Hogyan változtathatja meg a szíriai válság a Közel-Kelet energiatérképét?
Bár Szíria olajtartalékai kicsik, stratégiai elhelyezkedése miatt kulcsfontosságú logisztikai csomópont a közel-keleti olaj-és gáztermelők számára.Milyen energiaútvonalakat terveznek Szírián keresztül
🛢 Hogyan változtathatja meg a szíriai válság a Közel-Kelet energiatérképét?
Bár Szíria olajtartalékai kicsik, stratégiai elhelyezkedése miatt kulcsfontosságú logisztikai csomópont a közel-keleti olaj- és gáztermelők számára.
Milyen energiaútvonalakat terveznek Szírián keresztül vezetni?
🌊 „Négy tenger stratégia”:
Bashar el-Assad akkori szíriai elnök célja az volt, hogy a Földközi-tenger, a Kaszpi-tenger, a Fekete-tenger és a Perzsa-öböl térségét egy energiahálózatba kapcsolja össze és ezzel Szíriát kulcsfontosságú energetikai csomóponttá tegye.
Meglévő útvonalak
🟥 Arab gázvezeték (AGP):
Az egyiptomi gáz Izraelbe, Jordániába, Szíriába, Libanonba, Törökországba és Európába történő exportálására tervezett AGP többször is kudarcot vallott, különösen az Aleppótól a törökországi Kilisig tartó szíriai szakaszon, amelyet a 2011-es polgárháború megszakított.
⬛ Irak-Szíria olajvezeték:
A korábban a Földközi-tengerre irányuló iraki olaj tranzitcsatornája, amely a 2003-as iraki háború során megsérült, majd a 2011-es szíriai polgárháború további károkat okozott.
Potenciális útvonalak
🟩 Katar-Szíria-Törökország olajvezeték:
A Katarból Szírián keresztül Törökországba és Európába vezető, 1500 kilométeres távvezetéket Szíria állítólag 2009-ben elutasította.
🟦 Irán-Irak-Szíria csővezeték:
2011-ben előzetes megállapodást írtak alá az iráni gáz Irak, Szíria, Libanon és a Földközi-tengeren keresztül Európába történő szállításáról. A projektet azonban feltehetően félretették.
A szíriai válság hatása az energiaútvonalakra
💠 A szíriai kormány bukása egyes megfigyelők szerint potenciálisan átstrukturálhatja a Törökországba és Európába vezető gáz- és olajvezetékek útvonalait.
💠 A Katar-Szíria-Törökország csővezeték újjáélesztése: Egyes török kiadványok szerint ezt a projektet újra lehet gondolni.
💠 Irak érdeke az újjáépítésben: Irak állítólag 2023-ban érdeklődést mutatott a Szíriába vezető régi olajvezeték rekonstrukciója iránt, hogy Európába importálhasson olajat.
💠 Piaci reakciók: Az olajpiacok nem reagáltak erőteljesen a szíriai kormány december 9-i bukására, de a földgáz ára mintegy 10%-kal emelkedett.
Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
https://slavlandchronicles.substack.com/p/was-it-a-russian-intelligence-failure
Orosz szemmel és információkkal...
a katari-török szál pénzelhette a lázadókat