Íme a BRICS-országok Kazanyi Nyilatkozata - Új hatalmi központok, szuverén egyenlőség és nyugati kényszer
A dokumentum felvázolja a csoport jövőképét a globális kormányzásról, a gazdasági fejlődésről és a nemzetközi együttműködésről.
Új hatalmi központok, szuverén egyenlőség és nyugati kényszer: Mi van a BRICS Kazanyi Nyilatkozatában
A dokumentum felvázolja a csoport jövőképét a globális kormányzásról, a gazdasági fejlődésről és a nemzetközi együttműködésről.
A BRICS országok szerdán közös közleményt hagytak jóvá a csoport háromnapos csúcstalálkozóján az oroszországi Kazany városában. A dokumentum számos globális válsággal és kihívással foglalkozik, és igazságosabb és igazságosabb nemzetközi rendre szólít fel.
1., Új hatalmi központok
A csoport megerősítette elkötelezettségét egy többpólusú világrend előmozdítása mellett, ahol minden nemzetnek egyenlő beleszólása van a globális ügyekbe.
Ezt tükrözi a nyilatkozat felhívása a feltörekvő és fejlődő országok nagyobb képviseletére a nemzetközi intézményekben.
"Megjegyezzük, hogy új hatalmi központok, politikai döntéshozatal és gazdasági növekedés alakulnak ki, amelyek kikövezhetik az utat egy igazságosabb, igazságosabb, demokratikusabb és kiegyensúlyozottabb többpólusú világrend felé" - áll a dokumentumban, hozzátéve, hogy ez a rendszer előnyösebb lenne a fejlődő országok számára, mint a jelenlegi nyugati vezetésű nemzetközi rend.
A BRICS-országok üdvözölték az olyan regionális szervezetek növekvő befolyását, mint az Afrikai Unió és a Sanghaji Együttműködési Szervezet (SCO).
Ezeket a szervezeteket fontos platformoknak tekintik a tagállamaik közötti gazdasági együttműködés, biztonság és kulturális csere előmozdításában. A nyilatkozat felszólított továbbá a Kereskedelmi Világszervezet megerősítésére a kereskedelmi viták megoldására, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának kibővítésére a globális dél nagyobb képviseletének biztosítása érdekében.
2., Szuverén egyenlőség és új BRICS-partnerek
A csoport hangsúlyozta, hogy minden országnak joga van saját fejlődési útját követni, és belügyeiről döntéseket hozni más államok beavatkozása nélkül.
"Újólag megerősítjük elkötelezettségünket a kölcsönös tisztelet és megértés, szuverén egyenlőség, szolidaritás, demokrácia, nyitottság, befogadás, együttműködés és konszenzus BRICS szelleme iránt" – írta a csoport.
A csoport megjegyezte, hogy a Globális Dél országai "jelentős érdeklődést" mutattak a blokkal való együttműködés, még ha nem is a csatlakozás iránt és így jóváhagyta egy új BRICS "partnerország" kategória módozatait.
"Szilárd meggyőződésünk, hogy a BRICS partnerség kiterjesztése az EMDC-kkel, a feltörekvő piacokkal és a fejlődő országokkal tovább járul hozzá a szolidaritás szellemének és a valódi nemzetközi együttműködésnek a megerősítéséhez, amely mindenki javát szolgálja" - áll a közleményben.
📍 A BRICS jelenlegi tagjai Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Etiópia, Egyiptom, Irán és az Egyesült Arab Emírségek.
🔶 Szaúd-Arábia még nem ratifikálta tagsági meghívóját.
🔻 Mivel közel három tucat ország fejezte ki érdeklődését a gazdasági blokkhoz való csatlakozás iránt, Moszkva úgy véli, hogy a BRICS partnerkategória létrehozása a legjobb lehetőség a potenciális terjeszkedésre.
3., A nyugati kényszerítő intézkedések ellenzése
A nyilatkozat elítél minden szankciót és egyoldalú kényszerítő intézkedést, mivel azok összeegyeztethetetlenek a nemzetközi joggal, kiemelve azok messzemenő következményeit az emberi jogokra nézve.
"Mély aggodalommal töltenek el bennünket a jogellenes egyoldalú kényszerítő intézkedések, köztük az illegális szankciók bomlasztó hatásai a világgazdaságra, a nemzetközi kereskedelemre és a fenntartható fejlődési célok elérésére" – áll a nyilatkozatban, megjegyezve, hogy a gazdasági szankciók aránytalanul sújtják a szegényeket és a kiszolgáltatottakat a célországokban.
A csoport elítéli továbbá
"az éghajlati és környezetvédelmi aggályok ürügyén bevezetett egyoldalú intézkedéseket" és ellenzi "az egyoldalú protekcionista intézkedéseket, amelyek szándékosan megzavarják a globális ellátási és termelési láncokat és torzítják a versenyt".
"Elismerve a BRICS-tagok szerepét a világ legnagyobb természeti erőforrás-termelőiként, hangsúlyozzuk a BRICS-tagok közötti együttműködés megerősítésének fontosságát a teljes értékláncban, és megállapodunk abban, hogy közös lépéseket teszünk az egyoldalú protekcionista intézkedések ellen" - jelentette ki a csoport.
4., Helyi valuták megkülönböztetésmentes kereskedelme
"Elismerjük a gyorsabb, alacsonyabb költségű, hatékonyabb, átláthatóbb, biztonságosabb és inkluzívabb, határokon átnyúló fizetési eszközök széles körű előnyeit, amelyek a kereskedelmi akadályok minimalizálásán és a megkülönböztetésmentes hozzáférés biztosításán alapulnak" - áll a dokumentumban, valószínűleg Oroszországnak a nyugati SWIFT fizetési rendszerből való kizárására utalva az ukrajnai konfliktus kitörését követően.
"Üdvözöljük a helyi valuták használatát a BRICS-országok és kereskedelmi partnereik közötti pénzügyi tranzakciókban" – folytatja, felszólítva a BRICS határokon átnyúló fizetési kezdeményezésének létrehozására.
A dokumentum támogatja a BRICS Új Fejlesztési Bank helyi valutákban történő finanszírozását és növekedését "első számú multilaterális fejlesztési intézménnyé".
A csúcstalálkozón kedden tartott beszédében Vlagyimir Putyin orosz elnök kijelentette, hogy
a dollár vagy az euró helyett a helyi valuták használata "segít abban, hogy a gazdasági fejlődés a mai világban a lehető legnagyobb mértékben mentes maradjon a politikától".
5., Közel-Kelet
A BRICS-nyilatkozat kiemeli a globális biztonság diplomácia, közvetítés és inkluzív párbeszéd révén történő előmozdításának fontosságát.
Miközben elismeri, hogy
"tiszteletben kell tartani minden ország jogos és ésszerű biztonsági aggályait", a csoport hangsúlyozta, hogy "részt kell venni a konfliktusmegelőzési erőfeszítésekben, beleértve a kiváltó okok kezelését is".
"Ismételten kifejezzük súlyos aggodalmunkat a helyzet romlása és a humanitárius válság miatt a megszállt palesztin területeken, különösen az erőszak példátlan eszkalálódása miatt a Gázai övezetben és Ciszjordániában az izraeli katonai offenzíva eredményeként," – olvasható a nyilatkozatban, megjegyezve, hogy
az izraeli művelet "tömeggyilkosságokhoz és civilek sérüléséhez vezetett, kényszerű lakóhelyelhagyás és a polgári infrastruktúra széles körű lerombolása."
🔻 Felszólítja a Hamászt, hogy azonnal engedje szabadon izraeli túszait, Izraelt pedig arra, hogy azonnal állítsa le katonai műveleteit és vonuljon ki Gázából.
🔻 Izrael bombázását és szárazföldi invázióját Libanonban szintén elítélik, míg a Hezbollah kommunikációs eszközeinek ezrei elleni szabotázsát szeptemberben "terrortámadásnak" nevezik.
🔶 A dokumentum elítéli az "illegális külföldi katonai jelenlétet" Szíriában, utalva arra a mintegy 800 amerikai katonára, akik Damaszkusz akarata ellenére még mindig az országban vannak és elítéli az iráni konzulátus izraeli bombázását a szíriai fővárosban, amely megölte Mohammad Reza Zahedi iráni dandártábornokot és nyolc másik iráni katonatisztet.
6., Ukrajna
Mivel a BRICS országok semlegességi politikát fogadtak el az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban, a nyilatkozat nem kötelezte el a csoportot egyik fél támogatására sem.
Ehelyett hangsúlyozta, hogy
"minden államnak az ENSZ Alapokmányának céljaival és elveivel összhangban kell cselekednie", és elismerte "a közvetítésre és a jószolgálatokra vonatkozó releváns javaslatokat, amelyek célja a konfliktus párbeszéd és diplomácia útján történő békés megoldása".
🔴 Ez a nyelvezet hasonlít ahhoz a nyilatkozathoz, amelyet Brazília, Kína és a "Béke Barátai" csoport tucatnyi más tagja adott ki a múlt hónapban, és amely a konfliktus "átfogó és tartós rendezésére" szólított fel.
Kijev azonban elutasított minden békejavaslatot, kivéve a sajátját, amely azt követeli, hogy Oroszország fizessen jóvátételt, állítsa helyre Ukrajna 1991-es határait, és adja át tisztviselőit, hogy háborús bűnöket vizsgáló bíróság elé állítsák őket – a követeléseket Moszkva téveszmének minősítette.
A kazáni csúcstalálkozó nyilatkozata kevés figyelmet szentelt az ukrán válságnak, mivel Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerint nem ez a gazdasági blokk központi kérdése.
"Igen, ez egy fontos kérdés az orosz napirenden, de messze nem ez a központi kérdés a BRICS számára. És pontosan annyira tükröződött, mint ahogy a BRICS napirendjén lennie kell" – mondta Peszkov.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: New centers of power, sovereign equality and Western coercion: What’s in the BRICS Kazan Declaration - The document outlines the group’s vision for global governance, economic development, and international cooperation
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy iratkozzatok fel TÁMOGATÓ TAGKÉNT és ajándékba megkapjátok a sok száz oldalas könyvújságokat is!
Kazahsztán meggondolta magát, mégse akar csatlakozni a BRICS-hez, ezért a Kreml importtilalmat vezetett be ellenük... Ők ugyan tiltakoztak ez ellen a kényszerítés ellen, de hát az erősebb kutya...
Köszönöm Admin a hírt, a fordítást a figyelő szervező munkádat. Sok erőt kívánok mindezekhez. v.