Bogár László: így provokálja folyamatosan a nyugat Oroszországot
"Mélységesen mély a múltnak kútja - ne mondjuk inkább feneketlennek?" Mindig az a kérdés, hogy meddig megyünk vissza a történetben.
Bogár László közgazdász szerdán az InfoRádió Aréna című műsorának vendége volt.
Úgy vélekedett, Thomas Mann kezében van a kulcs abban a kérdésben, hogy mi vezetett az ukrajnai háborúhoz.
A József és testvérei elején olvasható, hogy mélységesen mély a múltnak kútja - ne mondjuk inkább feneketlennek?
Mindig az a kérdés, hogy meddig megyünk vissza a történetben. Ha csak február 24-éig megyünk vissza, akkor fegyveresen megtámadtak egy szuverén országot, ez ellen minden jó érzésű embernek tiltakoznia kell. De lehetőség van arra, hogy az előzményeket is megvizsgáljuk; a Szovjetunió felbomlásának időszakáig célszerű visszamenni" - fogalmazott.
Szerinte a nyolcvanas évek felé világossá vált, hogy megváltozni látszik a globális hatalmi egyensúly, az egész világ nagyon örült annak, hogy fegyveres erőszak nélkül, szinte barátságosan zajlott le a változás, egészen a német újraegyesülésig.
Ugyanakkor Moszkvának fennmaradt egy jogos igénye arra, hogy meggyengült ezeréves hatalma birtokában ne a legellenségesebb hatalmak legyenek a határainál, állandó fenyegetést jelentve, "ezt célszerű tiszteletben tartani" - utalt a NATO, kötelékében az Egyesült Államok térben közeli katonai jelenlétére.
Bogár László úgy látja, a "cinikus amerikai birodalmi magatartás" mintha ki is akarná provokálni, hogy Oroszország valamilyen meggondolatlanságot kövessen el, már 2014 óta.