Kijev sikertelen nyári ellentámadása után hogyan állnak az orosz és az ukrán hadseregek az őszi újabb csatákhoz közeledve? - A front aktuális ELEMZÉSE - 2023.09.01.
A helyi előrenyomulások ellenére Zelenszkij erői nem értek el nagyobb áttörést a 2023-as nyári harcok során.
Kijev sikertelen nyári ellentámadása után hogyan állnak az orosz és az ukrán hadseregek az őszi újabb csatákhoz közeledve?
A helyi előrenyomulások ellenére Zelenszkij erői nem értek el nagyobb áttörést a 2023-as nyári harcok során.
Az elmúlt három nyári hónap során a média világszerte figyelemmel kísérte Ukrajna sokat hangoztatott ellentámadását. Azonban semmi látványos nem történt.
Oroszország védelmi vonalát elérve a kijevi fegyveres erők jelentős veszteségek és megsemmisített nyugati felszerelések árán több stratégiai értékkel nem rendelkező falut tudtak elfoglalni. Oroszország a maga részéről mindvégig a védekező taktikát helyezte előtérbe, de néhány irányban megkísérelt saját offenzívát is indítani.
Mi történt a fronton ezen a nyáron, és miért nem tudott egyik fél sem jelentős sikereket elérni? És milyen állapotban van a két hadsereg az őszi hadjárathoz közeledve?
Az ellentámadási taktika váltása
Ukrajna ellentámadása a Zaporozsjei területen és a Donyecki Népköztársaságban (DPR) immár több mint két és fél hónapja tart.
Ez idő alatt a kijevi hadseregnek sikerült elérnie Oroszország három védelmi vonala közül az elsőt a Rabotino falutól keletre fekvő keskeny földdarabon - a frontnak azon a szakaszán, ahol jelenleg a harcok összpontosulnak. Ukrajna kénytelen volt szinte valamennyi hadműveleti és stratégiai tartalékát bevetni az előrenyomulás érdekében.
A júniusban elszenvedett veszteségek után az ukrán hadvezetés úgy döntött, hogy felhagy azzal a taktikával, hogy nagy gépesített egységeket alkalmazzon az előrenyomuláshoz. Ehelyett páncélozott járművekkel és tüzérséggel támogatott gyalogsági rohamműveletekbe kezdett - ez a stratégia hasonló ahhoz, amelyet az orosz csapatok Artemovszkban (Bakhmut) alkalmaztak.
Ez a döntés jelentősen lelassította az ellentámadás ütemét és eltemette az Azovi-tenger elérésének stratégiai célját. A stratégia azonban lehetővé tette a fokozatos áttörést, a déli és délkeleti irányba való haladást.
Ennek eredményeképpen augusztus közepére az ukrán hadsereg bevonult Rabotinóba, ott utcai harcokat vívott, és elfoglalt két falut a Vremevszkij-szoroson: Sztaromajorszkoje és Urozajnoje. Rabotinótól keletre az ukránoknak sikerült elérniük Oroszország első védelmi vonalát is.
Szakértői megbeszélések
A lassú haladás csalódást okozott a nyugati és ukrán szakértőknek és keresni kezdték, kit okoljanak a kudarcba fulladt ellentámadásért, amelynek győzelemmel kellett volna végződnie. Az uralkodó vélemény az volt, hogy alábecsülték az orosz hadsereget - amely tavaly ősszel kilábalt a kudarcokból és aknamezőkkel, rugalmas gyalogsággal, tüzérséggel, repüléssel és helikopterekkel sikerült hatékony védelmi vonalat kiépítenie.
Ugyanakkor néhány egészen nevetséges okot is felhoztak Ukrajna kudarcaira.
A brit hírszerzés például a bokrokat és a gyomokat okolta az ukrán hadsereg szerencsétlenségéért, míg Anna Malyar ukrán védelmi miniszterhelyettes újságírókat támadott, akik a 82. dandár veszteségeiről írtak.
https://twitter.com/DefenceHQ/status/1686977578488274944
Voltak olyan kísérletek is, hogy a felek egymást hibáztassák:
Nyugati szakértők az Ukrán Fegyveres Erőket vádolták a csapatok nem hatékony műveleti irányításával, míg az ukránok megjegyezték, hogy a nekik nyújtott segítség nem volt elégséges és túl lassan érkezett.
Valerij Zaluzsnij, a hadsereg főparancsnoka egy alkalommal még azt is mondta, hogy
az amerikaiak nem értik a folyamatban lévő konfliktus természetét és a partizánok elleni harcokban szerzett tapasztalataikat próbálják a jelenlegi háború realitásaira alkalmazni.
Maga Zaluzsnyij azt állította, hogy a hadművelet inkább az 1943-as kurszki csatára hasonlít.
Csaták Rabotinóért
Idővel az Ukrán Fegyveres Erők egyre több új egységet vontak be a Rabotinoért folytatott harcokba. Míg kezdetben az ellentámadást a 46. légi mozgó dandár és a 47. gépesített dandár hajtotta végre, végül az ukránok kénytelenek voltak a 116., 117. és 118. gépesített dandárt, a Nemzeti Gárda erőit, a 71. Jäger és az 1. harckocsizó dandár egységeit, valamint számos különálló egységet, köztük a tengerészgyalogság különleges műveleti központjának különleges erőit is bevonni.
Végül augusztus közepén Ukrajna kijátszotta az aduászát és bemutatta a 82. légitámadó dandárt, amely amerikai Stryker páncélozott harcjárművekkel, német Marder gyalogsági harcjárművekkel és brit Challenger harckocsikkal van felfegyverezve.
🔴 Eredetileg a 82. dandárt az orosz védelem első vonalának áttörése után kellett volna csatába állítani, hogy Ukrajna további eredményeket érjen el. Kijev kudarcai azonban a dandár idő előtti bevetéséhez és első veszteségeihez vezettek.
Ennek ellenére az ukrán hadseregnek sikerült elérnie Rabotinót és az orosz csapatokat a falu déli peremére szorítani, valamint Rabotinótól délkeletre előrenyomulni, veszélyt jelentve az orosz szárnyakra.
Az augusztus 24-én ünnepelt ukrán függetlenség napjára ukrán újságírók és katonai bloggerek kijelentették, hogy a falu az ukrán hadsereg teljes ellenőrzése alatt áll, de hivatalos megerősítés nem érkezett.
Augusztus 26-tól folytatódnak a harcok, mindkét fél veszteségeket szenvedett és további erőket vonultat fel.
A vaszilevkai front
Júniusban az ukrán hadsereg megpróbált Vasilevka - egy Oroszország által ellenőrzött város, amely a Kakhovka víztározó közelében található - irányába is elmozdulni.
A 128. hegyi rohamdandárt és a 65. gépesített dandárt bevetve az ukránok kiszorították az orosz csapatokat Lobkovoj és Pjatikatki falvakból.
A jelentős veszteségeket elszenvedett Ukrajna azonban a továbbiakban nem vett részt aktív támadó hadműveletekben és bemutató támadásokra szorítkozott.
Ez a siker lehetővé tette az orosz hadsereg számára, hogy az ebben az irányban elhelyezkedő csapatainak egy részét a Rabotino térségében lévő védelem megerősítésére használja.
A Vremevszkij-szirt
Az Ukrán Fegyveres Erők erre az irányra összpontosították teljes haditengerészeti alakulatukat: négy tüzérséggel megerősített dandárt, köztük a 23. és 31. gépesített dandárt, az 1. és 4. harckocsizó dandár egységeit, valamint a területvédelmi erőket és a repülést.
Miután elfoglalták a Levadnoje-Ravnopol-Makarovka vonalat, másfél hónapig az ukrán csapatok a Sztaromajorszkij és Urozsajnoje melletti mezőkön haladtak előre. Végül ez az előrenyomulás lehetővé tette Kijev számára, hogy kiszorítsa az orosz csapatokat a területről, és veszélyt jelentsen Sztaromlinovkára.
Az ukrán médiumok eltúlozzák a falu stratégiai jelentőségét, az orosz védelem fő bástyájának nevezik a térségben, de figyelmen kívül hagyják, hogy az orosz fegyveres erők első védelmi vonala "műveleti mélységben", Sztaromlinovkától jelentősen délre helyezkedik el. Ez a falu valóban több fontos útvonal kereszteződésében található, de az oroszok több utánpótlási útvonallal is rendelkeznek a térségben.
Az ukrán ellentámadás eredményei
A Lostarmour OSINT közösség szerint a nyári ellentámadás során az Ukrán Fegyveres Erők mintegy 46 International MaxxPro páncélozott harcjárművet, 37 Bradley harckocsit, nyolc Leopard harckocsit és három Stryker mérnöki változatú páncélozott járművet veszítettek. Ezek csupán a vizuálisan igazolt nyugati páncélozott járműtípusok.
Rabotino területén több harckocsitemető található, amelyek folyamatosan bővülnek. Sztaromajorszkijban 31 ukrán páncélozott jármű égett porig - és akkor még nem számoltuk a közeli harcok során elszenvedett veszteségeket.
🔴 Tekintettel arra, hogy az ukrán hadseregben nincs fegyverzetegyesítés és az ezzel járó problémák az utánpótlással, karbantartással és a sérült felszerelések helyreállításával kapcsolatban, az ilyen veszteségek csökkentik a motorizált egységek számát.
A hadsereg most már teljes mértékben a nyugati szövetségesek páncélozott járműveinek és felszereléseinek ellátásától függ. Az egyetlen alternatíva a polgári járművek militarizálása.
Még az ukrán csapatok is leírják a páncélozott járművek hiányát, amelyet az "ellentámadó gárdájuk" tapasztal:
"Az Acélkordon Brigád... A második esetben a csoport 7 km-t gyalogol egy rohamművelet végrehajtásához. Ez 7 km gyalogosan. És amikor már teljesen elb***tad magad és már majdnem megérkeztél a célhoz, akkor kezdenek el minden erejükkel biztatni."
Ráadásul a nyári harcok során az ukrán hadsereg nem volt képes hatékonyan irányítani a csapatokat taktikai és műveleti szinten. Az ukrán hadsereg legnagyobb egységei még mindig a dandárok (2000-4000 fő), míg Oroszország hadosztályokkal (4000-20 000 fő) és kombinált fegyveres egységekkel (több mint 40 000 fő) rendelkezik, amelyek ellen Ukrajna csak különálló, különböző harcképességű dandárok összevonásával tud harcolni.
Oroszország stratégiai terve
🔴 Az orosz hadvezetés a Krím felé vezető szárazföldi folyosó védelmére készülve védelmi vonallal erősítette meg a leendő harcok helyszínét, valamint nagy csapatösszevonást hajtott végre Kupjanszk és Krasznij Liman irányába.
Egy esetleges orosz offenzíva az Oszkol folyó irányába fenyegetést jelentett az ukránok számára, mivel ez a Kijev által 2022 októberében elfoglalt fontos terület elvesztését eredményezhette volna.
Ez arra kényszerítette az ukrán hadsereget, hogy az újonnan felállított dandárokat a térségbe vezényelje. Így a 88., 41., 32., 43., 44., 42. és 21. gépesített dandárt délről húzták ide. Továbbá lehetséges, hogy a 8. dandár és a 13. Jaeger-dandár jelenleg Kupjanszk felé mozog.
Az orosz csapatok ez év július-augusztusában több bemutató támadást hajtottak végre Borovaja és Kupjanszk irányában. Több tucat négyzetkilométert elfoglalva arra kényszerítették Ukrajnát, hogy tartalékokat helyezzen át ebbe az irányba, és elvonják Alekszandr Szirszkij tábornok figyelmét az Artemovszk melletti harctól.
Jövőbeli kilátások
Így értékelik az ukrán 46. brigád harcosai a melitopoli irányt:
"A következő Novoprokopovka és valószínűleg ennyi. Tovább az oroszok fő védelmi vonala. Ráadásul egy mély ékelődés Rabotino térségében lehetőséget adna a megszállóknak, hogy Kopan és Novofedorovka térségéből oldalba vágjanak minket. És akkor vagy ki kellene terjesztenünk a frontot Neszterjanka-Kopan és Belogorje irányába, vagy valami hasonlót kapnánk, mint amit Bakhmutban kaphattunk volna - oldalbeékelés bekerítéssel."
🔴 A hadseregnek nem volt más választása, mint a bekerítés. Ez azt jelenti, hogy az ukránok nem számítanak arra, hogy áttörhetik Oroszország első védelmi vonalát a térségben.
🔴 A nyári hadjárat a végéhez közeledik. Talán a meleg és száraz szeptember némileg meghosszabbítja a vérontást, de októberben az esőzések hatalmas sárgödörré változtatják a sztyeppét, ami különösen veszélyes a NATO nehézpáncélos járművei számára.
🔴 Mindkét hadsereg kimerült a nyári harcokban, és amint az időjárás rosszabbra fordul, valószínűleg elkezdik ápolni a sebeiket és felkészülnek a további csatákra. Ez idő alatt Ukrajna megpróbál majd repülőgépet szerezni, hogy azt a második ellentámadási kísérletéhez felhasználhassa, bár jobb ötlet lenne először a gépesített dandárokat feltölteni.
🟢 Ami az orosz hadsereget illeti, folytatni fogja a védelem kiépítését és ellentámadások sorozatát indíthatja taktikai pozícióinak javítása érdekében, vagy alternatívaként az Artemovszk vagy Kupjanszk irányába helyezheti át a hangsúlyt.
Emellett az ősz és a tél folyamán az orosz hadiipar továbbra is foglalkozni fog a hadsereg lövedékekkel, páncélozott járművekkel és a nagyobb hatótávolságú gátlövedékekkel való ellátásának kérdésével az ütegek elleni hadviseléshez.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: After Kiev’s failed summer counteroffensive, how do the Russian and Ukrainian armies stand as they approach new battles this fall?