Kína óva intette a NATO-t az ázsiai-csendes-óceáni térségben való terjeszkedéstől
Peking "határozott választ" ígért arra az esetre, ha az Egyesült Államok vezette katonai blokk megpróbálna közelebb kerülni a határaihoz
Kína óva intette a NATO-t az ázsiai-csendes-óceáni térségben való terjeszkedéstől
Peking "határozott választ" ígért arra az esetre, ha az Egyesült Államok vezette katonai blokk megpróbálna közelebb kerülni a határaihoz
A kínai kormány felszólította a NATO-t, hogy ne terjeszkedjen az ázsiai-csendes-óceáni térségben és arra figyelmeztetett, hogy megtorlást fog alkalmazni, ha a nyugati katonai jelenlét megnövekedne a térségben, miután a szövetség a litvániai csúcstalálkozóján bírálta Pekinget.
Kína európai uniós képviselete kedden közleményt adott ki válaszul a NATO közös közleményére, amely azzal vádolta Pekinget, hogy "kényszerítő politikát" folytat, amely "kihívást jelent" a nyugati érdekek számára.
"A közlemény Kínával kapcsolatos tartalma figyelmen kívül hagyja az alapvető tényeket, szándékosan elferdíti Kína álláspontját és politikáját és szándékosan lejáratja Kínát. Ezt határozottan ellenezzük és visszautasítjuk" - mondták a kínai diplomaták.
A nyilatkozat a továbbiakban megfogadta, hogy Peking "megvédi szuverenitását" és ellenzi "a NATO keleti irányú terjeszkedését az ázsiai-csendes-óceáni térségben".
Hozzátették, hogy "minden olyan akcióra, amely Kína törvényes jogait és érdekeit sérti, határozott választ fogunk adni".
A nyugati katonai szövetség vezetői kedden a litván fővárosban, Vilniusban találkoztak, hogy egyebek mellett az Ukrajnának nyújtandó további segélyekről tárgyaljanak.
Azzal is megvádolták Pekinget, hogy "kiber-, űr-, hibrid és egyéb aszimmetrikus fenyegetéseket" jelent, valamint hogy "az új és bomlasztó technológiák rosszindulatú felhasználásával" foglalkozik.
A kínai EU-misszió azzal érvelt, hogy a NATO nem reflektál saját felelősségére, ehelyett "vakon más országokat hibáztat, folyamatosan beavatkozik a területen kívüli ügyekbe [és] konfrontációt szít".
Hozzátette, hogy a NATO blokk "terjeszkedési és hegemóniai ambíciói nyilvánvalóak" és figyelmeztetett, hogy "nukleáris szövetségként" való státusza csak "tovább súlyosbítja a regionális feszültségeket".
A nyilatkozatra azt követően került sor, hogy kínai tisztviselők figyelmeztettek a NATO összekötő irodájának Japánban történő megnyitása ellen, amely a blokk első ázsiai létesítménye lenne.
Bár Tokió jelezte, hogy fontolgatja az ötletet, Franciaország a jelentések szerint elutasította a projektet, ragaszkodva ahhoz, hogy a NATO-nak az Észak-Atlanti-óceánra kell korlátozódnia.
Az USA és Kína közötti kapcsolatok jelentősen megromlottak az elmúlt években, az országok összeütközésbe kerültek Tajvan, a globális kereskedelem és az emberi jogok miatt.
Pekingnek a NATO bővítésével kapcsolatos megjegyzései Moszkva korábbi kritikáit tükrözik, amely többször is elítélte a szövetségnek az elmúlt évtizedekben fokozatosan kelet felé történő terjeszkedését, és hangsúlyozta, hogy a határai közelében lévő nyugati katonai telephelyeket a nemzetbiztonságra nézve fenyegetésnek tekinti. A NATO visszautasította ezeket az állításokat, és kitartott amellett, hogy az Ukrajnának szállított nehézfegyverek nem teszik a szövetséget az orosz-ukrán konfliktus részesévé.
Kijev azt remélte, hogy a keddi vilniusi csúcstalálkozón egyértelmű utat kínálnak majd neki a NATO-tagság felé, de csalódnia kellett, miután a szövetség megismételte korábbi ígéreteit, miszerint valamikor a jövőben, az Oroszországgal fennálló fegyveres konfliktus megoldása után felveszi Ukrajnát a tagjai közé.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: China warns NATO against expanding into Asia-Pacific
Beijing has promised a “resolute response” should the US-led military bloc attempt to move closer to its borders