Egyiptom központi bankja közölte, hogy eltávolodnak a dollártól
"Az USA nem a fő kereskedelmi partnerünk. Nem tudom, miért ragaszkodnak az emberek még mindig a dollárhoz" - mondta a jegybankelnök.
Egyiptom központi bankja közölte, hogy eltávolodnak a dollártól
Az egyiptomi központi bank vezetője, Hasszán Abdalla 2022. október 23-án bejelentette, hogy Kairó új valutamutatót kíván kidolgozni, hogy “megváltoztassa azt a kultúrát, amely szerint a amerikai dollárhoz vagyunk kötve”
“Az egyiptomi fontra az arany mellett más valuták egy csoportján keresztül fogunk indexet készíteni, hogy megváltoztassuk azt a kultúrát, hogy a dollárhoz vagyunk kötve” – mondta Abdalla egy kairói gazdasági konferencián. További részleteket nem árult el a rendszerről.
"Ez az árfolyamrögzítés eszméje miatt van - és most nem az árról beszélek, hanem az eszméről" - mondta.
"Az USA nem a fő kereskedelmi partnerünk. Nem tudom, miért ragaszkodnak az emberek még mindig a dollárhoz" - folytatta a jegybankelnök.
“A sikerünk részben az lesz, hogy megváltoztatjuk azt a kultúrát és elképzelést, hogy a dollárhoz vagyunk kötve. Azt akarjuk, hogy minden valuta tekintetében láthatóvá váljunk”.
Az egyiptomi fontot éveken át nagyrészt sakkban tartották az amerikai dollárral szemben, ami költséges erőfeszítés volt, amihez magas kamatlábakra volt szükség.
Az év elején azonban a font zuhanórepülésbe kezdett, miután Oroszország katonai hadműveletet indított Ukrajnában. A háború hetei alatt mintegy 25 milliárd dollárt vontak ki az egyiptomi állampapírokból.
Ez viszont arra késztette az egyiptomi központi bankot, hogy leértékelje a valutát és hagyja fokozatosan gyengülni. Azóta a font a dollárral szemben mintegy 20 százalékot veszített értékéből.
A befektetők azt mondják, hogy felkészültek a leértékelés második hullámára, mivel Kairó napokra van attól, hogy megállapodjon a Nemzetközi Valutaalap (IMF) új hiteléről, amely egy nyugati intézmény, amely azt közölte, hogy “rugalmasabb” árfolyam-mechanizmust szeretne látni – ami azt jelenti, hogy szerintünk az egyiptomi font túlértékelt.
Az IMF emellett olyan egyenlő feltételeket szeretne, amelyek lehetővé teszik, hogy a magánszektor “nagyobb szerepet vállaljon a gazdaságban”.
Egyiptom a Globális Dél legújabb országa, amely az ukrajnai háború nyomán elkezdett eltávolodni az amerikai dollártól. Az év elején Irán és India is elhagyta a dollárt az Oroszországgal folytatott kétoldalú kereskedelemben, míg Szaúd-Arábia felvetette, hogy a Kínába irányuló jövőbeli olajeladások során az amerikai dollárról a kínai jüanra váltana.
A múlt hónapban felröppenő hírek szerint Egyiptom arra készül, hogy átvegye az orosz MIR fizetési rendszert és felvegye az orosz rubelt az egyiptomi bankok és turisztikai cégek által használt valuták listájára. (Fordította: VilagHelyzete)
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk címe: https://thecradle.co/Article/news/17291
ELKÉSZÜLT, MEGJELENT és mostantól el tudom juttatni a tevékenységemet segíteni akaró minden kedves VilagHelyzete-olvasónak a legfrissebb kiadványt:
📖 ● VILAGHELYZETE KÖNYVÚJSÁG 2022. SZEPTEMBER 576 OLDALON ●
A VIP támogatók természetesen ajándékba megkapják és mindenkinek adom szeretettel, aki úgy érzi, támogatásra érdemes a VilagHelyzete eddigi 11 éves tevékenysége és szeretné, ha folytatódna a jövőben is mindez.