Donald Trump vajon helyreállíthatja a rendet a Közel-Keleten? - UnHerd cikke magyarul
Mert Joe Bidennek ez láthatóan nem sikerült! Hiába közeledett Iránhoz és idegenítette el Szaúd-Arábiát, minden a káosz és háború felé tart
Donald Trump elnökségének négy kiszámíthatatlan éve alatt a közel-keleti konfliktusokat (viszonylag) csendben tartották.
Joe Biden megválasztásának a józan döntéshozatal visszatérését kellett volna jelentenie, ám ehelyett a káosz az ő hivatali ideje alatt keletkezett a térségben. Nehéz megítélni, hogyan változna a közel-keleti politika egy feltételezett második Trump-időszakban, különösen azért, mert a volt elnök külföldi beavatkozással kapcsolatos elképzelései alaposan kidolgozatlanok.
Trump alatt az Egyesült Államoknak kétirányú üzenete volt:
"Ne piszkáljuk a sast, és kössünk üzletet".
Kormánya egyrészt a "jacksonista" hagyományt követte, amely szerint a katonai erőt a külföldi agresszió elrettentésére és a nemzeti érdekek veszélyeztetése esetén a visszavágásra kell használni.
Másrészt a reálpolitikai megközelítést is magáévá tette, amely a stratégiai érdekeken alapuló szövetségkötést tűzte ki célul.
📍 Az Egyesült Államok légicsapásai az Iszlám Államot sújtották és az összpontosított katonai erőfeszítések magas szintű célpontokat (például Kasem Szulejmáni iráni tábornokot ) iktattak ki.
ℹ Ugyanakkor a Trump-féle Fehér Ház megpróbált megszilárdítani egy Irán-ellenes koalíciót is, miközben diplomáciailag integrálta Izraelt a nagyobb Közel-Keletbe.
A Szaúd-Arábiával való kapcsolatok ápolása Trump közel-keleti politikájának központi része volt és kormánya felügyelte azokat az ügyleteket, amelyek normalizálták Izrael kapcsolatát néhány regionális szomszédjával, köztük Marokkóval és az Egyesült Arab Emírségekkel.
ℹ Ezzel szemben Biden közel-keleti megközelítését Woodrow Wilson internacionalizmusának és az 1972-es demokrata elnökjelölt, George McGovern háborúellenes idealizmusának kombinációja határozta meg.
Biden azzal a szándékkal lépett hivatalba, hogy Szaúd-Arábiát „pária” állammá teszi , és azonnal hozzálátott az Iránnal fenntartott kapcsolatok javításához.
Ez a kombináció súlyosbíthatta a régió instabilitását.
❌A kaotikus kivonulás Afganisztánból arra utalt, hogy a kormányrúdnál a kéz valójában bizonytalan volt.
1️⃣ A Biden-kormányzat Ukrajnával szembeni növekvő biztonsági kötelezettségvállalásai Jupiter-lámpa fényeket ontottak magukból az amerikai védelmi-ipari infrastruktúra gyenge pontjain.
2️⃣ Az elnök saját korlátozott megjelenése és a zavarodottság nyilvános megnyilvánulása csak fokozta a hatalmi vákuum érzését.
3️⃣ Az a felfogás, hogy az Egyesült Államok túlterhelt, elsodort és belső megosztottságokkal sújtott, fontos stratégiai hátteret jelentett a Hamász október 7-i Izrael elleni támadásához és a közelmúltban a Vörös-tengeren teherhajók elleni huthi támadásokhoz .
Ha visszaszerezné az Ovális Irodát, Trump ellentétes irányokba mozdulhat.
A jacksoni külpolitika egyik legjelentősebb kortárs képviselője, Tom Cotton arkansasi szenátor csapásokra szólított fel a huthi helikopterek és drónok ellen a Vörös-tengeren közlekedő hajózási útvonalak védelme érdekében.
🚨 Nem nehéz látni, hogy Trump visszatér majd a sólyom gyökereihez és csapásokat indít a huthi lázadók és más iráni képviselők ellen, különösen akkor, ha washingtoni szövetségesei hasonló válaszokat szorgalmaznak .
Ez a célzott katonai akció összefonódhat Trump múltjának elemeivel – Izrael támogatásával, ugyanakkor koalíció létrehozásával Irán megfékezésére.
De megvan az esély arra is, hogy egy második Trump ciklusban a visszaszorítás-orientált megközelítést alkalmazzák – kevesebb „ne piszkáld a sast” és inkább a „gyere haza, Amerika” elvet követve, amely George McGovern szlogenje volt.
Trump hivatali ideje alatt megduzzadtak a védelmi kiadások . Néhányan azonban Trump pályáján most a katonai költségvetés nagyobb mértékű csökkentését javasolják.
A 2020-as elnökválasztás után megbízott védelmi miniszternek kinevezett Christopher C. Millert maga Trump emlegette a Pentagon lehetséges főnökeként Trump második ciklusában.
Legutóbbi visszaemlékezésében Miller azon töprengett , hogy a védelmi költségvetést felére lehetne csökkenteni, ami jelentős szakítást jelentene Trump első ciklusát irányító ösztönöktől és geopolitikai sokkhullámokat küldhet szerte a világon.
❗ Trump boldogul a konfliktusokkal és a kétértelműséggel, a MAGA republikánusok pedig távolról sem egységesek a külpolitikában. Az, hogy „Amerika az első” mit jelent a Közel-Kelet számára, nagyon sok kérdés lehet és ezen múlhat a régió jövője.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Could Donald Trump restore order to the Middle East - Joe Biden has failed to bring stability to the region
Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!