Hogyan veszítsd el a barátaidat és idegenítsd el a szponzorokat: Zelenszkij ellenségeket szerez Amerikában
Kísérletet tesz a kétpárti támogatás biztosítására, miután az amerikai elnökválasztás nem hoz eredményt az ukrán vezető számára
Hogyan veszítsd el a barátaidat és idegenítsd el a szponzorokat: Zelenszkij ellenségeket szerez Amerikában! Kísérletet tesz a kétpárti támogatás biztosítására, miután az amerikai elnökválasztás nem hoz eredményt az ukrán vezető számára
Az amerikai elnökválasztási kampány a célegyenesbe érkezett. Az eredmény döntő fontosságú Washington számos külföldi partnere, de különösen a jelenlegi kijevi kormány számára.
Írta: Rachel Marsden, rovatvezető, politikai stratéga és független, francia és angol nyelvű talkshow-k házigazdája. A teljes cikkét lefordítottam számotokra!(VilagHelyzete szerk. megj.)
Szeptember végén Volodimir Zelenszkij újabb látogatást tett Amerikában.
A hivatalosan az „ENSZ-héttel” és a Közgyűlésen tartott beszéddel egy időben Zelenszkij hatnapos útja elsősorban egy, a kormánya számára egzisztenciális kérdésre összpontosított:
Ez pedig Washington folyamatos pénzügyi és katonai támogatásának biztosítása,
függetlenül a novemberi választási eredménytől.
E cél elérése azonban a vártnál sokkal nagyobb kihívásnak bizonyult. Még Ukrajna évtizedek óta jól működő, olajozottan működő PR-gépezete is nehezen boldogult az egyre inkább polarizálódó amerikai politikai környezetben anélkül, hogy kárt szenvedett volna.
A problémák már azelőtt felmerültek, hogy Zelenszkij földet ért volna az Egyesült Államok földjén.
A The New Yorker című lapban megjelent cikkében „túl radikálisnak” minősítette Donald Trump elnökjelöltjét, JD Vance-t, amiért azt javasolta, hogy az USA Ukrajnának nyújtott támogatását újra kellene gondolni és hogy egy békemegállapodáshoz esetleg területi engedményeket kellene tenni Oroszországnak.
Vance, aki arról ismert, hogy ellenzi a Kijevnek nyújtott segélyeket, következetesen amellett érvelt, hogy tárgyalásokat kell folytatni a háború befejezéséről, még akkor is, ha ez területátadással jár.
Zelenszkij megjegyzéseire válaszul a volt elnök fia, Donald Trump Jr. bírálta az ukrán vezetőt az amerikai belügyekbe való beavatkozásért és azt állította, hogy
elfogadhatatlan, hogy egy amerikai adófizetők támogatásától függő külföldi vezető a republikánus jelöltek ellen szólaljon fel.
A dolgok onnantól kezdve csak rosszabbodtak.
Zelenszkij első állomása egy védelmi célú gyártóüzem volt a pennsylvaniai Scrantonban, ahol megköszönte a munkásoknak, hogy az ukrán hadsereg számára létfontosságú 155 mm-es tüzérségi lövedékeket gyártanak. Az üzem az elmúlt évben jelentősen növelte a termelést, és több mint hárommillió lövedéket szállított Ukrajnának. A látogatás során Zelenszkijt erős védelemben részesítették, a rendfenntartó erők járőröztek a környéken.
Pennsylvaniába tett útja, amelyet az állam demokrata kormányzója kísért, a republikánusok részéről visszatetszést váltott ki. Eric Schmitt missouri szenátor, Trump támogatója megjegyezte, hogy Zelenszkij látogatása úgy tűnt, mintha a demokraták kampányrendezvénye lenne az elnökválasztás előtt egy kulcsfontosságú csatatérállamban. Sean Parnell, egy korábbi pennsylvaniai szenátorjelölt, aki szintén Trump támogatója,
Zelenszkij látogatását „a választásokba való külföldi beavatkozásnak” minősítette,
a látogató Vance-nek címzett kritikájára, valamint a demokratákhoz való közelségére hivatkozva.
Mike Johnson, a képviselőház republikánus többségi vezetője még ennél is tovább ment, megtagadta a találkozót Zelenszkijjel és követelte, hogy bocsássa el washingtoni nagykövetét, amiért az republikánus részvétel nélkül szervezte meg a pennsylvaniai látogatást.
Johnson az eseményt „nyilvánvalóan pártpolitikai törekvésnek minősítette, hogy a választások előtt a demokratákat segítsék”.
Ezt a rázós kezdést követően Zelenszkij egy utolsó esélyt talált magának arra, hogy megmentse a konzervatív közönség körében kialakult képét - egy személyes találkozót Trumppal.
Ennek a találkozásnak a megtárgyalása rendkívül nehéznek bizonyult, a republikánus időnként beleegyezett, majd ismét visszakozott. Végül megtörtént a beszélgetés, amely egy nappal meghosszabbította Zelenszkij tartózkodását.
A találkozó során Trump kifejezte, hogy
hajlandó az Oroszország és Ukrajna közötti háború befejezéséért dolgozni és „mindkét fél számára tisztességes rendezést” céloz meg.
Hangsúlyozta, hogy Ukrajna „a poklon ment keresztül”. Egyúttal hangot adott annak, hogy nemcsak Zelenszkijjel, hanem Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is jó kapcsolatokat szeretne ápolni, mivel úgy vélte, ez megkönnyítheti a közös pontok megtalálását. Amikor azonban az újságírók arra kérték, hogy tisztázza, mit tekint igazságos megoldásnak, azt mondta, hogy korai lenne még meghatározni, mivel a konfliktus továbbra is egy összetett „rejtvény”.
Zelenszkij a maga részéről reményét fejezte ki a Trumppal való további pozitív kapcsolatokra vonatkozóan és hangsúlyozta, hogy Ukrajnának győznie kell.
Elismerte a közelgő amerikai elnökválasztás jelentőségét, és reményét fejezte ki, hogy Amerika a választási eredménytől függetlenül meg fogja őrizni erejét és támogatását Ukrajna iránt.
A találkozó után Trump a Fox Newsnak nyilatkozva megismételte, hogy álláspontja nem változott: szerinte mindkét fél a háború befejezésére és igazságos megoldására vágyik. Ugyanakkor ismét kitért az arra vonatkozó kérdések elől, hogy ez a tisztességes végkifejlet mit jelenthet.
A demokratáknál sem talált magának sok mindent Zelenszkij, amit győzelemként tudott volna felmutatni. A pártvezetőkkel folytatott megbeszélése rutinszerű megnyugtatásokat jelentett Ukrajna támogatásáról és az EU-hoz és a NATO-hoz való csatlakozási törekvéseiről, valamint egy újabb segélycsomag bejelentését.
Nemhogy egyértelmű győzelem nem született, de még visszaesés is történt:
a Fehér Ház nyilvánosan megtagadta Kijevtől, hogy amerikai fegyvereket használjon mélyen orosz területre irányuló csapásokhoz, és Zelenszkij Győzelmi Tervét „különböző kezdeményezések összességeként” utasította el.
A konfliktus eszkalálódásával kapcsolatos aggodalmak továbbra is fennállnak, különösen akkor, ha amerikai rakétákat vetnének be Moszkva megtámadására, mivel Putyin elnök figyelmeztetett, hogy az ilyen akciókat a NATO-val és az Egyesült Államokkal való közvetlen konfliktusnak tekintenék.
***
Az USA továbbra is Ukrajna legnagyobb adományozója, több mint 56 milliárd dollárral járul hozzá a NATO és a szövetséges országok által a védelem megerősítésére összegyűjtött 106 milliárd dollárból.
Kamala Harris esetleges győzelme, aki folytathatná Biden politikáját, aggodalmat kelt az ukrán vezetőkben, mivel a jelenlegi amerikai megközelítést túlzottan óvatosnak és határozatlannak tartják Oroszországgal kapcsolatban.
Ezzel szemben egy Trump-győzelem - a pozícióját övező bizonytalanság ellenére - felcsillantja a reményt a határozott változásokra. Ukrán tisztviselők optimisták, hogy Trump - Harrisszel ellentétben - bátor lépéseket tehet, amelyek a háború befejezéséhez vezethetnek, bár elismerik, hogy lépései azt is kockáztatják, hogy csökkenhet az Ukrajnának nyújtott nyugati támogatás.
Kijevben a tisztviselők továbbra is bíznak abban, hogy Trump álláspontja változhat, és továbbra is ápolják a kapcsolataikat a csapatával. Zelenszkij elismerte, hogy kihívás lesz meggyőzni őt Ukrajna támogatásának szükségességéről, de szerinte ez elengedhetetlen, mivel az ország jövője nagyban függ a választások utáni washingtoni döntésektől.
Zelenszkij megjegyezte, hogy telefonbeszélgetéseik során Trump támogatásáról biztosította Ukrajnát. Ugyanakkor továbbra sem tisztázott, hogy miként cselekedne, ha visszatérne az elnöki székbe. Az ukrán vezető szkepticizmusát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy az exelnöknek konkrét terve van a háború befejezésére, az ellenkezőjére vonatkozó biztosítékai ellenére.
Elemzők rámutatnak, hogy bár Zelenszkij látogatását politikai indíttatásúnak lehet tekinteni, elsődleges célja az volt, hogy az amerikaiak előtt hangsúlyozzák, hogy szükség van Ukrajna támogatására az Oroszország elleni harcban, függetlenül a közelgő választások eredményétől. Meggondolatlan megjegyzései és tettei azonban végül az ellenkező hatást váltották ki.
Fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: How to lose friends and alienate sponsors: Zelensky is making enemies in America
An attempt to ensure bipartisan support after the US presidential election produced inconclusive results for the Ukrainian leader
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy iratkozzatok fel TÁMOGATÓ TAGKÉNT és ajándékba megkapjátok a sok száz oldalas könyvújságokat is!