BLACKROCK: A társaság, mely a világot birtokolja és a közvélemény erről semmit sem tud. Mostanáig!
Lehet, hogy még sosem hallottál róluk, de garantálom, hogy valamilyen módon hatással vannak az életedre
"BlackRock: a vállalat, amely a világot birtokolja. Lehet, hogy még sosem hallottál róluk, de garantálom, hogy valamilyen módon hatással vannak az életedre, az adósságodra, a körülötted lévő világ dolgainak árára, sőt még a környezetünkre is.
Egy kicsit másfajta videót szerettem volna készíteni, hogy rávilágítsak néhány okra, amiért a világ olyan, amilyen és nem csak a Világ Helyzetét, hanem különösen a dolgok gazdasági helyzetét illetően.
A teljes videót magyar felirattal elkészítve fogadjátok szeretettel. Érdekes lesz.
Ha szeretnéd, hogy a jövőben is készüljenek cikkek és fordítások, támogatásoddal tudsz a legjobban segíteni!
- Mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy cég, mely olyan erős a bolygón, hogy szinte minden emberre hatással van, sőt az életünk minden egyes aspektusára?
Egy olyan cég, ami olyan gazdag, hogy több vagyontárgyat birtokol, mint minden egyes ország GDP-je kettő kivételével.
Egy cég, amely az egyetlen legnagyobb befektető a bolygónk erdeinek pusztításában és a legnagyobb pénzbeszedő a fosszilis tüzelőanyag-iparban.
És mi lenne, ha azt is mondanám, hogy nagyon valószínű, hogy te vagy a felelős ennek a cégnek a finanszírozásáért és engedélyezed, hogy azt tegye, amit tesz?
Néha azt hihetnénk, hogy az adósság, a hitel, a tulajdonlás és az árak csak véletlenül olyanok, amilyenek. De itt megmutatom, hogy a világ tulajdonviszonyainak módja miatt sok minden szándékosan történik.
Ezekről a tulajdonviszonyokról viszont sajnos az emberek többsége szinte alig vagy egyáltalán semmit sem tud. De hogyan is tudhatna, ha ugyanezek a gigászi vállalatok birtokolják a médiát és a közgondolkodást is…, ráadásul nagyobbak, mint 2 ország kivételével bármelyik állam GDP-je.
Ez ijesztő. Nagyon ijesztő. És ami még aggasztó, hogy a BlackRock (és fő versenytársuk, a Vanguard) napról napra egyre nagyobb hatalommal bír. De a jó hír az, hogy talán tehetünk ellene valamit."
Forrás: Sorelle Amore Finance csatorna
NÉZZÜK, MI IS A BLACKROCK! - F. William Engdahl cikke magyarul
2021. június 18.
Egy gyakorlatilag szabályozatlan befektetési cég ma nagyobb politikai és pénzügyi befolyást gyakorol, mint a Federal Reserve és a legtöbb kormány ezen a bolygón. Ez a cég, a BlackRock Inc. a világ legnagyobb vagyonkezelője, világszerte elképesztő 9 billió dollárt fektet be az ügyfelek pénzeszközeibe, ami több mint kétszerese a Német Szövetségi Köztársaság éves GDP-jének.
Ez a kolosszus a világ vállalati tulajdonosi piramisának csúcsán áll, legutóbb többek között Kínában is. 1988 óta a vállalat olyan helyzetbe hozta magát, hogy de facto irányítja a Federal Reserve-t, a legtöbb Wall Street-i megabankot, köztük a Goldman Sachsot, a davosi Világgazdasági Fórum Great Resetjét, a Biden-kormányzatot és - ha ezt szabadon hagyjuk - világunk gazdasági jövőjét. A BlackRock annak a megtestesítője, amit Mussolini korporatizmusnak nevezett, ahol egy nem választott vállalati elit diktál fentről lefelé a lakosságnak.
Aggódnunk kellene amiatt, hogy a világ legnagyobb "árnyékbankja" hogyan gyakorolja ezt a hatalmas hatalmat a világ felett. A BlackRocknak Larry Fink 1988-as alapítása óta sikerült olyan egyedülálló pénzügyi szoftvereket és eszközöket összeállítania, amelyekkel egyetlen más szervezet sem rendelkezik. A BlackRock Aladdin kockázatkezelési rendszere, a kereskedés nyomon követésére és elemzésére alkalmas szoftver, több mint 18 billió dollárnyi eszközt felügyel 200 pénzügyi cég, köztük a Federal Reserve és az európai központi bankok számára. Aki "monitorozza", az ismeri is, gondolhatjuk. A BlackRockot pénzügyi "svájci bicskának - intézményi befektető, pénzkezelő, magántőke cég és globális kormányzati partner egy személyben" - nevezték. A mainstream média mégis csak egy újabb Wall Street-i pénzügyi cégként kezeli a vállalatot.
Létezik egy zökkenőmentes kapcsolódási pont, amely összeköti az ENSZ Agenda 2030-at a davosi Világgazdasági Fórum Great Reset-ével és a Biden-kormányzat kialakulóban lévő gazdaságpolitikájával. Ez a kapcsolódási pont a BlackRock.
A Biden-csapat és a BlackRock
Mostanra már világos lehet bárki számára, hogy az a személy, aki az Egyesült Államok elnökének mondja magát, a 78 éves Joe Biden, nem hoz semmilyen döntést. Még a súgógépet is nehezen tudja elolvasni, vagy a támogató médiától érkező előkészített kérdésekre is nehezen tud válaszolni anélkül, hogy összekeverné Szíriát és Líbiát, vagy akár azt is, hogy ő az elnök. Egy csoportnyi ember irányítja őt, hogy fenntartsa az elnök "képét", miközben a politikát a színfalak mögött mások alakítják. Ez kísértetiesen emlékeztet az 1979-es Peter Sellers által alakított szereplőre, Chauncey Gardinerre, a Being There (magyarul: Isten hozta, Mister!) című filmben.
Ami kevésbé nyilvános, azok a kulcsfontosságú politikai személyek, akik a Biden Inc. gazdaságpolitikáját irányítják. Őket egyszerűen csak úgy hívják: BlackRock. Ahogy Obama és Trump alatt is a Goldman Sachs irányította a gazdaságpolitikát, ma a BlackRock tölti be ezt a kulcsszerepet. Az üzletet nyilvánvalóan 2019 januárjában pecsételték meg, amikor Joe Biden, az akkori jelölt és Trump elleni nagy esélyes, New Yorkban találkozott Larry Finkkel, aki állítólag azt mondta a "munkásosztálybeli Joe-nak", hogy "azért vagyok itt, hogy segítsek".
Most elnökként Biden elsők közt Brian Deese-t nevezte ki a Nemzeti Gazdasági Tanács igazgatójának, az elnök legfőbb gazdaságpolitikai tanácsadójának. Az egyik legkorábbi elnöki rendelet a gazdaság- és klímapolitikával foglalkozott. Ez nem meglepő, hiszen Deese a Fink-féle BlackRocktól érkezett, ahol a fenntartható befektetés globális vezetője volt. Mielőtt a BlackRockhoz csatlakozott, Deese Obama alatt vezető gazdasági tisztségeket töltött be, többek között John Podesta helyett az elnök főtanácsadójaként, ahol Valerie Jarrett mellett dolgozott. Obama alatt Deese kulcsszerepet játszott a globális felmelegedés elleni párizsi megállapodásról szóló tárgyalásokban.
Janet Yellen államtitkár alatti pénzügyminiszter-helyettesi poszton a nigériai születésű Adewale "Wally" Adeyemót találjuk. Adeyemo szintén a BlackRocktól érkezett, ahol 2017 és 2019 között a BlackRock vezérigazgatója, Larry Fink vezető tanácsadója és kabinetfőnöke volt, miután távozott az Obama-kormányzatból. Személyes kötődése Obamához erős, hiszen Obama 2019-ben az Obama Alapítvány első elnökévé nevezte ki.
És egy harmadik magas rangú BlackRock-személy, aki most a gazdaságpolitikát vezeti az adminisztrációban, több szempontból is szokatlan. Michael Pyle Kamala Harris alelnök gazdasági főtanácsadója. Washingtonba a BlackRock globális vezető befektetési stratégájaként érkezett, ahol a mintegy 9 billió dollárnyi pénzeszköz befektetésének stratégiáját felügyelte. Mielőtt a BlackRock legmagasabb szintjére került, az Obama-kormányzatban is dolgozott, mint a pénzügyminisztérium nemzetközi ügyekért felelős államtitkár-helyettesének vezető tanácsadója, 2015-ben pedig Hillary Clinton elnökjelöltségi pályázatának tanácsadója lett.
Figyelemre méltó az a tény, hogy a Biden-kormányzat három legbefolyásosabb gazdasági kinevezettje a BlackRocktól származik, előtte pedig mindannyian az Obama-kormányzatból. Ez egy határozott mintázat, és arra utal, hogy a BlackRock szerepe Washingtonban sokkal nagyobb, mint ahogyan azt közlik velünk.
Mi az a BlackRock?
Soha korábban nem volt még olyan pénzügyi vállalat, amely ekkora befolyással rendelkezett a világpiacokra, és ennyire elrejtőzött a nyilvánosság elől. Ez nem véletlen. Mivel technikailag nem bank, amely bankhiteleket nyújt vagy betéteket fogad el, kikerüli a Federal Reserve szabályozási felügyeletét, annak ellenére, hogy azt teszi, amit a legtöbb óriásbank, például a HSBC vagy a JP MorganChase - értékpapírokat vásárol és ad el profitért. Amikor a kongresszus megpróbálta elérni, hogy a 2008 utáni Dodd-Frank-törvény értelmében az olyan vagyonkezelők, mint a BlackRock és a Vanguard Funds "rendszerszinten jelentős pénzügyi intézmények" vagy más néven SIFI-k legyenek, a BlackRock hatalmas lobbitevékenységgel véget vetett a fenyegetésnek. A BlackRock lényegében önmagában is törvény. És valóban "rendszerszinten fontos", mint egyetlen másik sem, talán a Vanguard kivételével, amely állítólag szintén a BlackRock egyik fő részvényese.
A BlackRock alapítója és vezérigazgatója, Larry Fink egyértelműen érdekelt a globális befolyás megvásárlásában. Friederich Merz volt német CDU-s képviselőt tette meg a BlackRock Németország élére, amikor úgy tűnt, hogy Merkel kancellár utódja lehet, és George Osborne volt brit pénzügyminisztert "politikai tanácsadóként". Fink a BlackRock igazgatótanácsába nevezte ki Hillary Clinton korábbi kabinetfőnökét, Cheryl Mills-t, amikor már biztosnak tűnt, hogy Hillary hamarosan a Fehér Házba kerül.
Volt központi bankárokat nevezett ki az igazgatótanácsába, akik jövedelmező szerződéseket kötöttek korábbi intézményeikkel. Stanley Fisher, a Bank of Israel korábbi vezetője, később a Federal Reserve alelnöke is a BlackRock vezető tanácsadója lett. Philipp Hildebrand, a Svájci Nemzeti Bank korábbi elnöke a BlackRock alelnöke, ahol a BlackRock Befektetési Intézetét felügyeli. Jean Boivin, a Bank of Canada korábbi alkormányzója a BlackRock befektetési intézetének globális kutatási vezetője.
A BlackRock és a Fed
2019 márciusában a BlackRocknak ez a volt jegybanki csapata volt az, amely "vészhelyzeti" mentőtervet dolgozott ki Powell Fed-elnök számára, amikor úgy tűnt, hogy a pénzügyi piacok egy újabb 2008-as "Lehman-válság" összeomlásának küszöbén állnak. Jerome Powell Fed-elnök "köszönetképpen" a BlackRockot nevezte ki pályázat nélkül a Fed összes vállalati kötvényvásárlási programjának kezelésére, beleértve azokat a kötvényeket, amelyekbe maga a BlackRock is befektet. Összeférhetetlenség? Mintegy 30 civil szervezetből álló csoport azt írta Powell Fed-elnöknek: "Azzal, hogy a Fed a BlackRocknak átadja az adósságvásárlási program teljes irányítását, a Fed... még inkább rendszerszintűvé teszi a BlackRockot a pénzügyi rendszer szempontjából. Ugyanakkor a BlackRock nem tartozik a még kisebb rendszerszinten fontos pénzügyi intézmények szabályozási ellenőrzésének hatálya alá sem".
Egy washingtoni nonprofit kutatócsoport, a Campaign for Accountability (Kampány az elszámoltathatóságért) 2019-es részletes jelentésében megállapította, hogy "a BlackRock, a világ legnagyobb vagyonkezelője a lobbizás, a kampánytámogatások és a forgóajtós alkalmazások stratégiáját valósította meg, hogy kivédje a kormányzati szabályozást, és a világ egyik legerősebb pénzügyi vállalatává váljon".
A New York-i Fed 2019 márciusában bízta meg a BlackRockot, hogy kezelje kereskedelmi jelzálogfedezetű értékpapír-programját, valamint a vállalati kötvények és ETF-ek 750 milliárd dolláros elsődleges és másodlagos vásárlását ajánlattétel nélküli szerződések keretében. Pam és Russ Martens amerikai pénzügyi újságírók a Wall Streetnek ezt a homályos 2019-es Fed-mentőakciót kritizálva megjegyezték: "a történelemben először a Fed felbérelte a BlackRockot, hogy "közvetlenül" vásároljon fel 750 milliárd dollár értékben elsődleges és másodlagos vállalati kötvényeket és befektetési ETF-eket (Exchange Traded Funds), amelyeknek a BlackRock az egyik legnagyobb szállítója a világon". Majd így folytatták: "További felháborodást okoz, hogy a BlackRock által vezetett program 75 milliárdot kap a 454 milliárd dollárnyi adófizetői pénzből, hogy bekebelezze a vállalati kötvényvásárlások veszteségeit, ami magában foglalja a saját ETF-jeit is, a Fed pedig engedélyezi, hogy megvásárolja...".
Jerome Powell Fed-vezér és Larry Fink a jelek szerint jól ismerik egymást. Még azután is, hogy Powell a BlackRocknak adta a rendkívül jövedelmező, licit nélküli "go direct" üzletet, Powell továbbra is ugyanezzel a BlackRockkal kezeltette becslések szerint 25 millió dollár értékű magánértékpapír-befektetéseit. A nyilvános feljegyzésekből kiderül, hogy Powell ez idő alatt közvetlen bizalmas telefonbeszélgetéseket folytatott a BlackRock vezérigazgatójával, Finkkel. Az előírt pénzügyi közzététel szerint a BlackRocknak sikerült megdupláznia Powell befektetéseinek értékét az előző évhez képest! Nincs összeférhetetlenség, vagy mégis?
Egy igazán BlackRock Mexikóban
A BlackRock zűrös mexikói története azt mutatja, hogy az összeférhetetlenség és a vezető kormányzati szervekkel való befolyásszerzés nem csak az Egyesült Államokra korlátozódik. Peña Nieto, a PRI elnökjelöltje 2011 novemberében a kampánya során felkereste a Wall Streetet. Ott találkozott Larry Finkkel. Nieto 2012-es győzelmét követően Fink és Nieto között olyan szoros kapcsolat alakult ki, amely tele volt összeférhetetlenséggel, haverkodással és korrupcióval.
Fink valószínűleg azért, hogy biztos legyen abban, hogy a BlackRock a korrupt új Nieto-rezsim győztes oldalán áll, az 52 éves Marcos Antonio Slim Domit, Mexikó leggazdagabb és vitathatatlanul legkorruptabb embere, Carlos Slim milliárdos fiát nevezte ki a BlackRock igazgatótanácsába. Marcos Antonio, testvérével, Carlos Slim Domittal együtt vezeti ma az apa hatalmas üzleti birodalmát. Carlos Slim Domit, a legidősebb fiú 2015-ben a Latin-Amerikai Világgazdasági Fórum társelnöke volt, jelenleg pedig az America Movil igazgatótanácsának elnöke, ahol a BlackRock jelentős befektető. Kicsi, meghitt világ.
Az apa, Carlos Slim, akit annak idején a Forbes a világ leggazdagabb emberének nevezett, a Telemex (később America Movil) felvásárlása köré építette birodalmát. Az akkori elnök, Carlos Salinas de Gortari 1989-ben gyakorlatilag Slimnek ajándékozta a távközlési birodalmat. Salinas később elmenekült Mexikóból azzal a váddal, hogy több mint 10 milliárd dollárt lopott el az államkasszából.
Ahogyan az 1980-as évek óta Mexikóban sok minden másban is, a drogpénz nyilvánvalóan nagy szerepet játszott az idősebb Carlos Slim, a BlackRock igazgatójának, Marcos Slimnek az apja esetében is. 2015-ben a WikiLeaks közzétette a Stratfor magán hírszerző cég belső e-mailjeit. A Stratfor egy 2011. áprilisi e-mailben - a BlackRock mexikói terveinek kidolgozásának idején - azt írja, hogy az amerikai DEA különleges ügynöke, William F. Dionne megerősítette Carlos Slim kapcsolatait a mexikói drogkartellekkel. A Stratfor megkérdezi Dionne-t: "Billy, az MX (mexikói) milliárdos Carlos Slim kapcsolatban áll a narkósokkal?". Dionne így válaszol: "Ami a kérdését illeti, az MX telekommunikációs milliárdos igen". Egy olyan országban, ahol a lakosság 44%-a szegénységben él, nem lehet két évtized alatt a világ leggazdagabb emberévé válni cserkészsüteményeket árulva.
Fink és a mexikói PPP
A BlackRock igazgatótanácsában Marcos Slimmel és Larry Fink mexikói partnere, az új elnök, Enrique Peña Nieto révén, a BlackRock készen állt a betakarításra Nieto Peña 590 milliárd dolláros köz-magán társulásában (PPP). Új mexikói műveleteinek finomhangolása érdekében Fink 2013-ban Gerardo Rodriguez Regordosát, a korábbi mexikói pénzügyminiszter-helyettest nevezte ki a BlackRock Emerging Market Strategy igazgatójává. Majd 2016-ban Peña Nieto kinevezte Isaac Volint, a BlackRock Mexico akkori vezetőjét a PEMEX második számú vezetőjévé, ahol korrupciót, botrányokat és a PEMEX történetének legnagyobb, 38 milliárd dolláros veszteségét irányította.
Peña Nieto az 1930-as évekbeli államosítás óta először nyitotta meg a hatalmas állami olajmonopóliumot, a PEMEX-et a magánbefektetők előtt. Az első haszonélvező a Fink-féle BlackRock volt. Hét hónapon belül a BlackRock 1 milliárd dollárt szerzett a PEMEX energetikai projektjeiben, sokszor egyedüli ajánlattevőként. Peña Nieto, az egyik legellentmondásosabb és legnépszerűtlenebb elnök hivatali ideje alatt a BlackRock jól élt a baráti kapcsolatokkal. Peña Nieto alatt hamarosan rendkívül jövedelmező (és korrupt) infrastrukturális projektekben vett részt, amelyek nemcsak olaj- és gázvezetékeket és kutakat, hanem fizetős utakat, kórházakat, gázvezetékeket és még börtönöket is magukban foglaltak.
Figyelemre méltó, hogy a BlackRock mexikói "barátja" Peña Nieto nemcsak Carlos Slimmel, hanem a hírhedt Sinaloa-kartell vezetőjével, "El Chapo" Guzmannal is "barátkozott". A 2019-ben New Yorkban tett bírósági vallomásában Alex Cifuentes, egy kolumbiai drogbáró, aki El Chapo "jobbkezeként" jellemezte magát, azt vallotta, hogy Peña Nieto közvetlenül a 2012-es megválasztása után 250 millió dollárt kért a Sinaloa-kartelltől, majd végül 100 millió dollárban állapodott meg. Csak találgatni tudjuk, hogy mire.
Larry Fink és a WEF Great Reset
2019-ben Larry Fink csatlakozott a svájci székhelyű davosi Világgazdasági Fórum igazgatótanácsához, amely mintegy 40 éve támogatja a gazdasági globalizációt. Fink, aki közel áll a WEF technokrata vezetőjéhez, a Great Reset-tel elhíresült Klaus Schwabhoz, most abban a helyzetben van, hogy a BlackRock hatalmas befolyását felhasználva létrehozza a világ potenciálisan - ha nem omlik össze előbb - legnagyobb Ponzi-csalását, az ESG vállalati befektetéseket. Fink 9 trillió dollárnyi tőkeáttétellel a történelem legnagyobb tőkeátcsoportosítását erőlteti az ESG-befektetés nevű átverésbe. Az ENSZ "fenntartható gazdaság" programját csendben ugyanazok a globális bankok valósítják meg, amelyek 2008-ban a pénzügyi válságokat okozták. Ezúttal a Klaus Schwab-féle WEF Nagy Újraindítását készítik elő azzal, hogy több százmilliárd, hamarosan pedig billiárd befektetést irányítanak az általuk személyesen kiválasztott "éber" vállalatokhoz, és távol tartják a "nem éber" vállalatoktól, mint például az olaj- és gázipari vállalatoktól vagy a széntől. A BlackRock 2018 óta élen jár egy új befektetési infrastruktúra létrehozásában, amely aszerint választja ki a befektetések "nyerteseit" vagy "veszteseit", hogy az adott vállalat mennyire veszi komolyan az ESG-környezeti, társadalmi értékeket és a kormányzást.
Például egy vállalat pozitív minősítést kap, ha komolyan veszi, hogy nemek szerint sokszínű vezetőséget és alkalmazottakat foglalkoztat, vagy intézkedéseket tesz a karbon "lábnyomának" megszüntetésére azáltal, hogy az energiaforrásait kizöldíti vagy fenntarthatóvá teszi, hogy az ENSZ kifejezéssel éljek. Az, hogy a vállalatok hogyan járulnak hozzá a globális fenntartható kormányzáshoz, az ESG-értékelések a legkevésbé egyértelműek, és a Black Lives Matter-nek nyújtott vállalati adományoktól kezdve az ENSZ-ügynökségek, például a WHO támogatásáig bármit magában foglalhat. Az olyan olajtársaságok, mint az ExxonMobil vagy a szénipari vállalatok bármilyen tiszták is legyenek, el vannak ítélve, mivel Fink és barátai most a pénzügyi Nagy Újraindítás vagy Zöld Új Paktumot hirdetik. Ezért kötöttek üzletet a Biden elnökséggel 2019-ben.
Kövesse a pénzt. És számíthatunk arra, hogy a New York Times szurkolni fog a BlackRocknak, miközben az tönkreteszi a világ pénzügyi struktúráit. A BlackRock 2017 óta a lap legnagyobb részvényese. Carlos Slim volt a második legnagyobb. Még Carl Icahn, a Wall Street kíméletlen vagyonrablója is úgy nevezte egyszer a BlackRockot, hogy "rendkívül veszélyes vállalat... Azt szoktam mondani, hogy hát tudod, a maffiának jobb etikai kódexe van, mint nektek".