Hogyan vezethet az amerikai bankválság a nyugati pénzügyi rendszer összeomlásához?
A közgazdászok a bukások megfékezésére tett erőfeszítések ellenére végzetes és borús jövőt jósolnak
Hogyan vezethet az amerikai bankválság a nyugati pénzügyi rendszer összeomlásához? A banki összeomlások növekvő száma azt jelzi, hogy egész gazdaságok mehetnek tönkre.
Az amerikai bankszektort a múlt héten kezdődött bankcsődök sorozata rázta meg, amelyek továbbra is befolyásolják a hazai és a globális piacokat. A közgazdászok a bukások megfékezésére tett erőfeszítések ellenére végzetes és borús jövőt jósolnak.
A következőket kell tudni. Erről írt mai cikket teljes egészében lefordítottam számotokra.
Cikk: https://www.alternativhirek.com/2023/03/hogyan-vezethet-az-amerikai-bankvalsag.html
A címe: How the US banking crisis could lead to the collapse of the Western financial system
Mi történt?
A kaliforniai székhelyű, kripto-fókuszú Silvergate bank volt az első, amely múlt szerdán bejelentette a közelgő felszámolást. Ezután következett a technológiai és startupok által kedvelt Silicon Valley Bank (SVB), amelynek pénteki összeomlása a 2008-as pénzügyi válság óta a legnagyobb amerikai bankösszeomlás volt.
A New York-i székhelyű Signature Bank volt a legutóbbi, amelyet a hétvégén zártak be, mivel a szabályozó hatóságok féltették a likviditását.
Miért mentek tönkre a bankok?
A bankok részvényei a hatalmas betétkiáramlást követően zuhantak a recessziótól, a magasabb kamatlábaktól és a tőzsdei bevezetések piacának lassulásától való félelem közepette. Ezek a tényezők számos vállalkozás számára megnehezítették a további készpénzfelvételt, és arra késztették a vállalatokat, hogy az SVB-nél és a hasonló hitelezőknél elhelyezett betéteiket lehívják.
Mi köze van ehhez a kamatlábaknak?
Az infláció megfékezése érdekében a nyugati kormányok kamatemelésbe kezdtek. Történelmi összefüggés van a magasabb kamatlábak és a túlzottan eladósodott pénzintézetek csődjei között.
Túlterhelésről akkor beszélünk, ha egy vállalkozás túl sok pénzt vett fel és képtelen fizetni a kamat- vagy tőketörlesztést, illetve fenntartani a működési költségek kifizetését.
Az Egyesült Államokban a kamatlábakat az elmúlt évben többször is megemelték és sok elemző arra figyelmeztet, hogy jelenleg túl magas, 4,5%-4,75%-os kamatlábakkal túl magasak ahhoz, hogy megakadályozzák a pénzügyi buborékok kipukkadását.
Ki a következő?
Hétfőn ismét hevesen folytatódott a tőzsdei olvadás, a volatilitás miatt több bankrészvényt is leállítottak. A nap közepén a PacWest Bancorp, a Zions Bancorporation, a First Republic Bank és a Regions Financial további értesítésig nem kereskedett.
Hogyan reagált a FED?
A Federal Reserve, az amerikai pénzügyminisztérium és a Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) vasárnap új sürgősségi programot jelentett be, amelynek célja a bankrendszerbe vetett bizalom megerősítése és a csődbe jutott bankok betéteseinek védelme.
https://www.federalreserve.gov/newsevents/pressreleases/monetary20230312b.htm
Az összeomlott bankok biztosított és nem biztosított betétesei egy speciális FDIC-alapon keresztül teljes mértékben hozzáférhetnek pénzükhöz. A FED külön is bejelentette, hogy vészhelyzet esetén további finanszírozást bocsát a bankok rendelkezésére egy új banki lejáratú finanszírozási programon keresztül.
Vajon az intézkedések meg tudják-e fékezni az összeomlások következményeit?
Kereskedők és elemzők szerint a pánik már megérett és ez még inkább arra késztetheti a befektetőket, hogy a kis bankoktól a nagy, rendszerszinten fontos hitelezők biztonságának tekintett bankokba helyezzék át pénzeszközeiket. Ez utóbbiakból elszívná a likviditást, ami a bukásukhoz vezethet.
Fennáll a veszélye egy szélesebb körű felfordulásnak?
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Kanada kormányai rendkívüli lépéseket tettek egy esetleges bankválság megelőzése érdekében. A német pénzügyi felügyelet szerint az SVB németországi fiókjának "szorult helyzete" "nem jelent veszélyt a pénzügyi stabilitásra". Egyes elemzők szerint nincs fertőzésveszély, mivel a hatóságok közbeléptek.
Mi a legrosszabb forgatókönyv?
A betétesek pánikba eshetnek, ami országos bankrohamot eredményezhet. Mivel a hitelezőknek nincs pénzük, kénytelenek lesznek bezárni a kapukat és megakadályozni a betétesek hozzáférését a számláikhoz.
Mivel a kormányok nem tudnak minden betétest megvédeni, egy 1929-es típusú nagy gazdasági világválsággal, vagy ami még rosszabb, az egész nyugati pénzügyi rendszer összeomlásával nézhetünk szembe.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: How the US banking crisis could lead to the collapse of the Western financial system
➽ Kapcsolódó VilagHelyzete Cikkek: ➽
📌 Megjelent a VilagHelyzete online Könyvújság 2022-23 TÉLI Tripla száma 600 oldalon!
Ha úgy érzed értékes a VilagHelyzete és Alternatív Hírek oldalakkal kapcsolatos tevékenységem vagy érdemes támogatni a fennmaradást, minden segítséget szívesen veszek és köszönök: akár a Paypal-küldéssel, akár Patreon támogatóként, mert nagyban segít a további működésben és életben tartásban. Köszönöm!
● https://www.paypal.me/VilagHelyzeteBlog
● Egyszerű Bankkártyás támogatás
https://bit.ly/3p5M5bE
● Patreon: https://patreon.com/VilagHelyzete
➡️ ➡️ ➡️ A VilagHelyzete.com és AlternativHirek.com minden elérhetősége!
https://linktr.ee/VilagHelyzete
El kell játszani a totális csődöt, hogy a CBDC-t "megoldásként" ránk tudják kényszeríteni!
Tervezett, tudatos, globális válság, nemcsak Európa tönkretétele a cél.