy az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa elé utalnák.
Melléklet
Forrás: Ezt az információt az USGS – Országos Földrengés Információs Központ szolgáltatta
10 000 vagy annál több halálesetet okozó földrengések Törökországban (i.sz. 342-1999)
Az alábbiakban a források és a lábjegyzetek találhatók
ISK: Az isztambuli Bogazici Egyetem Kandilli Obszervatóriumának földrengési katalógusa, szállító: NOAA/NGDC (Meyers és Von Hake), Boulder CO, 1985.
ITU: K. Ergin, U. Guclu és Z. Uz, Törökország és környéke földrengések katalógusa (i.sz. 11–1964), Isztambuli Műszaki Egyetem, Bányamérnöki Kar, 1967.
AFAD: Földrengéskockázati térkép, AFAD, Katasztrófa- és Vészhelyzet-kezelési Minisztérium, 2018.
NG(n): R. Ganse és J. Nelson, Jelentős földrengések katalógusa i.e. 2000 – 1979, beleértve a mennyiségi áldozatokat és károkat, NOAA/NGDC jelentés SE-27, Boulder CO, 1981. A zárójelben lévő szám a referenciatáblázatukból származik, az alábbiak szerint:
2: Lomnitz, Global Tectonics and Earthquake Risk, 1974.
3: Bath, Bevezetés a szeizmológiába, 1978.
5b: (nincs 5b forrás – valószínűleg 55 kellene?).
7: Meyers és von Hake, Earthquake data file summary, 1976.
51: Munchener Ruckversicherungs-Gesellschaft, Természeti veszélyek világtérképe, 1978.
55: Milne, Pusztító földrengések katalógusa, 1911.
73: Amerikai Kongresszus, Nagy földrengések, 1888.
99: Karnik, Az Európai Térség szeizmicitása, 1971.
120: Alsinawi és Galih, Irak történelmi szeizmicitása, 1978.
138: Ambraseys, Middle East A Reapraisal of Seismicity, 1978.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: Environmental Modification Techniques (ENMOD) and the Turkey-Syria Earthquake: An Expert Investigation is Required