Európa elhalványul és egy "elveszett kontinenssé" válik - A világ súlypontja eltolódik és a régi világ elveszíti jelentőségét
Európát ma már sokan "elveszett kontinensnek" tekintik, amelynek nyugati fele elvesztette szuverenitását és már nem a saját érdekei alapján cselekszik, sőt nehezen tudja azokat egyáltalán meghatározni
Európa elhalványul és "elveszett kontinenssé" válik - A világ súlypontja eltolódik és a régi világ elveszíti jelentőségét.
Európa továbbra is fontos stratégiai fókuszpont Oroszország számára, de már nem ez a fő téma. Ma már sokan "elveszett kontinensnek" tekintik, amelynek nyugati fele már nem a saját érdekei alapján cselekszik, sőt nehezen tudja azokat meghatározni. Az államok egyre inkább elveszítik autonómiájukat és engednek az USA nyomásának.
A NATO növekvő jelenléte Oroszország nyugati határainál aggasztja az országot. Vannak jelei annak, hogy az USA vezette blokk a téli álomból egy nagyobb európai katonai konfrontációra való felkészülésbe kezdett bele.
A fokozódó eszkaláció és az Oroszországra gyakorolt nyomás zsákutca:
Moszkva komolyan veszi a NATO-fenyegetést és megvannak az eszközei, hogy megbirkózzon vele.
A balti államok militarizálása, a blokk befolyásának megerősítése a Fekete-tengeren és az orosz határ közelében növelni fogja azon epizódok számát, amelyekben érdekeink ütköznek és állandó feszültségben tartanak majd bennünket.
Oroszországnak nincsenek agresszív tervei a Baltikummal szemben - ezt a fenyegetést Washington és Brüsszel találta ki.
🔴 Ha azonban a NATO a feszültség eszkalálódásának útját választja, Moszkva nem fog visszariadni ettől a kihívástól. Úgy vélem, hogy ez az út bolondok útja Nyugat-Európa számára - túszává válik annak az amerikai vágynak, hogy elszigetelje az EU fő gazdaságait Oroszországtól.
🔶 Az eszkaláció egy sor fóbiát szül, elveszi a gazdasági együttműködés minden lendületét, és végső soron az amerikai gazdasághoz köti a nyugat-európai államokat, ami sokkal kevésbé versenyképessé teszi őket.
🔶 Ennek eredményeképpen az amerikaiak "kannibalizálják" a nyugat-európaiakat annak a nemes álcának a leple alatt, hogy megvédik az európai kontinenst egy képzeletbeli orosz fenyegetéstől.
Úgy vélem, hogy a nyugat-európaiaknak nem szabad vaknak lenniük az USA által mesterségesen felduzzasztott feszültségek előtt - saját érdekeik szerint kell cselekedniük.
🔶 Oroszország most a világ más régiói felé fordította figyelmét, és nagy lendülettel fejleszti történelmi kapcsolatait Ázsia és Afrika országaival.
Bizonyos mértékig Nyugat-Európa elfordul Oroszországtól és Oroszország elfordul Nyugat-Európától.
Elfogadom, hogy ez, mint sok minden a történelemben, egy spirál. És idővel lesz egy visszatérési folyamat.
De nyilvánvaló, hogy Nyugat-Európa ma Oroszország számára nem olyan régió, amely nagyon fontos vagy sok lehetőséget kínálna. ❌
Éppen ellenkezőleg, amit mostanában onnan hallunk, azok a legharciasabb nyilatkozatok, de nem sok politikai elszántsággal alátámasztva.
Miközben Oroszország továbbra is fenyegetésként érzékeli a hazánkkal szembeni nyugat-európai fellépéseket, Moszkva figyelme a világ más részeire helyeződik át.
Ugyanakkor az USA továbbra is a legaktívabb - destruktív értelemben vett - erő a nemzetközi kapcsolatokban és folyamatosan azon dolgozik, hogy ad hoc koalíciókat hozzon létre, amelyeket ellenfelei ellen használhat.
Most egyre lázasabban cselekszik, felismerve, hogy az idő nem az ő oldalán áll.
❗ Ehelyett az ostobaság helyett bölcsebb lenne, ha Washington elfogadná, hogy az objektív demográfiai, gazdasági és társadalmi folyamatok Ázsiát az új évszázadban a világ fő súlypontjává teszik és azon dolgozna, hogy a stabilitás és a fejlődés feltételei fennmaradjanak.
⛔ Az amerikaiak cselekedetei sajnos éppen az ellenkezőjét mutatják: saját hanyatlásuk érzékelését erősítik, ami kevésbé lenne éles, ha konstruktívabban viselkednének.
A súlypont áthelyeződése az atlanti térségből Kelet- és Dél-Ázsiába objektív folyamat.
Moszkva és Washington csak közvetve vesz részt benne, de a térség országainak növekvő befolyását nem lehet tagadni vagy megállítani.
➕ 🆗 Ebben az összefüggésben az Oroszország és Kína közötti kapcsolatok figyelemre méltóak - bár a múltban voltak válságok országaink között, az orosz-kínai kapcsolatok most a csúcson vannak és az új, kiegyensúlyozott nemzetközi rend egyik alappillérét képezik.
✔ Oroszország és Kína már az 1990-es évek közepén közös jövőképet fogalmazott meg a jövő világáról.
Ezt az 1997-es "Nyilatkozat a többpólusú világról és az új nemzetközi rend kialakításáról" című dokumentumban foglalták össze.
➕ 🆗Azóta pedig kialakult az orosz-kínai felfogás arról, hogy milyennek kell lennie a világnak:
a be nem avatkozás,
a szuverenitás tiszteletben tartása,
a kölcsönös érdekek,
valamint annak elismerése alapján, hogy az országok közötti együttműködés lehetséges, függetlenül attól, hogy milyen a kormányuk.
Az együttműködésnek ez az alapja kiállta az idő próbáját és az elmúlt évtizedek számos nemzetközi válságát, és még magasabb szintre emeli kapcsolatainkat.
Szerző: Andrej Szuszencov, a Valdai Klub programigazgatója
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Europe is fading away and becoming a ‘lost continent’
The world’s center of gravity is shifting, and the Old World is losing its relevance
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Szuszencov csak azt pofazza amiert fizetik . Olyan mint a tobbi szemetlada , Trump. Biden ,Kennedy , Putin , Micron . Kina ? A legnagyobb tragyadomb .