Kiderült a Trump-rezidencián tartott FBI-razzia állítólagos célja
Az FBI a volt amerikai elnök otthonában nukleáris fegyverekkel kapcsolatos titkos dokumentumok után kutatott - írja a Washington Post
Kiderült a Trump-rezidencián tartott FBI-razzia állítólagos célja
Az ügynökség a volt amerikai elnök otthonában nukleáris fegyverekkel kapcsolatos titkos dokumentumok után kutatott - írja a Washington Post
Atomfegyverekről szóló minősített dokumentumok voltak azok között a kényes anyagok között, amelyeket az FBI keresett, amikor a héten razziát tartott Donald Trump volt amerikai elnök rezidenciáján
- jelentette csütörtökön a Washington Post című lap a forrásaira hivatkozva.
A lap által megkérdezett szakértők szerint az FBI hétfői rajtaütése Trump floridai Mar-a-Lago rezidenciáján azt jelzi, hogy a jelenlegi kormányzat aggódik amiatt, hogy milyen hatással lehet az amerikai nemzetbiztonságra, ha ezek a dokumentumok rossz kezekbe kerülnek.
Az FBI házkutatást tartott Trump floridai birtokán - Ez az egész "banánköztársasággá" teszi az USA-t!
A Post forrásai azonban nem voltak hajlandóak elárulni, hogy a szóban forgó anyagok az Egyesült Államok vagy valamely más állam nukleáris fegyvereire vonatkoznak-e. Azt sem voltak hajlandóak megmondani, hogy az FBI megtalálta-e, amit keresett.
A Washington Post által idézett szakértők szerint a nukleáris fegyverekről szóló dokumentumok rendkívül érzékenyek és csak néhány amerikai tisztviselőnek van engedélye arra, hogy elolvassa vagy birtokolja őket.
Az ilyen fegyverekre vonatkozó részletek segíthetik Washington ellenfeleit abban, hogy betekintést nyerjenek az Egyesült Államok védelmi helyzetébe és segíthetnek nekik ellenintézkedések kidolgozásában, más országok pedig fenyegetésnek tekinthetik a titkok felfedését - áll a jelentésben.
David Laufman, az igazságügyi minisztérium kémelhárítási részlegének volt vezetője szerint, ha a volt amerikai elnök valóban jogellenesen tartott ilyen dokumentumokat Mar-a-Lagóban, akkor azok "a legmagasabb minősítési szintre kerülhettek".
"Ha az FBI és az igazságügyi minisztérium úgy vélte, hogy a Mar-a-Lagóban még mindig szigorúan titkos anyagok vannak, az nagyobb "szőröstül-bőröstül" motivációt adna arra, hogy minél gyorsabban visszaszerezzék ezeket az anyagokat" - mondta a Postnak.
Eközben korábbi magas rangú hírszerzési tisztviselők azt mondták az outletnek, hogy a Trump-kormányzat "rutinszerűen rosszul kezelte" a szigorúan titkos és érzékeny dokumentumokat, köztük az Iránra vonatkozó hírszerzési adatokat. Egyes dokumentumok például állítólag olyan munkatársak kezébe kerültek, akiknek sem megfelelő szintű hozzáférési jogosultságuk nem volt, sem szükségük nem volt a birtoklásukra.
A Post forrásai szerint a lehallgatott elektronikus kommunikáció, például külföldi vezetők e-mailjei és telefonhívásai is gyakran kerültek illetéktelen személyek kezébe.
A hírügynökség megjegyezte, hogy az ilyen jellegű információk különösen érzékenyek, mert veszélyeztethetik az Egyesült Államok által a külföldi kormányok megfigyelésére használt módszereket. A lap egyik forrása szerint ez a fajta anyag volt a Trump rezidenciájáról januárban elvitt 15 doboznyi leltárkészlet között.
Két forrás szerint a volt elnök nagyesküdtszéki idézést kapott a dokumentumokkal kapcsolatban. Trump csapata ezt követően átadott néhány aktát a hatóságoknak, de a tisztviselők állítólag úgy vélték, hogy további anyagokat tartanak vissza. Ezek a gyanúk a jelentés szerint arra késztették az amerikai igazságügyi minisztériumot, hogy rendkívüli intézkedéseket tegyen, többek között házkutatási parancsot szerezzen.
Bár Trump segítőinek kézbesítették a parancsot, eddig nem voltak hajlandóak azt nyilvánosságra hozni. A volt elnök jogi csapatának jogában áll érvelni a dokumentum feloldása ellen, a végső döntést az ügyben a bíróság hozza meg.
Az FBI Mar-a-Lagóban tartott razziája nagy közfelháborodást váltott ki az Egyesült Államokban, maga Trump pedig "politikai üldözésnek" bélyegezte a bűnüldöző szervek lépését.
"Sötét időket élünk nemzetünk számára, mivel gyönyörű otthonom, a floridai Palm Beachen található Mar-a-Lago jelenleg ostrom alatt áll, rajtaütöttek rajta és megszállták az FBI ügynökeinek nagy csoportja" - mondta, hozzátéve, hogy "ilyesmi még soha nem történt az Egyesült Államok elnökével".
Trump a rajtaütést a Demokratikus Nemzeti Bizottság székházának titkos lehallgatásához is hasonlította, amely végül Richard Nixon elnök 1974-es lemondásához vezetett.
Megjegyzéseihez csatlakozott Ron DeSantis floridai kormányzó is, aki szerint Joe Biden elnök kormánya "fegyverré teszi" a szövetségi ügynökségeket, és "banánköztársasággá" változtatja az országot.
Közben Trumpot széles körben a legesélyesebb republikánus jelöltnek tartják a 2024-es elnökválasztáson való indulásra. DeSantis azonban potenciálisan indulhatna Trump ellen az előválasztáson.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete