Kína azonnal lemondja a magas szintű találkozót Japánnal
Peking "erősen elégedetlen" a G7-tagok, köztük Japán tajvani válsággal kapcsolatos reakciójával.
Peking lemondta a kínai és a japán külügyminiszter közelgő találkozóját a G7-csoport Tajvanról tett nyilatkozata miatt - jelentette be csütörtökön a kínai külügyminisztérium.
![](https://substackcdn.com/image/fetch/w_1456,c_limit,f_auto,q_auto:good,fl_progressive:steep/https%3A%2F%2Fbucketeer-e05bbc84-baa3-437e-9518-adb32be77984.s3.amazonaws.com%2Fpublic%2Fimages%2F85ac4fb2-1e8c-4b5b-9be1-b9c45674e10c_768x432.jpeg)
A Vang Ji kínai külügyminiszter és japán kollégája, Josimasza Hajaszi közötti megbeszélésre, amelyet a tervek szerint a Kambodzsában zajló ASEAN-rendezvények margójára terveztek volna, nem kerül sor - közölte Hua Csunying, a minisztérium szóvivője egy tájékoztató során.
Peking "erősen elégedetlen" a Japánt, Kanadát, Franciaországot, Németországot, Olaszországot, Franciaországot, Nagy-Britanniát, Kanadát, az Egyesült Államokat és az Egyesült Államokat tömörítő G7-csoport közös nyilatkozatával, amit Nancy Pelosi amerikai házelnöknek az önigazgatású Tajvan szigetén tett látogatása körüli eseményekkel kapcsolatban tettek.
Tokiónak nincs joga "felelőtlen megjegyzéseket" tenni a tajvani kérdéssel kapcsolatban - hangsúlyozta a szóvivő.
A G7-országok külügyminiszterei szerdai nyilatkozatukban elítélték Kínát, amiért Pelosi útjára válaszul katonai gyakorlatok és éleslövészeti gyakorlatok sorozatát indította a sziget körüli hat tengeri területen.
"Nem igazolható, hogy egy látogatást ürügyként használjanak agresszív katonai tevékenységre a Tajvani-szorosban" - áll a nyilatkozatban, hozzátéve, hogy Peking "eszkalációs válasza a feszültségek fokozását és a térség destabilizálását kockáztatja".
A G7 azzal védte az amerikai házelnök lépését, hogy kitartott amellett, hogy "normális és rutinszerű", hogy a nyugati nemzetek törvényhozói nemzetközi utazásokat tesznek.
"Felszólítjuk a KNK-t (Kínai Népköztársaság), hogy ne változtassa meg egyoldalúan, erőszakkal a status quo-t a térségben, és békés eszközökkel oldja meg a két ország közötti ellentéteket" - mondták a miniszterek.
Pelosi, aki a harmadik az amerikai elnöki tisztség várományosai között, kedden késő este szállt le Tajpejben, és másnap távozott, ezzel 1997 óta ő lett a legmagasabb rangú amerikai tisztségviselő, aki a szigetre érkezett.
Az utazást annak ellenére tette meg, hogy az azt megelőző napokban Peking heves tiltakozását fejezte ki, amely az Egy Kína-politika értelmében Tajvanra saját területének részeként tekint.
A kínai hatóságok a "veszélyesnek és provokatívnak" minősített látogatásra nagyszabású hadgyakorlatok bejelentésével és Tajpejjel szembeni kereskedelmi korlátozások bevezetésével reagáltak.
A kínai külügyminisztérium arra is figyelmeztetett, hogy a képviselőházi elnök lépése "súlyos hatással lesz a kínai-amerikai kapcsolatok politikai alapjaira".
Tajvan, amely hivatalosan Kínai Köztársaságnak (ROC) nevezi magát, 1949 óta önkormányzattal rendelkezik, de hivatalosan soha nem nyilvánította ki függetlenségét Pekingtől.
Annak ellenére, hogy papíron egyetért az Egy Kína politikával, Washington erős nem hivatalos kapcsolatokat ápol Tajpejjel, fegyvereket ad el a 23,5 millió lakosú szigetnek, és támogatja a szuverenitási törekvéseit, Peking nemtetszésére.
Eredeti cikk: China scraps high-level meeting with Japan
Beijing says it’s “strongly displeased” with the reaction of G7 members, including Tokyo, to events surrounding Taiwan crisis