Ezek lehetnek Victoria Nuland lemondásának valódi okai!
Biden és Blinken egy Kína-gyűlölőt választott a fő oroszgyűlölőjük helyére. Lehet, hogy ez taszította őt a szakadék szélére és stratégiaváltást jelez a jövőt illetően?
Biden és Blinken egy Kína-gyűlölőt választott a fő oroszgyűlölőjük helyett. Lehet, hogy ez taszította őt a szakadék szélére.
A hírhedt Victoria “Fuck The EU” Nuland amerikai külügyminiszter-helyettes lemondása különböző elméleteket vetett fel a külügyminisztériumból való váratlan távozásának okáról.
Moszkva szerint az "oroszellenes retorika" és az általános amerikai "ukrán projekt" kudarca állhat emögött.
Emellett Washingtonban a szemek a jelenleg az indo-csendes-óceáni politikáért felelős Kurt Campbell kinevezésére irányulnak, aki a külügyminisztérium második számú tisztviselője lesz.
A média és az elemzők ezt annak bizonyítékaként értelmezik, hogy az Ukrajnával kapcsolatos csökkenő amerikai érdeklődés hátterében Ázsia válik Washington első számú prioritásává.
ℹ Nuland bejelentése sokakat meglepett. A veterán amerikai diplomata, aki aktív szerepet játszott a 2014-es ukrajnai Majdan eseményeiben, nem csak a kijevi sütiosztogatásról, hanem az elmúlt évtizedek nagy nemzetközi válságaiban és konfliktusaiban való részvételéről is emlékezetes.
Az amerikai külügyminisztériumban különböző kormányok alatt eltöltött több mint 35 évnyi munkája lenyűgözőbbnek tűnik, mint a jelenlegi külügyminiszter, Blinken önéletrajza.
Kedden maga Blinken sietett tisztelegni Nuland eredményei előtt és ünnepélyesen kikísérte őt a külügyminisztériumból, egyenesen a történelem és a diplomácia könyvébe. Emlékeztetve arra, hogy hat elnök és tíz külügyminiszter alatt szolgált, Blinken azzal érvelt, hogy
utolsó posztján, Joe Biden kormányában megtestesítette azt a törekvést, hogy helyreállítsa "Amerika globális vezető szerepét".
A külügyminisztérium vezetője külön figyelmet szentelt Nulandnak az orosz-ukrán konfliktus kirobbanása után az oroszellenes koalíció kialakításában játszott szerepének, nélkülözhetetlennek nevezte erőfeszítéseit és azt mondta, hogy ezeket a jövő diplomatái és diákjai tanulmányozni fogják.
Mint mondta,
a fő feladat, amelyen Nuland az elmúlt években dolgozott, Oroszország "stratégiai veresége" volt, és Ukrajna segítése abban, hogy "demokratikusan, gazdaságilag és katonailag a saját lábára álljon".
De minden tapasztalata és befolyása ellenére úgy tűnik, Blinken nem próbálta lebeszélni a lemondásról.
A hír reakciók lavináját váltotta ki vezető orosz politikusok, diplomaták, szakértők és a média részéről.
Az orosz külügyminisztérium szóvivője, Maria Zakharova szerint Nuland azért kényszerült lemondásra, mert Biden Oroszországgal kapcsolatos kurzusa kudarcot vallott.
"Ez a Nulandhoz kapcsolódó politika kudarca, mert ő volt a központi figura, aki oroszellenes politikát folytatott hazánkkal szemben, az egész történet Nulandhoz kötődött" - mondta Zakharova.
Szerinte a távozó amerikai külügyminiszter-helyettes
"nem csupán a külügyminisztérium magas rangú képviselője volt, hanem az amerikai ügynökségek közötti együttműködés kulcsfigurája".
"Ő volt az Egyesült Államok oroszellenes hangulatának és oroszellenes politikájának koordinátora, különösen Ukrajna kapcsán. Nem mondhatom, hogy ideológus volt. Vannak emberek, akik jobban gyűlölnek minket, de ő valóban koordinátor volt, ő ehhez a politikához kapcsolódik. És így búcsúztak el tőle" - mondta az orosz külügyminisztérium szóvivője.
Eközben Washingtonban felmerült egy elmélet, miszerint
Nuland lemondása egy hatalmi harc eredménye, amelyben elvesztette a külpolitikai vezető első helyettesének posztjáért folytatott versenyt.
📍 Egyes szakértők a narratívák csatáját látják, a személyiségek színfalak mögötti versengésével. Mindez az amerikai külpolitika hosszú távú formájáról és prioritásairól szóló vita része.
Emlékeztetni kell arra, hogy miután Wendy Sherman tavaly nyáron lemondott az amerikai külügyminiszter-helyettesi posztról, feladatait hat hónapig Nuland látta el.
Tavaly év végén azonban a Fehér Ház váratlanul úgy döntött, hogy az amerikai diplomácia másik veteránját, Campbellt jelöli a diplomáciai szolgálat második posztjára. Campbell, akinek a diplomáciai világban nincs akkora neve, mint Nulandnak, nem az euroatlanti, hanem az indo-csendes-óceáni térségben futott be karriert.
"Nuland asszonyt tartották a természetes jelöltnek arra, hogy állandó jelleggel helyettesítse Sherman asszonyt. Blinken úr azonban Kurt Campbellt, a Nemzetbiztonsági Tanács korábbi ázsiai képviselőjét jelölte" - kommentálta az átrendeződést a New York Times.
James Carden, az amerikai külügyminisztérium egy volt tisztviselője a RIA Novosztyinak elmondta:
"Igazából meglepett, hogy ilyen sokáig bírta. Rájöttem, hogy az ő ideje lejárt, amikor Kurt Campbell megkapta a második számú állást a minisztériumban".
A február 6-i szenátusi szavazáson kinevezése széleskörű kétpárti támogatást kapott: 92 szenátor szavazott mellette, öt ellene.
"Az, hogy Biden elnök Kurt Campbellt választotta, azt jelzi, hogy folytatni kívánja az elődei által évtizedekkel ezelőtt megkezdett erőfeszítéseket, hogy az amerikai külpolitika fókuszát áthelyezze Kínára, mint az Amerika előtt álló legnagyobb kihívásra a jövőben" - kommentálta az AP az átrendeződést.
"Kurt Campbell kulcsszerepet játszott Barack Obama elnök "Ázsia felé fordulás" című elképzelésének Biden elnök indo-csendes-óceáni stratégiájának kidolgozásában" - mondta a Kommerszantnak Jurij Tavrovszkij, az Orosz-Kínai Barátság, Béke és Fejlődés Bizottság szakértői tanácsának elnöke.
"Gyakorlatilag különösen aktívan részt vett az AUKUS (Ausztrália, az Egyesült Királyság és az USA) Kína-ellenes katonai blokk létrehozásában és a QUAD csoport (Négyoldalú biztonsági párbeszéd - Ausztrália, India, az USA és Japán) katonai komponensének megerősítésében" - mondta Tavrovszkij.
"Campbell kinevezése a külügyminisztérium második legmagasabb posztjára a Fehér Ház hosszú távú, Kína megfékezésére irányuló irányvonalát mutatja, a megbékélési szándéknak tűnő szavak és gesztusok ellenére".
Tavrovszkij szerint tehát
"A második helyet a State Departmentben nem Oroszország legnagyobb gyűlölője, hanem Kína legnagyobb gyűlölője kapta".
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Sergey Strokan: Is this the real reason why Victoria Nuland quit? - Biden and Blinken chose a China hater over their chief Russophobe. This may have pushed her over the edge
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Ki kell abranditanom a szerkesztot es masokat is ebbol az ugynevezett Orosz, Americai, Kinai ellentetbol . Ha Kina oly nagy ellenseg akkor pl. miert engedik meg hogy Kinai katonai
jelenlet legyen Canada, USA es most Magyar teruleten is . Nem beszelve az Orosz USA kereskedelmi kapcsolatokrol (uran , olaj stb) . Nem szabad a hopiumot elfogadni .
Vagy csak menekítik ki a patkányokat az elsüllyeszteni szándékozott hajóról? Nuland elég aljas ahhoz, hogy ha megfizetik - vagy csak szórakozásból - azt gyűlöl a legjobban éppen, akit parancsolnak neki...