Kik ezek a jemeni hutik? Szembeszálltak az USA-val, Izraellel, Szaúd-Arábiával és "bosszút" ígérnek. Fontos tudásanyag!
A hutik 20 éves fennállásuk alatt hozzászoktak a síita hitükért és az országukért folytatott folyamatos harcokhoz. A jemeni válság sokáig homályos és távoli téma maradt a legtöbb ember számára
Szembeszálltak az USA-val, Izraellel, Szaúd-Arábiával és "bosszút" ígérnek. Kik ezek a jemeni hutik?
A hutik 20 éves fennállásuk alatt hozzászoktak a síita hitükért és az országukért folytatott folyamatos harcokhoz. Egy jó cikket írt erről Abbas Juma, nemzetközi újságíró, politikai kommentátor, Közel-Keleti és Afrika szakértő, ezért teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
"Nagy sajnálatomra a jemeni emberek nem tudnak egyedül megbirkózni a helyzettel. De a régió nagy szereplői és a nemzetközi közösség segíthet, mert az ő kezükben van a megoldás.
Ezért arra kérjük őket, hogy segítsenek országunknak és népünknek abban, hogy véget vessenek a háborúnak, hogy tárgyalóasztalhoz ültessék a harcoló feleket, hogy megkezdődhessen egy olyan megoldás keresése, amely megfelel a jemeni, a regionális és a világ összes erő érdekeinek.
A jemeni biztonság és stabilitás szerves részét képezi a régió és a világ biztonságának és stabilitásának." - mondta Ali Nasir Muhammad, Dél-Jemen korábbi elnöke (1980-86); - idézet a Valdai Klub 2018. februári konferenciájáról.
🔴 A legtöbb ember csak a hírekben szereplő globális problémákról van tudomása.
Ha a média nem számol be a történetről, akkor úgy érezzük, hogy a probléma nem is létezik. Emiatt a szíriai, iraki vagy afganisztáni eseményekkel ellentétben a jemeni válság sokáig homályos és távoli téma maradt a legtöbb ember számára világszerte.
De ezekben a napokban, amikor a jemeni emberek az Egyesült Államok és szövetségesei ellen fordultak, a dolgok hirtelen megváltoztak.
A Houthi mozgalom volt az egyetlen csoport a régióban, amely (szerintük) el merte mondani az igazságot az izraeli - palesztin eseményekről és ki mert állni a palesztinokért.
Hirtelen mindenki róluk kezdett beszélni. 2024. január 12-én az USA és az Egyesült Királyság megtámadta a houthikat Jemenben.
A támadás válasz volt arra a blokádra, amelyet a Houthik vezettek be az izraeli hajók (valamint az Izraelbe tartó és onnan induló hajók) ellen a Vörös-tengeren.
Világszerte emberek milliói támogatják a hivatalosan "Ansar Allah" mozgalomként ismert Houthikat. Időszerű, hogy többet megtudjunk erről a mozgalomról, és mélyebb megértést nyerjünk a Jemenben zajló eseményekről.
Nonstop háború
ℹ Elég nehéz már bombázásokkal meglepni a jemeni népet. A térségben évek óta véres háború dúlt a hatóságok és a huthi felkelők között.
🔥 A helyzet 2015-ben súlyosbodott, amikor a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció beavatkozott a konfliktusba. A Jemeni Emberi Jogi és Fejlesztési Központ szerint a három éve tartó harcok során több mint 10 ezer civil halt meg az országban. Az áldozatok között csaknem 2000 nő és 2500 gyermek volt.
2017 novemberében Szaúd-Arábia és szövetségesei úgy döntöttek, hogy lezárják az összes jemeni szárazföldi, tengeri és légi kikötőt.
Ennek következtében a lepusztult országot teljes blokád alá vették, ami humanitárius katasztrófához vezetett. A harctéren elhunytak mellett ezrek haltak éhen és kolerában.
Amikor az ország fő kikötőit és a Maribba vezető légi hidat végül feloldották, és a jemeni lakosság humanitárius segélyt kaphatott, ez nem oldotta meg teljesen a problémát. A mai napig a lakosság több mint 70%-a még mindig humanitárius segítségre szorul.
A Houthik feltűnnek a színen
Jemen 1990-ben Dél-Jemen és Észak-Jemen egyesülése után káoszba süllyedt.
ℹA mai konfliktus a szunniták és síiták közötti 2004-es vitával kezdődött.
Az északnyugat-jemeni Szaada városában a síiták felemelték szavukat a szunnita hatóságok ellen, akik szerintük vallási alapon elnyomják őket és korruptak. A vallási kisebbség kijelentette, hogy függetlenséget akar, és hamarosan fegyveres felkelés kezdődött.
ℹ A lázadás élén a síita imám Huszein Badreddin al-Húdi vezető állt, akit 2004 végén megöltek. Ezért hívják a mozgalom harcosait ma már "hutiknak".
Hivatalosan azonban a mozgalom neve "Ansar Allah" ("Isten támogatói").
Husszein halála után testvére, Abdul-Malik al-Houthi vette át a helyét, és a harcok folytatódtak.
A jemeni hatóságok a Houthikat "Irán-barát ötödik oszlopnak" nevezték.
Válaszul a mozgalom árulással vádolta a jemeni politikai intézményeket, és azzal, hogy a szaúd-arábiai vahhábita vallási mozgalom érdekeit szolgálják.
2010-ben azonban a feleknek sikerült megállapodniuk, és létrejött a régóta várt tűzszünet. Ez azonban nem tartott sokáig.
2010-2011-ben az úgynevezett arab tavasz forradalmi felkelések sorozata terjedt el az egész Közel-Keleten, így Jemenben is.
Dühös lakosok ezrei vonultak az utcára, követelve az országot 33 éve irányító Ali Abdullah Szaleh elnök lemondását. Az elnök sokáig ellenállt, és még egy merényletet is túlélt, de végül kénytelen volt lemondani.
Száleh 2011 novemberében, Szaúd-Arábiában tartózkodva mondott le.
2012 februárjában a Szaúd-barát Abdrabbuh Mansur Hádit választották elnökké. Egyébként a hutik állítása, miszerint Szaúd-Arábia beavatkozott Jemen belügyeibe, korántsem alaptalan.
Az arab tavasz véget ér, a háború elkezdődik
Szaleh lemondása és az új vezető hatalomra kerülése természetesen nem oldotta meg az ország problémáit. Ellenkezőleg, a terroristák még erősebbé váltak, a korrupció nőtt, a szegények és munkanélküliek száma pedig nőtt.
💣A gyűlölet és a polgárháború közepette a hutik ismét fegyvert ragadtak és ezúttal nemcsak a hatóságok, hanem az al-Kaida harcosai, az al-Iszláh párt (a "Muszlim Testvériség" helyi változata) és más radikálisok ellen is harcoltak.
❗ Az újonnan megválasztott elnök, aki nem akart párbeszédet kezdeni a hutikkal, csak olaj volt a tűzre.
Ennek eredményeként 2014 nyarán az Ansar Allah harcosai átvették az északi Amran és Szaada tartományok ellenőrzését és megtisztították azokat a terroristáktól.
Amikor a hutik elérték a fővárost, Szanaát, Hadi kénytelen volt Ádenbe menekülni. Amikor Adent is elfoglalták a síiták, a jemeni elnök Szaúd-Arábiába menekült.
A megbuktatott elnök egyébként kezdetben a hutik oldalára állt. Annak ellenére, hogy az ellenségek számos kísérletet tettek szövetségük megtörésére, a Száleh és a hutik közötti együttműködés meglehetősen erősnek tűnt - legalábbis akkoriban.
Szaúd-Arábia beszáll a játékba
A hutik harctéri győzelmei nem csak Hádit űzték el az országból. Erős reakciót váltottak ki Szaúd-Arábiában is.
🔥 A szaúdi királyság 2015 márciusában bejelentette, hogy nemzetközi katonai műveletet indít az Ansar Allah szervezet ellen, amelyet immár terrorszervezetnek nyilvánított.
ℹ A "síafóbia" eszméje által egyesítve arab koalíciót hoztak létre, amelyben Katar, az Egyesült Arab Emírségek, Jordánia, Bahrein, Kuvait, Észak-Szudán, Egyiptom és Pakisztán is részt vett.
Később az ENSZ Világélelmezési Programjának (WFP) képviselői Rijádot okolták a jemeni humanitárius válságért.
"Szaúd-Arábiának a jemeni humanitárius válság [szükségleteinek] 100 százalékát kellene finanszíroznia" - mondta David Beasley, a WFP ügyvezető igazgatója.
"Vagy hagyják abba a háborút, vagy finanszírozzák a válságot. A harmadik lehetőség az, hogy mindkettőt tegyük meg".
A Szaleh-Houthi szövetség vége
"Ez is elmúlik" - ezek a szavak állítólag Salamon király gyűrűjébe voltak vésve. És a mondás ismét igaznak bizonyult.
Száleh és a Houthik - akik egykor egymás mellett harcoltak a külföldi beavatkozás és a hatóságok ellen - végül elkeseredett ellenségekké váltak. Ez azonban aligha volt meglepő. A volt elnök mindenáron vissza akarta szerezni a hatalmat, és a hutikat kizárólag helyzeti szövetségesként kezelte.
ℹ 2017 novemberében az Ansar Allah mozgalom megkísérelte letartóztatni Salehet és családját. Akkor a feleknek sikerült megegyezniük. Ezután azonban fegyveres konfliktus tört ki a felek között.
Száleh "lázadóknak" nevezte a hutikat és polgárháború szításával vádolta őket. Egyúttal felszólította Szaúd-Arábiát, hogy oldja fel a blokádot és kezdeményezzen párbeszédet.
A harcok mindkét oldalon több száz ember életét követelték. Magát Száleh-t meggyilkolták.
Következtetés
A jemeni lakosság számára nem idegen a háború és a bombázások.
Ellenálltak a szomszédos országok nyomásának, és Irán segítségével katonai szempontból megerősödtek.
A modern fegyverek és a jelentős befektetések ellenére a Houthi-ellenes koalíció nem tudta legyőzni az Ansar Allahot.
A csoportnak még rakétavédelmi egységeket is sikerült szerveznie, megtámadott egy, a rijádi nemzetközi repülőtér közelében lévő területet, és szaúdi katonai támaszpontokat támadott.
És most a jemeni hutik szembeszállnak az Egyesült Államokkal és Izraellel.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe:
They have defied the US, Israel, and Saudi Arabia, and promise ‘revenge.’ Who are the Houthis of Yemen? - In their 20 years of existence the Houthis have grown accustomed to ongoing struggles for their Shia faith and their country
Azért szebb lett volna, ha azt is megjegyzi a szerző, hogy azok ott nem polgárháborúk voltak, hanem a CIA által szervezett lázadások arra, hogy az USA-nak legyen "oka" azokat az országokat megtámadni. Az "Arab Tavasz" a Pentagon művelet neve, amely a ds parancsára történt. Igaz eddig minden akció azok parancsára történt, hogy legyen nekik konyhapénzt, illetve, hogy hulljanak az emberek és megszerezzék maguknak azon ország kincseit... Az USA és a NATO csak az emberanyagot adja, mint a ds magánhadserege...