Hogyan változtatta Németországot Kelet-Európává a Zöld Párt
Berlin valaha Nyugat-Európa pragmatikus pillére volt, de 180 fokos fordulatot vett kül- és gazdaságpolitikájában - amit hihetetlen látni.
Szerző: Fjodor Lukjanov, a Russia in Global Affairs főszerkesztője, a Kül- és Védelempolitikai Tanács elnökségének elnöke, a Valdai Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója.
Németország évtizedeken át a pragmatizmus példája volt egy közös rendszeren belül, ahol Berlin (és korábban Bonn) nem szabta meg a szabályokat, hanem hagyott egy tagadhatatlan rést, amelyen keresztül saját érdekeit követhette.
Ez azt jelentette, hogy annak ellenére, hogy az USA szövetségese, baráti kapcsolatokat tudott fenntartani Moszkvával.
Az ország most egy minőségileg más területre lép - Oroszország fő ellenfelének területére.
Az ilyen folyamatok krónikásaként érdekes megfigyelni, hogy milyen gyorsan lehet átmenetet képezni egyfajta "különleges kapcsolatból" egy másik, egymással szöges ellentétben álló álláspontra.
A politikai légkör általános alaphangját most a Zöldek adják meg és ez a párt kezdettől fogva többé-kevésbé magasztos, hasonlóan gondolkodó moralisták gyűjtőhelye volt.
Ezért a NATO-Európa Oroszországgal kapcsolatos, szinte teljes egészében negatív, de intenzitásában változó álláspontjainak spektrumában Németország mostanra ugyanúgy a hagyományos kelet-európai álláspont felé mozdult el, mint amennyire korábban a szokásos nyugat-európai pozícionálás egyik pillére volt.
Az a garancia, hogy az ukrajnai háború után az Oroszországgal való kapcsolatok nem fognak visszatérni a normális kerékvágásba, azt jelenti, hogy a régi gazdasági modellhez való visszatérésnek még a minimális feltételei sem lesznek meg, azaz nem lesz fordulat az "energetikai átállásban".
Ez a pragmatikus alapja annak, ami a zöldek szemszögéből történik.
Az általános nyugati rendszer megmarad, de van egy alapvető különbség a korábbi időkhöz képest.
A múltban Németország, cserébe azért, hogy minden biztonsági jogot és kiváltságot átengedett a rangidős partnerének, az USA-nak, saját kereskedelmi befolyási övezetet működtethetett és engedélyt kapott a keleti gazdasági terjeszkedésre.
Most, cserébe Washington ígéretéért, hogy fenntartja a biztonsági ernyőt, Berlin hajlandó feladni korábbi pragmatista felfogását, radikálisan megváltoztatni gazdasági rendszerét az USA-nak tetsző irányba, és nagyobb részt vállalni a katonai terhekből.
Ennek eredményeként a német elitnek a feltétel nélküli atlantizmus elveire való nevelésére tett erőfeszítések, amelyekbe évtizedek óta hatalmas erőfeszítéseket fektetnek, most 200%-ban megtérülnek.
Ha ehhez hozzávesszük, hogy Berlin objektív és szubjektív okokból egyaránt az orosz Kreml-ellenes diaszpóra fő központjává válik, akkor tökéletes képet kapunk a 180 fokos fordulatról.
Vagy, hogy Annalena Baerbock zöld külügyminiszter saját terminológiáját használjam, 360 fokos fordulatról.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: Fyodor Lukyanov: How the Green Party has turned Germany Eastern European
Berlin was once a pragmatic pillar of Western Europe, but it’s made a 180-degree turn in its foreign and economic policy – which is incredible to watch
🔥 Ára 2490 Ft vagy amennyire értékesnek érzed mindazt, amit naponta megkapsz tudásban, információkban, közösségben, cikkekben, videókban.
✔ A VIP támogatók természetesen ajándékba megkapják és mindenkinek adom szeretettel, aki úgy érzi, támogatásra érdemes a VilagHelyzete 12 éves tevékenysége!
Köszönöm szépen a segítséget, ha szerinted is fontos a hiteles, sokoldalú, naprakész tájékoztatás és tájékozódás!