Diplomacy stratégiai szimulátorban engedték egymásnak a mesterséges intelligenciát: az eredmény sokkoló volt!
A mesterséges intelligencia asszisztensei hazudni kezdtek, intrikákat gyakoroltak, elárulták szövetségeseiket és az agressziót választották a problémák legjobb megoldásaként.
Tanulmány: A mesterséges intelligencia világháborút indít, ha hatalomra kerül?
Az Every cég kutatói a legjobb neurális hálózatokat használták a Diplomacy stratégiai szimulátor lejátszására, az eredmény sokkoló volt.
A mesterséges intelligencia asszisztensei hazudni kezdtek, intrikákat gyakoroltak, elárulták szövetségeseiket és az agressziót választották a problémák legjobb megoldásaként.
ℹ Az Every játékában hét ország (Franciaország, Oroszország, Ausztria-Magyarország és mások) küzd az 1901-es Európa térképén való uralomért.
Minden résztvevőnek van földje, hadserege és haditengerészete. A világhatalmak a szárazföldön és a tengeren versengenek az utánpótlási központokért, a csaták között pedig tárgyalásokon vesznek részt, ahol megfenyegethetik vagy meggyőzhetik ellenfeleiket.
Kiválasztottak 20 modellt a kísérletben való részvételre: a ChatGPT, a Gemini 2.5, a Claude, a DeepSeek és mások számos különböző változatát.
Minden neurális hálózat jellegzetes játékstílust mutatott:
ChatGPT-o3 képzett árulónak és csalónak bizonyult,
a DeepSeek pedig folyamatosan nyomás alatt tartotta és fenyegetőzött.
Claude 4 Opus lett a legbékésebb játékos. Igyekezett "észszerű" lenni, tárgyalásokat ajánlott, akár a pozíciója rovására is. Ennek eredményeként, ahogy egy naiv humanistához illik, ő lett az árulás első áldozata.
Csak két modell került ki győztesen: a ChatGPT-3o és a Gemini 2.5 Pro.
Sőt, a Gemininek csak egyszer sikerült fölénybe kerülnie – és akkor, amikor a modell közel került a győzelemhez, a ChatGPT-о3 a saját szövetségesét fordította ellene.
Ez a kísérlet nem csupán technológiai előrelépéseket tükröz, hanem mélyebb társadalmi és etikai kérdéseket is felvet a mesterséges intelligencia szerepéről és fejlődéséről. Ahogy az AI modellek egyre fejlettebbé válnak, úgy kell fejlődnie az ellenőrzésüknek és etikai szabályozásuknak is.
A teljes cikket írta és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Az örök klasszikust idézve: " a tanítvány olyan mint a mestere"... Na kik is felügyelik és "fejlesztik" ezeket az MI-kat?! Mit tanulhatnak tőlük? Mi lesz akkor, ha kiengedik az internetre őket, ahogy az előző modelleket? Egy héten belül antiszemitákká váltak, és már az emberiség kiirtásán "gondolkodtak"... Mondjuk a mestereik is ezen dolgoznak...