Kína "békerombolónak" nevezte az USA-t és Tajvant
Kína figyelmeztetett, hogy Tajpej amerikai segítséggel való függetlenné válásának tervei eleve kudarcra vannak ítélve
Kína a"béke lerombolójának" nevezte az USA-t és Tajvant és figyelmeztetett, hogy Tajpej amerikai segítséggel való függetlenné válásának tervei eleve kudarcra vannak ítélve.
A tajpeji vezetés és az Egyesült Államok felelős a Tajvani-szoros két oldala közötti konfliktus kialakulásáért - hangsúlyozta Ma Hsziaoguang, a kínai államtanács tajvani ügyekért felelős hivatalának szóvivője.
Tajvan elnöke, Tsai Ing-wen és a Demokratikus Progresszív Párt (DPP) "külső támogatásra támaszkodva, önként vállalták a bábuk szerepét és fokozták a provokációkat a függetlenségi törekvésekben" - mondta Ma kedden, utalva Nancy Pelosi amerikai házelnöknek az önigazgatású szigeten tett látogatására, amelyet Peking a területének részeként tekint.
"Az Egyesült Államok fokozta erőfeszítéseit, hogy megpróbálja kijátszani a Tajvan-kártyát, folyamatosan olajat öntött a tűzre és terveket készít arra, hogy Tajvanon keresztül féken tartsa Kínát" - mutatott rá a szóvivő.
Tajpej és Washington nem lesz képes tisztára mosni magát, függetlenül attól, hogy milyen "trükköket" alkalmazhatnának ennek érdekében, mert "ők a [szigetet és a szárazföldi Kínát elválasztó] Tajvani-szoros két oldala közötti konfliktus megteremtői, a Tajvani-szoros békéjének és stabilitásának rombolói" - mondta.
Ma szerint a tajvani vezetés azon tervei, hogy "az Egyesült Államokra támaszkodjon a függetlenségért", kudarcra vannak ítélve.
A "függetlenség erőszakkal való keresésének" illúziója pedig csak felgyorsítja Tsai és a Demokratikus Progresszív Párt bukását, miközben Tajvant a katasztrófa szakadékába taszítja - tette hozzá.
A DPP egy nacionalista balközép párt, amely uralja a tajvani parlamentben többségben lévő Pán-zöld koalíciót. A kormánypárt, amelynek elnöke Tsai, szociálisan liberális politikát folytat belföldön, ugyanakkor több védelmi kiadást szorgalmaz, hogy meg tudják védeni a szigetet Kínával szemben.
Pelosi, aki a harmadik az amerikai elnöki tisztség várományosai között, kedden szállt le Tajpejben, és 1997 óta ő lett a legmagasabb rangú amerikai tisztségviselő, aki ezt megtette. Az út Kína heves tiltakozása ellenére folytatódott, amely "veszélyesnek és provokatívnak" nevezte a lépést.
Tajpejben a házelnök találkozott Tsai elnökkel és helyi parlamenti képviselőkkel, biztosította őket arról, hogy Washington "nem mond le Tajvan iránti elkötelezettségünkről" és a szigetet "a világ egyik legszabadabb társadalmának" nevezte.
Peking az utazásra úgy reagált, hogy egy sor hadgyakorlatot és éleslövészetet jelentett be hat Tajvan körüli tengeri területen. A kínai külügyminisztérium arra is figyelmeztetett, hogy a látogatás "súlyos hatással lesz a kínai-amerikai kapcsolatok politikai alapjaira".
Tajvan, amely hivatalosan Kínai Köztársaságnak (ROC) nevezi magát, 1949 óta önkormányzattal rendelkezik, de hivatalosan soha nem nyilvánította ki függetlenségét Pekingtől.
Annak ellenére, hogy 1979 óta hivatalosan elismeri Pekinget Kína egyetlen törvényes hatóságának, az Egyesült Államok erős nem hivatalos kapcsolatokat ápol Tajvannal, fegyvereket ad el a 23,5 milliós szigetnek, és támogatja a szuverenitásra irányuló törekvéseit.
Az eredeti cikk címe: China brands US and Taiwan ‘destroyers of peace’ - Taipei’s plans to gain independence through American help are doomed to fail, China warns