Észtország és Finnország a Balti-tenger lezárását tervezi az orosz haditengerészet előtt
Észtország és Finnország olyan rakétatervekről tárgyalt, amelyek lezárnák a Balti-tengert Oroszország elől - állítja Tallinn
Tallinn és Helsinki olyan part menti rakétaütegek integrálásáról tárgyalt, amelyek lehetővé tennék a két NATO-tagállam számára, hogy blokád alá vonja az orosz haditengerészetet a Finn-öbölben - jelentette be pénteken Észtország védelmi minisztere.
Ez a Balti-tengert "NATO-belső tengerré" tenné - mondta a tisztviselő, visszhangozva a lengyel és litván vezetők korábbi megjegyzéseit.
"Integrálnunk kell a part menti védelmünket. Az észt és finn rakéták repülési hatótávolsága nagyobb, mint a Finn-öböl szélessége" - mondta Hanno Pevkur észt védelmi miniszter az Iltalehti című finn lapnak.
A finn MTO85M parti rakéták hatótávolsága több mint 100 kilométer. Az Öböl körülbelül 82 kilométer széles Helsinkitől Tallinnig. Észtország azt tervezi, hogy még az idén megvásárolja az izraeli Blue Spear rakétákat, amelyek hatótávolsága csaknem 300 kilométer.
"A Balti-tenger a NATO belső tengere lesz, amint Finnország és Svédország csatlakozott a NATO-hoz. Ahhoz képest, ami ma van, a helyzet megváltozik" - mondta Pevkur, hozzátéve, hogy a két ország akkor képes lesz lezárni a tengert az orosz haditengerészet elől, ha szükséges.
Finnország és Svédország NATO-csatlakozási kérelmét a legnagyobb lelkesedéssel Lengyelország és a Balti-tengeren fekvő volt szovjet köztársaságok fogadták. A szövetség június végi spanyolországi csúcstalálkozóját követően Andrzej Duda lengyel elnök és Edgars Rinkevics lett külügyminiszter egyaránt azt mondta, remélik, hogy a Balti-tenger "NATO-tóvá" válik.
Pevkur elmondta, hogy finn kollégájával is tárgyalt a légtérről, bár kitért az Iltaleht kérdésére, hogy az Egyesült Államok telepíti-e F-35-ös vadászgépeit Észtországba.
"Számomra ez egy légtér" - tette hozzá Pevkur.
"A finn légteret nem lehet megvédeni, ha az észt légteret ugyanakkor nem védik és fordítva. A vadászgépek percek alatt átkelnek a 80 kilométer széles Finn-öblön".
Észtország az egyik legszókimondóbb NATO-tag, amely az Oroszországgal való konfrontációt szorgalmazza.
Csütörtökön Tallinn bejelentette, hogy a jövő héttől kezdve megtiltja a belépést az EU-s schengeni vízummal rendelkező oroszoknak, és "a lehető leghamarabb" lebontja az összes szovjet korabeli emlékművet.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete