Két atomhatalom a háború szélén - „Csak Oroszország békítheti ki Indiát és Pakisztánt” - Boulevard Voltaire interjú Alexandre Del Valle geo-politológussal
Az elmúlt öt éjszaka tűzharc folyt Kasmírban pakisztáni és indiai katonák között. Alexandre Del Valle geo-politológus, mintegy tizenöt könyv szerzője ebben a cikkben elemezte a helyzetet
„Csak Oroszország békítheti ki Indiát és Pakisztánt” - Az elmúlt öt éjszaka tűzharc folyt Kasmírban pakisztáni és indiai katonák között.
Ezzel a címmel közölte a francia Boulevard Voltaire Alexandre Del Valle geo-politológussal készült interjú cikkét, amit teljes egészében lefordítottam számotokra, mivel nagyon jó szempontokat emel ki és jól összefoglalja a helyzetet és az okokat. (VilagHelyzete megj.)
Miután egy pakisztánbarát kommandó április 22-én Kasmírban 26 indiai életét oltotta ki, megnőtt a feszültség India és Pakisztán között. Ez aggasztó helyzet, tekintve, hogy mindkét ország rendelkezik nukleáris fegyverekkel.
Alexandre Del Valle geo-politológus, mintegy tizenöt könyv szerzője, a legutóbbi, “Vers un choc global? La mondialisation dangereuse” (Egy globális sokk felé? Veszélyes globalizáció) írója ebben a cikkben elemezte a helyzetet Étienne Lombard kérdéseire válaszolva.
Az aktuális helyzetről a konfliktus kitörése után ebben a cikkben írtam nektek egy összefoglalót:
➽ Breaking News: India és Pakisztán újabb háború küszöbén - Kasmír véres völgye
Étienne Lombard:
- Honnan erednek ezek a feszültségek India és Pakisztán között, és mikor kezdődtek?
Alexandre Del Valle:
🔶 1947-ben, amikor a britek elhagyták Indiát, felszították az iszlamisták vallási érzelmeit, hogy az országot muszlimokra és hindukra osszák fel.
Míg a mai Pakisztán a muszlimok nagy részét magába tömörítette, a hindukat pedig elűzte, addig India otthon tartotta a muszlimokat.
Ma 200 millió muszlim él Indiában, a hindu országban és ezzel Indonézia után a legnagyobb muszlim ország.
🔶 Pakisztán (a tiszták földje) az iszlamizmusra épült, amely a hidegháború alatt radikalizálódott és az USA kedvezett neki, akik a pakisztániakkal szövetkezve finanszírozták a tálibokat és a dzsihadistákat Afganisztánban.
Az iszlamista Pakisztán soha nem szűnt meg úgy tekinteni Indiára, mint hindu ellenségre, amelyet hitetlenek laknak.
Kasmírra is igényt tart. A régió nyugati része a pakisztániak kezében van, Kína pedig két kisebb részt tart fenn északon és nyugaton.
A legnagyobb, déli rész indiai ellenőrzés alatt áll, de ott a muszlimok vannak többségben, ezért a pakisztániak igényt tartanak rá.
Az ENSZ megpróbált foglalkozni az üggyel, de soha nem tudott semmit sem rendezni. És egyébként is, Kasmír hivatalosan népszavazással lett India része.
- 1971-ig a két ország katonai konfrontációban állt egymással. Hogyan alakult azóta a helyzet?
Alexandre Del Valle:
Mivel a pakisztániak katonailag nem tudtak győzni, két stratégiát választottak.
☣️ Az első az volt, hogy Indiához hasonlóan nukleáris katonai hatalommá váljanak. A két ország e tekintetben egyenlő feltételek mellett áll, egyenként mintegy 200 robbanófejjel.
És ahogyan Galois tábornok oly helyesen mondta, Pakisztán, amely a hagyományos hadviselés tekintetében Indiához képest alulmaradt, azóta részesült az „atom kiegyenlítő erejéből”.
❗ Ugyanakkor a pakisztániak aszimmetrikus stratégiát alkalmaznak, amely abból áll, hogy nem hivatalosan bátorítják a radikális iszlamista és szeparatista aktivizmust India muszlimok lakta régióiban, különösen Kasmírban.
Ez a zaklatás időszakosan dzsihádista támadások formájában jelentkezik, amelyeket a Pakisztán által vezetett vagy instrumentalizált iszlamista mozgalmak követnek el, amely ezért terrorista államként viselkedik. Tény, hogy Pakisztán finanszírozta a tálibok, majd az al-Kaida tevékenységét Afganisztánban. A legaktívabb azonban Indiában, főként Kasmírban, ahol indiaiak ellen követnek el igen halálos támadásokat.
- Az április 22-i támadás óta tűzváltás volt a pakisztáni és indiai katonák között, áldozatok nélkül. Kell-e tartanunk a háború kitörésétől?
Alexandre Del Valle:
❗ Rosszul végződhet, mert India nem akarja elviselni Pakisztán állandó támadásait és az atombombákkal kapcsolatos zsarolást. Tehát fennáll a háború valós veszélye.
India kísértésbe eshet, hogy azt tegye, amit az oroszok tettek az ukránokkal. Hogy azt mondja magának, hogy a háborútól való félelem miatt nem hagyhatjuk, hogy Pakisztán örökké így folytassa és hogy egy bizonyos ponton „jól el kell vernünk őket”.
És India tisztában van Pakisztán kettős gyengeségével:
egy hagyományos konfrontációban katonailag, de gazdaságilag is sokkal gyengébb, mint India.
Egy indiai támadás esetén ezért Pakisztán elsőként vethetne be nukleáris fegyvereket, hogy megvédje magát. A támadás kísértése tehát nagyon is valós.
Ugyanakkor India tudja, hogy nagyon megfontoltan kellene beavatkoznia, hogy elkerülje a nukleáris fegyverek bevetésének küszöbét. Ezért létezik az atomveszély, de nem valószínű, hogy ez nagyon messzire megy.
E. L. Közbeléphetnek-e harmadik országok, és közvetítőként léphetnek-e fel? Nagy-Britannia, az amerikaiak, a szomszédos Kína, Oroszország?
Alexandre Del Valle:
❗ A britek kikerültek a képből. Nekik nincsenek eszközeik a cselekvésre, különösen, mivel túszként tartja őket fogva a nagyon nagy és nagyon erős pakisztáni közösségük.
Pakisztán, inkább mint nálunk Algéria, egész külvárosokat gyújthat fel Angliában.
❗ Az amerikaiak India oldalán állnak, de óvatosak, nehogy túlságosan összevesszenek Pakisztánnal, amely egy valóságos hangyaboly, és a dzsihadisták ellenőrzése alá kerülhet.
Kína nemrég azt mondta, hogy Pakisztán mögé áll.
Nem fogja megkockáztatni, hogy az egyik fővárosát a földdel tegyék egyenlővé a pakisztániak kedvéért, de még mindig nagyon erős a kínai-pakisztáni szövetség és India nem ellenfél.
🚨 Valójában az egyetlen hatalom, amely képes közvetítő szerepet játszani,ez Oroszország. Egyedül ő képes kibékíteni a két felet, mert jó kapcsolatai vannak Pakisztánnal és Indiával is. Oroszország volt az, aki bevitte Indiát a Kínát is magában foglaló BRICS-csoportba.
A BRICS nem egy stratégiai szövetség, hanem egy horizontális gazdasági és geopolitikai fórum, amely a többpólusú világot támogatja. És ezen a fórumon nem valószínűtlen, hogy az ENSZ-nél sokkal jobban sikerül a BRICS-hatalmaknak megállapodást kötniük Pakisztán és India között a tűzszünetről. Ha a dolgok nem fajulnak el túlságosan, ez elég valószínű.
🚨 És ne tévedjünk, most már egyedül a BRICS-országok játszhatják a rendfenntartó vagy akár a béketeremtő szerepet, nem pedig az ENSZ és a Nyugat, amelyek nem tesznek mást, mint szítják a konfliktus lángját és szítják az új hidegháborút.
A teljes cikket fordította és szerkesztette, képekkel kiegészítette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás: Boulevard Voltaire
https://www.bvoltaire.fr/entretien-seule-la-russie-peut-reconcilier-linde-et-le-pakistan/
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
Breaking News: India és Pakisztán újabb háború küszöbén - Kasmír véres völgye
Kasmír véres völgye: India és Pakisztán újabb háború küszöbén
A globális Dél a közös történelem évszázados múltjára ráébredve intéz kihívást Afrikában a nyugati dominanciával szemben - ELEMZÉS
Hogyan fedezi fel újra a globális Dél a közös történelem évszázados múltját a nyugati dominancia kihívása érdekében
az urdu ugyanaz a hindu nyelv csak arab betűkkel nem dévanágari írással