Kína megmutatta, hogy kész harcolni Tajvanért, de vajon kész-e megfizetni az árát? - Elemzés
Peking megmutatja, hogy hajlandó háborút indítani Tajvanért és a színfalak mögött készül az elkerülhetetlen következményekre.
Peking megmutatja, hogy hajlandó háborút indítani Tajvanért és a színfalak mögött készül az elkerülhetetlen következményekre.
De vajon kész-e megfizetni az árát?
Hogyan készül fel és mi lenne ez az ár? - erre próbál választ adni ez a cikk, amit teljes egészében lefordítottam számotokra (VilagHelyzete)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
A múlt héten William Lai-t beiktatták az önigazgatású Tajvan szigetének elnökévé. Lai, a függetlenséget támogató keményvonalas, aki a Kínától való hivatalos elszakadást támogatja, provokatív beszédet mondott, amelyben megerősítette az önvezetésű tartomány szuverén létezését.
Kína erre gyorsan válaszul hadgyakorlatot indított a sziget körül, amely Peking saját szavai szerint a "hatalom átvételét" és egy hatékony tengeri blokád kialakítását célzó gyakorlat volt.
Bár a gyakorlat vitathatóan előre bejelentett volt és ettől függetlenül is megtörtént volna, mégis ez volt az eddigi legnagyobb és legjelentősebb gyakorlat, amelyet Kína tartott, nagyobb, mint az, amely Nancy Pelosi 2022-es, vitatott látogatását követte a szigeten.
Ezzel összhangban a szárazföldi Kína hivatalos retorikája is érezhetően agresszívabbá vált Tajvannal szemben, mint bármikor valaha és a külügyminisztérium szóvivője kijelentette:
"A tajvani függetlenségi erőknek betört fejjel és vérrel kell majd távozniuk, miután összeütköztek a Kína teljes egyesülését megvalósító nagy ... trenddel".
ℹ Peking természetesen mindig is kristálytisztán kifejtette álláspontját a szigettel való újraegyesítéssel kapcsolatban, beleértve azt is, hogy soha nem zárta ki az erő alkalmazását ennek érdekében, de az elmúlt években ez a kérdés felerősödött, mivel az USA szándékosan kijátszotta a Tajvannal kapcsolatos feszültséget, hogy provokálja Kínát és ezáltal manipulálja a nemzetközi paradigmát az autoritarizmus és a demokrácia közötti konfliktus irányába és ez a tendencia drámaian fel is gyorsult az ukrajnai ellenségeskedések kitörése után.
A kérdés azonban az, hogy Kína valóban vállalja-e ezt a kockázatot?
📍 Ez egy újabb jelentős pillanat lenne a nemzetközi kapcsolatokban, amely Ukrajnától eltérően valóban közvetlen háborút jelenthet magával az Egyesült Államokkal.
Pekingnek van mit átgondolnia.
🔴 A Tajvan erőszakos visszafoglalására vonatkozó döntés kolosszális nyugati reakciót váltana ki, amit az USA gyorsan kihasználna, hogy megerősítse az egységet valamennyi szövetségesével.
Először is, ez magában foglalja az azonnali szétválasztási intézkedéseket, amelyeknek Kína régóta igyekszik ellenállni.
Ez magában foglalná a mikrochipek Kínába történő küldésének és más kritikus technológiáknak a teljes embargóját, a kritikus kínai termékek azonnali kizárását az összes érintett piacról, a kínai tulajdonban lévő devizaeszközök esetleges lefoglalását, valamint egy széles körű cenzúra kampányt, amely többek között a TikTok és a CCTV teljes betiltását jelentené.
🔴 Politikai szempontból, ahogyan az USA tette Ukrajnával és a NATO-tagsággal kapcsolatban, az is várható, hogy egy ilyen konfliktus következményei révén elmozdítja a céltáblákat.
Az USA valószínűleg nyíltan feladná az Egy Kína-politikát, majd megerősítené a független Tajvan elismerését és kijelentené, hogy nem ismeri el Peking Tajvan annexióját, még ha az sikerülne is.
❗️ Mindez azt jelenti, hogy Kína számára hatalmas politikai és gazdasági költségekkel járna egy ilyen erőfeszítés.
A kérdés tehát az, hogy az előnyöknek mennyivel kell meghaladniuk a költségeket ahhoz, hogy Peking végül a megszállás mellett döntsön?
Kína valójában stratégiailag jobban készül erre a forgatókönyvre, mint azt az emberek gondolnák.
1️⃣ Először is, egy esetleges háborús forgatókönyv kritikus tényező az ország gazdaságának irányát illetően.
Kína a chipek, a technológiai ellátási láncok és más kritikus fontosságú áruk egyre nagyobb mértékű honosítására törekszik, hogy fokozatosan megszüntesse a külföldi behozatal szükségességét.
https://www.ft.com/content/98a50ed8-1265-4f31-986f-6c874bc815f0
Az USA már régóta arra törekszik, hogy a félvezető-ellátási láncot, és Kína Tajvantól való függőségét e lánc nagy részében stratégiai fojtópontként használja fel Kína gazdasági és katonai fejlődésének megbénítására.
Peking agresszív beruházásokkal próbál kitörni ebből a korlátozásból és a lehető leggyorsabban megszabadulni ettől a függőségtől, miközben egyidejűleg saját képességeinek fejlesztésére törekszik.
2️⃣ Másodszor, Kína már régóta készül arra a lehetőségre, hogy az USA megpróbál majd teljes körű tengeri embargót bevezetni ellene, bármennyire is valószínűtlen ez.
❗️ A Pentagont bízták meg egy tanulmány elkészítésével arról, hogy egy ilyen embargó hogyan lenne lehetséges.
A cél természetesen az lenne, hogy Kínát katonailag megbénítsák azáltal, hogy megfosztják a külföldi üzemanyag-ellátáshoz való hozzáféréstől, ismét megpróbálva kihasználni a népessége méretéből adódó energiafüggetlenségét, mint egy újabb fojtópontot.
➕ 🆗 Peking legnagyobb válasza erre az volt, hogy kiépítette az Övezet és Út kezdeményezést és olyan stratégiai partnerek, mint Pakisztán segítségével alternatív tengeri és kereskedelmi útvonalakat hozott létre, amelyek hatékonyan elkerülik az USA által egyre inkább militarizált tengeri perifériás régióit.
➕ 🆗 Ez magában foglalja az Oroszországgal való stratégiai és energetikai integráció fokozását is.
Ha ezeket a dolgokat összefüggéseiben nézzük, Kína minden bizonnyal felkészül egy esetleges háborúra, valamint lefekteti azokat a gazdasági kiigazításokat, amelyekre egy ilyen forgatókönyv esetén szükség lenne.
Ugyanakkor az is igaz, hogy Hszi Csin-ping ebben a pillanatban még nem mondott le a diplomáciáról és bármennyire is megmaradt benne az ösztönzés, hogy a nyugati piacokkal való integráció révén gazdaságilag fejlessze az országot, nem valószínű, hogy ilyen masszív döntést hozna.
Ugyanakkor őszintének kell lennünk, hogy a világ változásával ez az ajtó egyre inkább bezárul és a legtöbb ember számára nyilvánvaló, hogy a jelenlegi pályán Tajvannak egyáltalán nem áll érdekében az egyesülés.
⚡️ Milyen lehetőségei maradnak tehát Kínának Tajpejjel szemben?
⚡️ Lehet, hogy átkozott lesz, ha megteszi és átkozott, ha nem teszi meg.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: China is ready to fight for Taiwan, but is it ready to pay the price?
Beijing is showing it’s willing to go to war over Taiwan, and it’s preparing for the inevitable consequences behind the scenes
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
De jó, hogy betetted ezt a térképet, Laci, mert Így az egész téma még érthetőbb. Pl a távolság KÍna és Tajvan között stb.
Egyszer az Orosz , Kinai ellentetek idejen egy politikus ezt mondta . " Oroszorszag matanulhatna mar hogy a Japan torzsormester veszedelmesebb mint egesz Kina .