Előbb Putyin, aztán a populisták - de kit fognak még hibáztatni a nyugati vezetők a NATO geopolitikai ambíciói által okozott energiaválságért?
A nyugati tisztviselők arra készülnek, hogy "szélsőségesként" bélyegezzenek meg minden olyan tiltakozást, mely önpusztító politikájuk ellen irányulna.
Előbb Putyin, aztán a populisták - kit fognak még hibáztatni a nyugati vezetők a NATO geopolitikai ambíciói által okozott energiaválságért?
A nyugati tisztviselők arra készülnek, hogy "szélsőségesként" bélyegezzenek meg minden olyan tiltakozást, mely önpusztító politikájuk ellen irányulna.
Az ukrajnai konfliktus kezdetén a nyugati tisztviselők egységet hirdettek Moszkva ellen és megfogadták, hogy felgyorsítják az orosz fosszilis tüzelőanyagokról a zöldebb energiaforrásokra való átállást. Az elképzelés az volt, hogy megfosztják Oroszországot a bevételektől, ami szerintük az ukrajnai katonai művelet finanszírozásának megszüntetését eredményezné.
Így aztán teljes tűzharcot indítottak és folytatnak ma is saját olcsó energiaellátásuk - vagyis Európa legnagyobb országából származó gáz - ellen és szankciókat léptettek életbe.
Nem sok idő telt el, mire nyilvánvalóvá vált, hogy ezt sokkal könnyebb mondani, mint megtenni. Hamarosan a tisztviselők nyilvános kérésekkel fordultak a polgárokhoz, hogy "vegyék ki a részüket" a mindennapi kényelem és életminőség feláldozásával, például rövidebb zuhanyzással - mintha ez orvosolná azt a tényt, hogy az ipar képviselői máris riadót fújtak a fejadagok és a gyártási hiány miatt.
Ezután a nyugati tisztviselők elkezdtek visszalépni az általuk korábban nem zöldnek tartott energiaforrások felszámolására tett ígéreteiktől. Alig néhány hónappal korábban Németország még Franciaországot szidta, amiért kitart az atomenergia mellett. Most pedig Berlin esetleg csatlakozik Párizshoz és visszatér ő is a nukleáris energiaforrásokhoz, miközben a régi szénerőműveket is újra beindítja.
A nyugat-európaiak kezdetben úgy gondolták, hogy legalább a Norvégiából származó vízenergiára támaszkodhatnak, de a száraz nyári hőség most ezt is veszélyezteti, mivel Oslo az export csökkentését fontolgatja. És még a Nagy-Britanniából származó cseppfolyósított földgáz sem exportálható az EU-ba, mivel nemrégiben mérgező, sőt radioaktív szennyeződéseket találtak az eredetileg az Egyesült Államokból és Katarból származó kínálatban.
A valódi bajok első jeleit már most látni - jóval a téli fűtési boom előtt.
A brit Cornwall Insights tanácsadó cég a tervezett áramkimaradásokra és üres polcokra figyelmeztet Nagy-Britanniában. Az átlagos háztartási energiaköltségek az Egyesült Királyságban elérték az évi 4000 fontot (4860 dollár), és a becslések szerint még magasabbra fognak emelkedni.
A Bank of England recesszióra figyelmeztet az infláció közepette, amely Németországban az 1990-es újraegyesítés óta nemrég érte el a legmagasabb szintet.
Olyan országok, mint Spanyolország és Olaszország, korlátozzák a fűtés és a légkondicionálás használatát mind a középületekben, mind a kereskedelmi épületekben.
Az EU által az összes tagállamra előírt 15%-os energiacsökkentés nemrég lépett hatályba, ami újabb ürügyet szolgáltat az adófizetőknek nyújtott szolgáltatások csökkentésére.
A franciaországi Cabriès város polgármestere ürügyként használta fel, hogy a rekordmeleg nyári időszakban bezárja a helyi uszodát, arra hivatkozva, hogy választani kell az iskolások egyre drágább bioélelmiszerekkel való etetésének költségei ... vagy a létesítmény nyitva tartása között.
És kinek a hibája ez az egész? Nyilvánvalónak kellene lennie, nem?
A nyugati tisztviselők elvágták magukat a saját energiaforrásuktól, hogy geopolitikai játékot játszva Ukrajnát a saját pályájukra húzzák - de a hiba egyértelműen Oroszországot terheli. Ezt mondták és ezt erősítik is azóta is.
A brit Daily Mail egy grafikában utal arra, hogy Putyin elvágta a gázellátást.
"Putyin új gázszűkítése recesszióra és a fejadagok kemény telére ítéli Európát" - olvasható a CNBC főcímében.
Joe Biden amerikai elnök úgy fogalmazott, hogy "Putyin adója az élelmiszerre és a gázra is".
Közben ezek a tisztviselők tették ezt saját magukkal - és polgáraikkal - "Ukrajnáért".
A probléma azonban az, hogy úgy tűnik, egyre kevesebb választópolgár veszi ezt be.
Egy nemrégiben készült amerikai Rasmussen-felmérés szerint mindössze 11% tulajdonította a gazdasági válságot Putyinnak, míg 52% Biden saját politikáját okolta.
És most már arra utalnak a jelek, hogy új bűnbakot keresnek.
Ez a bűnbak a populisták.
"Feltételezhetjük, hogy a populisták és a szélsőségesek ismét megpróbálják majd a saját kedvükre befolyásolni a tüntetéseket" - mondta Britta Beylage-Haarmann, a német belügyminisztérium szóvivője a Deutsche Welle-nek.
"A szélsőséges szereplők és csoportok általi veszély növekedhet Németországban, ha a megfelelő társadalmi válságkörülmények ezt lehetővé teszik"
Aggasztó tény, hogy a nyugati tisztviselők megpróbálják a radikális politikájukkal - többek között azzal, hogy ragaszkodnak az energiaellátás károsításához az Ukrajna-párti politika jegyében - szembenálló átlagembereket "szélsőségesekkel" összemosni, miközben a saját álláspontjuk egyre radikálisabbá válik.
A múltban a nyugati tisztviselők összehangoltan igyekeztek lejáratni a terveikkel szembeni bármilyen ellenállást azzal, hogy az átlagemberek ellenállását úgy állították be, mintha az a Kreml csarnokaiban főzték volna ki.
Most pedig, amikor látják, hogy káosz van a láthatáron, ami annak a saját ragaszkodásuknak az eredménye, hogy politikájuk célja a társadalmi, gazdasági és ipari károkozás, arra készülnek, hogy a visszavágást illegitimnek minősítsék.
A francia tisztviselők nem csak elutasítják, hanem támadják is a francia ellenzéki párt vezetőjét a parlamentben, amiért felemelte szavát a lehetséges áramszünetekről - mindezt azért, mert populista.
"Európa áramszünettel fog szembenézni, nevezetesen az orosz gázimport kérdésében. Ezek a szankciók egyszerűen haszontalanok. Mindössze annyit tesznek, hogy az európaiak szenvednek. És ebbe egyébként a franciák is beletartoznak" - mondta Marine Le Pen a francia Nemzeti Összefogás párttól.
"Hatalmas adag rosszhiszeműség kell ahhoz, hogy ne vegyük észre, hogy kormányunk felfújt állításaival ellentétben az orosz gazdaság nem térdel. Nem állnak a csőd szélén".
Agnes Pannier-Runacher, a francia energetikai átmenetért felelős miniszter szerint Le Pen megjegyzései "rendkívül veszélyesek" és "felelőtlenek", miközben jogos aggodalmait, amelyekkel az átlag franciák azonosulni tudnak, valami meggondolatlanságnak állítja be.
A nyugati világ populista vezetői, Andrés Manuel López Obrador mexikói elnöktől kezdve Orbán Viktor magyar miniszterelnökön át Aleksandar Vucic szerb elnökig, nyíltan kiálltak az oroszellenes szankciók ellen, amelyek eleve károsak az átlagos nyugati polgár számára.
Csak azért, mert populista vezetőknek vannak bélyegezve azok, akiknek van bátorságuk felemelni a szavukat a polgárok nevében, nem jelenti azt, hogy az aggodalmakat el lehet utasítani vagy marginalizálni, mert azok a csendes többség nagy részének aggodalmait jelentik.
A nyugati intézményrendszer tisztviselői kétségbeesetten próbálják elterelni a felelősséget egy olyan közelgő katasztrófáról, amelyet kizárólag ők maguk okoztak - vagy Putyinra, vagy a saját polgáraikra.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Az eredeti cikk címe: Putin first, populists next – who else will Western leaders blame for an energy crisis caused by NATO's geopolitical ambitions?
Western officials gear up to label as ‘extremism’ any protest against their self-destructive policies