Itt az ideje, hogy Oroszország elgondolkodjon egy "demonstratív" nukleáris teszten - javasolta Dmitrij Szuszlov - A teljes cikk magyarul
Az Egyesült Államok vezette blokk már nem fél a gombafelhőtől, de egy ilyen látványa talán néhány ember figyelmét felkeltené...
Itt az ideje, hogy Oroszország elgondolkodjon egy "demonstratív" nukleáris teszten - javasolta Dmitrij Szuszlov
Az Egyesült Államok vezette blokk már nem fél a gombafelhőtől, de egy ilyen látványa talán néhány ember figyelmét felkeltené...
Írta: Dmitrij Szuszlov, az Orosz Kül- és Védelmi Politikai Tanács tagja, a moszkvai Közgazdasági Felsőoktatási Intézet Világgazdaság és Nemzetközi Politika igazgatóhelyettese, a Valdai Klub szakértője, akinek teljes cikkét lefordítottam számotokra! (VilagHelyzete)
🔴 Minden jel arra utal, hogy az USA és több szövetségese hamarosan engedélyezheti Ukrajnának, hogy nyugati fegyverekkel, köztük nagy hatótávolságú rakétákkal támadjon olyan célpontokat, amelyek a - hogy is mondjuk? - Oroszország nemzetközileg elismert határain belül, vagy azokon belül vannak, amelyek a 2014-es kijevi Majdan előtt léteztek.
➽ Joe Biden mai döntése Ukrajnával kapcsolatban "új valóságba" helyezte a világot - New York Times
Amerikában, mint arról a New York Times nemrég beszámolt, az ötlet támogatói között van Antony Blinken külügyminiszter, a legtöbb republikánus a kongresszusban (köztük a házelnök, Mike Johnson), és a külpolitikai establishment számos tagja, köztük Victoria Nuland, aki nemrég lemondott külügyminiszter-helyettesi tisztségéről.
➽ A háborús uszító Victoria Nuland előkerült és az orosz területek támadására szólított fel! - A videó magyarul
ℹ Európában Lengyelország, a balti államok, Németország fő ellenzéki pártja, a CDU/CSU, és néhány nyugat-európai személyiség, köztük az Egyesült Királyság külügyminisztériumának vezetője, David Cameron is az intézkedés mellett agitál.
❗️ Nemrég Jens Stoltenberg NATO-főtitkár is hasonló felhívást tett, de nem tett volna ilyen kijelentéseket, ha a kérdést nem fontolgatták volna már gyakorlati szinten és nem kapott volna jelentős támogatást Washingtonból. Már odáig jutott a dolog, hogy az uniós tagállamok védelmi minisztériumainak vezetői szintjén is megvitatták a témát.
🔶 Egy ilyen döntés alapvetően más szintre emelné a konfliktust, az egyik legfényesebb "vörös vonal" eltörlését jelentené, amely 2022. február 24. óta létezik és jelezné az USA és a NATO-blokk közvetlen belépését az Oroszország elleni háborúba.
A csapásokat ugyanis a nyugati hírszerzési rendszerek által szolgáltatott koordináták alapján hajtanák végre;
a csapásokról szóló döntéseket nyugati katonatisztek hoznák meg (a média többször is közvetítette ukrán katonatisztek vallomásait, miszerint a nyugati rakéta bevetésének minden esetét nyugati katonai tanácsadók koordinálják előre);
sőt, valószínűleg még a gombot is közvetlenül nyugati katonatisztek nyomnák meg.
❗️ Nem véletlen, hogy Olaf Scholz német kancellár azzal indokolja vonakodását a Taurus rakéták átadásától, hogy azokat nem ukrán, hanem német katonai személyzetnek kellene működtetnie.
⛔ Ezért volt Kijev katonai támogatásának fő feltétele, hogy megtagadják tőle ezt a jogot és ez volt a konfliktusban való nyugati részvétel egyik fő elve a kezdetektől fogva.
Legalább két oka van annak, hogy a Nyugat most ennek az elvnek a feladásáról tárgyal.
1️⃣ Az első és legfontosabb az ukrán hadsereg egyre nehezebb helyzete a harctéren.
Ne felejtsük el, hogy a NATO vezetői mindvégig azt hangoztatták, hogy az eredmény nemcsak Ukrajna, hanem saját maguk számára is egzisztenciális jelentőséggel bír, mivel meghatározza az új világrend jellegét.
❗️ Más szóval, a Nyugat maga adta az ukrán konfliktusnak a világháború státuszát, ezért Kijev veresége a saját stratégiai vereségét, a nyugat-központú nemzetközi rend végső összeomlását jelenti.
❗️ Ennek megfelelően minél rosszabb a helyzet Kijev számára a fronton, annál nagyobb az eszkaláció kockázata, amit a Nyugat hajlandó vállalni.
2️⃣ A második ok az, hogy Oroszország nem hajlandó eszkalálni a Nyugattal való kapcsolatokat minden egyes alkalommal, amikor átléptek egy "vörös vonalat" és egyre jobban belekeveredtek a konfliktusba (tankokkal, repülőgépekkel és végül nagy hatótávolságú rakétákkal látták el Kijevet).
❗️ Ennek eredményeképpen az eszkalációtól való félelem, amely a katonai művelet kezdetén viszonylag nagy volt, fokozatosan csökkent, ahogyan arra a nyugati kiadványok többször is rámutattak.
🔷 A Nyugat tehát arra a meggyőződésre jutott, hogy Kijev vereségének ára sokkal nagyobb, mint az Oroszországgal való közvetlen katonai konfrontáció kockázata, ami abból fakad, hogy a nyugati fegyverek mélyen Oroszország "régi" területére csapódhatnak be.
Egyre hangosabbak azok hangjai, akik szerint Moszkva még ezúttal sem fog közvetlen katonai károkat okozni a nyugati országoknak.
🔥 Ez a logika elkerülhetetlenül a harmadik világháborúhoz vezethet.
❗️ És ha a Nyugat további beavatkozását az ukrajnai konfliktusba most nem állítják meg, elkerülhetetlenné válik egy teljes körű "forró" háborúvá Oroszország és a NATO között.
Ráadásul az USA és 31 NATO-tagországának a hagyományos fegyverek terén mutatott fölénye miatt ez a háború elkerülhetetlenül átmegy nukleáris szintre.
Néhány hónapon (vagy talán még néhány héten) belül ugyanezzel a logikával fognak rendszeres nyugati csapatokat állomásoztatni Ukrajnában, majd elkezdik lelőni az orosz rakétákat fölötte.
A kijevi rezsim az utóbbi időben egyre nyomatékosabban teszi ezeket a javaslatokat.
❗️ Még a jelenlegi orosz nukleáris doktrína szerint is (amely minden bizonnyal egy szigorításra szoruló "békeidős" doktrína) egy ilyen forgatókönyv hivatalos indokot jelentene a nukleáris fegyverek alkalmazására.
🔴 Az események ilyen katasztrofális alakulását csak egyetlen módon lehet megakadályozni:
Moszkva elrettentő és megfélemlítő politikájának erőteljes fokozásával.
A katonai műveletek "befagyasztásának" lehetősége a jelenlegi demarkációs vonal mentén Kijev számára politikai feltételek és a Nyugattal való biztonsági kapcsolatainak módozatai nélkül teljesen elfogadhatatlan. ❌
Egyes nyugati politikai erők egyre inkább ezt támogatják és elutasításunk esetén eszkalációval fenyegetnek.
⛔ Ez a lehetőség azonban számunkra kategorikusan nem kívánatos, mert ez Ukrajna maradék részének még nagyobb mértékű militarizálását és még szorosabb katonai integrációját jelenti a Nyugattal. Ez egy még nagyobb fenyegetés kialakulását jelentené Oroszország határainál, mint ami 2022 előtt létezett. ❌
Ehelyett először nagyjából azt kellene közölnünk az Egyesült Államokkal és a NATO-val, amit Moszkva már David Cameron szavai után akkor Londonban is közölt azzal kapcsolatban, hogy Ukrajnának joga van bárhol csapást mérni brit Storm Shadow rakétákkal.
Nevezetesen azt, hogy
1️⃣ "a régi" orosz területet ért támadás esetén Moszkva fenntartja a jogot, hogy az érintett országok bármely létesítményére csapást mérjen,
beleértve az Egyesült Államokat is, bárhol a világon.
Számos amerikai katonai bázis van ugyanis szétszórva a Földön.
2️⃣ Másodszor, fontos hivatalosan is kijelenteni, hogy ha az USA/NATO egy ilyen orosz csapásra válaszul nem nukleáris csapást mér orosz területre, Moszkva - a "Nukleáris elrettentés terén az orosz állami politika alapelveivel" teljes összhangban - válaszul nukleáris fegyvereket vethet be.
3️⃣ Harmadszor, mivel nemcsak brit, hanem amerikai létesítmények elleni lehetséges támadásokról (és az USA lehetséges közvetlen katonai válaszáról) is szó esett, kívánatos lenne a taktikai fegyverek használatára vonatkozó jelenlegi gyakorlatok mellett a stratégiai nukleáris erők bevetését is gyakorolni.
4️⃣ 💣 Végül, hogy megerősítsük Oroszország szándékainak komolyságát és meggyőzzük ellenfeleinket Moszkva eszkalációs hajlandóságáról, érdemes megfontolni egy demonstrációs (azaz nem agresszív) nukleáris robbantást.
🔴 Egy, a világ összes televíziós csatornáján élőben közvetített atomgomba-felhő politikai és pszichológiai hatása remélhetőleg visszahozza a nyugati politikusok számára azt, ami 1945 után megakadályozta a nagyhatalmak közötti háborúkat, és amit mára nagyrészt elvesztettek - a nukleáris háborútól való félelmet.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Dmitry Suslov: It’s time for Russia to think about a ‘demonstrative’ nuclear test
The US-led bloc has lost its fear of the mushroom cloud, but seeing one would perhaps focus some minds
Írta: Dmitrij Szuszlov, az Orosz Kül- és Védelmi Politikai Tanács tagja, a Moszkvai Közgazdasági Főiskola Világgazdaság és Nemzetközi Politika igazgatóhelyettese, a Valdai Klub szakértője.
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!