Kína hadihajókkal körbevette Tajvant!
Tajvan biztonsági értekezletet hív össze! „Vakmerőnek” és „provokatívnak” ítélték a lépést. Kína hadgyakorlattal magyarázza a mozgásokat.
Tajvan biztonsági értekezletet hív össze Peking „blokád” gyakorlatai közepette
A sziget tisztviselői „vakmerőnek” és „provokatívnak” ítélték a gyakorlatot.
Lai Csing-te tajvani elnök nemzetbiztonsági értekezletet hívott össze válaszul a pekingi erők nagyszabású hadgyakorlataira az önrendelkezési jogú sziget körül.
Karen Kuo, az elnöki hivatal szóvivője hétfői nyilatkozatában közölte, hogy a tajvani hadsereg „teljes mértékben figyelemmel kíséri” a pekingi hadgyakorlatokat, hozzátéve, hogy
Tajpej továbbra is elkötelezett „a béke és a stabilitás fenntartása mellett a Tajvani-szorosban és az Indo-csendes-óceáni térségben”.
„Kínának szembe kell néznie a Kínai Köztársaság [Tajvan] létezésének valóságával és tiszteletben kell tartania a tajvani nép demokratikus és szabad életmódra vonatkozó döntését” - mondta, és megfogadta, hogy a sziget »továbbra is megvédi a szabad és demokratikus alkotmányos rendszert« a »külső fenyegetésekkel« szemben.
A tajvani külügyminisztérium elítélte Peking hadgyakorlatait.
„Ez a meggondolatlan akció különösen provokatív a Tajvani-szoros békéjének közös megőrzésére irányuló jó szándékú felhívásunk után. Fenntartjuk a demokráciát, és felszólítjuk Kínát, hogy tanúsítson önmérsékletet és tartózkodjon a regionális stabilitás aláásásától”.
A sziget védelmi minisztériuma is csatlakozott ehhez a nyilatkozathoz, mondván, hogy
„megfelelő erőket fog bevetni válaszul és megvédi nemzeti szuverenitásunkat”.
A pekingi Keleti Parancsnokság közölte, hogy
a hadsereg, a haditengerészet, a légierő és más haderőnemek részvételével zajló Joint Sword-2024B gyakorlatra Tajvantól északra, délre és keletre kerül sor és kifejtette, hogy
a lépés „erős elrettentést jelent a »függetlenségre« törekvő szeparatista erők számára, és legitim és szükséges lépés a nemzeti szuverenitás védelmére és a nemzeti egység fenntartására”.
A parancsnokság egy térképet is közzétett a gyakorlatokról, amelyen több kijelölt terület lényegében minden oldalról körülveszi a szigetet.
Hozzátették, hogy
a gyakorlat célja a tengeri és légi harckészültségi járőrözések gyakorlása, „kulcsfontosságú kikötők és területek blokádja, tengeri és szárazföldi csapások, valamint az átfogó ellenőrzés megragadása, a hadszíntér közös harci képességeinek tesztelése”.
Az Egyesült Államok, Tajvan fő támogatója, komoly aggodalmának adott hangot a helyzet miatt.
Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője elítélte Lai „katonai provokációnak nevezett, rutinszerű éves beszédét”, ami „indokolatlan és az eszkaláció kockázatával jár”.
Lai a múlt héten nekiment Pekingnek, mondván, hogy
az országnak nincs joga Tajvan képviseletére, mert nem „alárendeltje” Pekingnek, és hogy Tajpej „ellenáll az annexiónak vagy a szuverenitásába való beavatkozásnak”.
Kína szuverén területe részének tekinti az önigazgatású szigetet. Hszi Csin-ping kínai elnök kijelentette, hogy Tajvan „újraegyesítése” „elkerülhetetlen” és Peking nem zárja ki az erő alkalmazását annak érdekében, hogy visszaszerezze Tajvant.
Fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Taiwan convenes security meeting amid Beijing’s ‘blockade’ drills
Officials on the island have condemned the exercise as “reckless” and “provocative”
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy iratkozzatok fel TÁMOGATÓ TAGKÉNT és ajándékba megkapjátok a sok száz oldalas könyvújságokat is!
A helyzet nem egyszerű...
Nekem úgy tűnik, Tajvannal kapcsolatban nem végleges, hanem időleges megegyezés született.
Akárcsak trianon esetében, ahol mintha szóba esett volna a "100 év múlva felülvizsgáljuk" lehetősége.
Történt valami? - ez a "magyar" hozzáállás.
Kína? Nem enged a jussából. Állhatotosságáért hadd ne kelljen már elítélnem őket.
Mi, magyarok? Fülünk-farkunk behúzva. (legalábbis a mindenkori kurmányzatunk részéről.)
Jó, rendben. tudom, tudom, a stratégiai nyugalom... De csak-csak az is elpattan valamikor... Hátha...
Mert ha nem, a "szomszédok" fognak osztozni maradék-Magyarországon...
Nem Kína az aki nem nyugszi, hanem amerika, akik közel merészkedtek hozzájuk, mint ahogy tették Oroszországgal is. Ukrajnát Oroszország ellen fordították, Tajvant Kína ellen akarják.
Európát elfoglalták a NATO katonáival mindenhol jelen vannak, most a másik oldalt is be akarják keríteni az ázsiai feléröl.
Ha már északon Japán és dél-Korea- ban az amerikai haderő jelen van, ehhez kellene még Tajvan, délen már Ausztrália meg van és így Ázsia körbe van véve.
Van oka annak, hogy Kína miért nem engedi Tajvant amerikai kézre adni!