Kanada egy másik ukrán náci veteránnak is az ország 2. legnagyobb kitüntetését adta - most bocsánatot kértek
Az ország második legmagasabb kitüntetését 1987-ben adományozták egy ukrán Waffen-SS egység egykori tagjának
Kanada egy másik náci veteránnak is az ország 2. legnagyobb kitüntetését adta - most bocsánatot kért - Az ország második legmagasabb kitüntetését 1987-ben adományozták egy ukrán Waffen-SS egység egykori tagjának
Mary Simon kanadai főkormányzó állítólag bocsánatot kért és "sajnálatát" fejezte ki amiatt, hogy hivatala 1987-ben az ország második legmagasabb érdemrendjét egy ukrán-kanadainak ítélte oda, aki korábban egy náci egységben szolgált.
A nyilatkozatról kedden számolt be a Forward zsidó hírportál, amely korábban segített feltárni Jaroszlav Hunka sötét múltját.
➽ Trudeau, Zelenszkij együtt tapsolták meg a náci Waffen SS veteránját a kanadai parlamentben
Az ukrán-kanadai Waffen-SS veterán a múlt hónapban álló ovációban részesült a kanadai parlamentben, ami felháborodást váltott ki.
Peter Savaryn, akinek több mint három évtizeddel ezelőtti kitüntetését mostanra már nem tartják helyénvalónak, ugyanabban a 14. Waffen Grenadier SS-hadosztályban szolgált, mint Hunka.
Savaryn már a Hunka-botrányba is belekeveredett, mivel 1982 és 1986 között az Albertai Egyetem 12. kancellárjaként tevékenykedett.
A múlt hónapban az egyetem bejelentette, hogy megszünteti a Hunkáról elnevezett alapítványt. A Simon Wiesenthal Központ Barátai (FSWC), egy zsidó érdekvédelmi csoport felszólította az egyetemet, hogy ismerje el Savaryn múltját is.
Az egységet, amelyben a két ukrán-kanadai szolgált, más néven a Galíciai Hadosztályt 1943-ban önkéntesekből alakították, hogy segítsék a náci Németország keleti fronton folytatott hadjáratát. Azzal vádolják, hogy lengyel civilek ellen háborús bűnöket követett el.
Csak élő személyek lehetnek a Kanadai Lovagrend tagjai. A 2017-ben elhunyt Savaryn már nem rendelkezik a kitüntetéssel és a rend alapszabálya értelmében visszamenőlegesen nem lehet visszavonni - áll a Forward által idézett közleményben.
"A kancellária elkötelezett a kanadaiakkal való együttműködés mellett annak érdekében, hogy kitüntetési rendszerünk tükrözze a kanadai értékeket" - tették hozzá.
A kanadai főkormányzó a brit uralkodó személyes képviselője az országban, bár a kanadai miniszterelnök ad tanácsot arról, hogy ki töltse be ezt a nagyrészt ceremoniális szerepet. Simon 2021-ben kapta meg a tisztséget, ő lett az első kanadai őslakos, aki ezt a pozíciót betölti.
A Hunka-botrány miatt a kanadai parlament elnöke, Anthony Rota lemondott posztjáról, miután teljes felelősséget vállalt azért, hogy meghívta a 98 éves férfit az ülésterembe.
Justin Trudeau miniszterelnök azt állította, hogy Oroszország "átpolitizálta" a vitát, hogy aláássa Ukrajna hírnevét.
Zelenszkij ukrán elnök, aki kanadai tisztviselőkhöz csatlakozva megtapsolta Hunkát, nyilvánosan nem kommentálta a helyzetet.
Az ukrán náci kollaboránsokat a modern Ukrajnában gyakran nemzeti hősként kezelik, arra hivatkozva, hogy a Szovjetunió ellen harcoltak a független ukrán államért.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Canada apologizes for honoring another Nazi veteran – media
The country’s second-highest order was bestowed in 1987 on a former member of a Ukrainian Waffen-SS unit
Na és Trudeau mennyi embernek tette kötelezővé az "aranylövést"?