Így osztja meg a EU-t az ukrán gabona körüli feszültség - Brüsszel beengedi, egyes tagállamok pedig kitiltják mostantól
Brüsszel úgy döntött, hogy megszünteti a kijevi gabona behozatalára vonatkozó uniós korlátozást, de több tagállam azonnal elutasította a lépést
Így osztja meg a EU-t az ukrán gabona körüli feszültség - Brüsszel beengedi, a tagállamok pedig kitiltják mostantól.
Brüsszel úgy döntött, hogy megszünteti a kijevi gabona behozatalára vonatkozó uniós korlátozást, de több tagállam azonnal elutasította a lépést és nemzeti hatáskörben vezet be tiltást.
A hét elején feloldották az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag behozatalára vonatkozó ideiglenes moratóriumot, amelyet az EU május elején vezetett be. A lépés megosztotta a blokk keleti tagjait, egyesek támogatásukról biztosították a döntést, mások pedig megfogadták, hogy szembeszállnak a rendelkezéssel.
Miért rendelték el eredetileg az ukrán gabonavásárlási tilalmat?
Az év elején több uniós állam mély aggodalmának adott hangot az Ukrajnából érkező olcsó mezőgazdasági termékek tömeges beáramlása miatt, arra hivatkozva, hogy sürgősen meg kell védeni a helyi piacokat a destabilizációtól.
Májusban az Európai Bizottság (EB) "kivételes és ideiglenes megelőző intézkedéseket rendelt el az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag öt tagállamba történő behozatalára", hogy enyhítse a szomszédos uniós országokban tapasztalható árzuhanás hatását.
A tilalom lehetővé tette, hogy az ukrán termékeket a tagállamokon keresztül szállítsák, de ott ne lehessen értékesíteni vagy raktározni. Eredetileg júniusban kellett volna véget érnie, de szeptember közepéig meghosszabbították.
Mely uniós országok állították le a gabonaimportot?
Az ukrán gabonaáradat miatti jelentős pénzügyi veszteségeket különösen az Ukrajnával közös határon fekvő blokk tagjai érezték meg.
Ugyanakkor több más nemzet is csatlakozott ahhoz, hogy az ukrán export miatt az Európai Bizottságtól követeljen intézkedéseket.
A Brüsszel által elfogadott intézkedések lehetővé tették, hogy Lengyelország, Magyarország, Románia, Szlovákia és Bulgária leállítsa az ukrán mezőgazdasági termékek importját.
Miért fontosak ezek az ukrán termékek szállítása szempontjából?
Júliusban Oroszország felfüggesztette részvételét a Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezésben, amely lehetővé tette az ukrán gabona biztonságos szállítását az ország kikötőiből.
Az eredetileg Moszkva és Kijev között tavaly megkötött, az ENSZ és Törökország közvetítésével létrejött megállapodásnak a szomszédos államok közötti katonai konfliktus közepette kellett volna megkönnyítenie az ukrán gabona világpiacokra történő szállítását.
A blokk frontországai biztonságos kapunak számítottak az ukrán termények exportja számára, amelyek Brüsszel szerint "kritikus fontosságúak a világ élelmezéséhez és az élelmiszerárak alacsonyan tartásához".
A termények azonban Kelet-Európában ragadtak, veszélyeztetve a helyi termelők megélhetését.
Milyen okok állnak Brüsszel döntésének visszavonása mögött?
Az uniós korlátozásokat pénteken oldották fel, miután az ukrán hatóságok beleegyeztek abba, hogy szigorítják a mezőgazdasági export ellenőrzését.
Kijev főleg azt ígérte, hogy "jogi intézkedéseket" vezet be, például egy 30 napos engedélyezési rendszert, hogy elkerüljék a gabonaexport újabb hullámzását.
A tilalom megszüntetéséről szóló döntés több hetes tárgyalásokat követően született meg. Ukrajna még azzal is fenyegetőzött, hogy a Kereskedelmi Világszervezeten keresztül kártérítésért beperli a blokkot.
Milyen lépéseket tettek a szembenálló tagállamok?
Az EK döntésének bejelentése előtt Lengyelország és Magyarország figyelmeztetett, hogy egyedül fognak fellépni az olcsó ukrán gabona távoltartása érdekében.
Mateusz Morawiecki miniszterelnök pénteken közölte, hogy Varsó szeptember 16-tól egyoldalúan blokkolja az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek behozatalát.
Magyarország viszont 24 ukrán termékre, például gabonára, repcemagra és napraforgómagra, valamint egyes hústermékekre, mézre és tojásra vonatkozó behozatali tilalmat rendelt el.
Orbán Viktor miniszterelnök azzal vádolta Brüsszelt, hogy
"szemet huny" az európai gazdák problémái felett, hozzátéve, hogy "az Afrikába szánt ukrán termények elárasztják a közép-európai piacokat".
Közben a szlovák kormány úgy döntött, hogy betiltja az ukrán búza, kukorica, repce és napraforgómag behozatalát.
Az ország miniszterelnöke, Ľudovit Odor elmondta, hogy Pozsony kénytelen volt "megakadályozni a szlovák piacra nehezedő túlzott nyomást", hogy tisztességes maradjon a helyi gazdákkal szemben.
De miért támogatta Románia és Bulgária a brüsszeli döntést annak ellenére, hogy az nyilvánvalóan negatív hatással van a mezőgazdasági ágazatukra?
Bulgária figyelemre méltó kivétel lett, miután még az EB lépésének bejelentése előtt döntött az embargó feloldásáról.
Asen Vassilev pénzügyminiszter szerint a tilalom adóbevételektől fosztotta meg a kormányt és az élelmiszerárak emelkedéséhez vezetett. A jelentések szerint csak a hozzáadottérték-adóból származó veszteség 74,6 millió eurót (közel 80 millió dollárt) tett ki. Szófia további havi 20,4 millió eurós veszteségre számított, ha az embargót meghosszabbítják.
Ennek eredményeképpen több mint 20 bolgár mezőgazdasági szövetség ígéretet tett arra, hogy szeptember 18-tól országos tiltakozó akciót szervez. A gazdák azt állítják, hogy az ukrán mezőgazdasági termékek behozatala katasztrofális és tönkretenné a bolgár agrárszektort.
Eközben Marcel Ciolacu román miniszterelnök az ukrán gabonaexport támogatására szólított fel, mondván, hogy országa megpróbálja a Románián keresztülmenő forgalom mennyiségét kétmillió tonnáról négymillió tonnára növelni.
Kiemelte továbbá egy olyan mechanizmus létrehozásának fontosságát, amely a következő betakarításig kompenzálja a román gazdák veszteségeit.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: How tensions over Ukrainian grain split the EU
Ha értékeled és fontosnak tartod azt a munkát és tevékenységet, amit az igazság, a valóság széleskörű bemutatása és tudatos tájékozódás terén végzek, segíts kérlek támogatásoddal a folytatásban és a fennmaradásban!
Hálám jeleként azonnal elküldöm neked a Magyarországon egyedülálló, rendszeresen elkészített VilagHelyzete Könyvújságomat!