Bloomberg: Ursula von der Leyen azt szeretné, ha a tagállamok 50 milliárd eurót adnának az ukrán kormánynak
A támogatást vissza nem térítendő támogatások, kedvezményes hitelek és garanciák formájában nyújtják majd, nem pedig valamilyen “megterhelő rekonstrukciós eszköz” formájában – írta a Bloomberg
Bloomberg: Ursula von der Leyen azt szeretné, ha a tagállamok 50 milliárd eurót adnának az ukrán kormánynak
Az Európai Bizottság azt szeretné, ha a tagállamok 50 milliárd eurót adnának az ukrán kormány finanszírozására, hogy az ki tudja fizetni a béreket és a nyugdíjakat, valamint el tudja kezdeni az újjáépítési projekteket – közölték a Bloomberg által idézett források.
A javasolt mentőcsomag feltételei a keddi hivatalos bejelentésig még változhatnak – jelentette a hírügynökség kedden. A csomagot a tagállamok közvetlen hozzájárulásaiból finanszírozzák majd, szemben a piaci hitelfelvétellel.
A támogatást vissza nem térítendő támogatások, kedvezményes hitelek és garanciák formájában nyújtják majd, nem pedig valamilyen “megterhelő rekonstrukciós eszköz” formájában – írta a Bloomberg, hozzátéve, hogy a pénzt 2024 és 2027 között folyósítanák.
Az ukrán költségvetés a nyugati támogatóitól kapott pénzinjekciókkal tartja fenn magát. Washington és szövetségesei ígéretet tettek arra, hogy segítenek Kijevnek “addig, amíg szükséges” Oroszország legyőzéséhez, többek között nem katonai célú támogatások nyújtásával is.
Csak az Egyesült Államok 26,4 milliárd dollár költségvetési támogatást nyújtott 2022 januárja és 2023 februárja között a Council on Foreign Relations agytröszt szerint. Az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) által február 24-én bejelentett segélycsomag 9,9 milliárd dollár értékű volt.
A politika kritikusai azt állították, hogy Ukrajna hosszú időt vesztegetett, és azzal érveltek, hogy a pénzt a nyugati országok otthon is elkölthették volna saját közvetlen problémáik megoldására. A Bloomberg forrásai szerint az uniós finanszírozást attól teszik függővé, hogy Kijev “a jogállamiság javítását és a korrupció kezelését célzó reformokat” hajt-e végre.
A Reuters szerint az Európai Bizottság a héten jelentést tesz közzé Kijev erőfeszítéseiről, amely szerint a hét feltételből kettőt teljesített a tagsági tárgyalások megkezdéséhez. A mérföldkövek állítólag az igazságügyi reformra és a médiaszabályozásra vonatkoznak. (Ford: Orosz Hírek)
Szerkesztette: VilagHelyzete
Fordította: Orosz Hírek