Biden megfenyegette ismét Iránt és meg is kapta a méltó választ
Joe Biden csütörtökön bejelentette, hogy Washington "nemzeti hatalmának minden elemét be fogja vetni" annak megakadályozására, hogy Irán atomfegyverhez jusson.
Biden figyelmeztette Iránt az atomenergia-ambícióival kapcsolatban. Teherán azt válaszolta, hogy Irán "kemény és sajnálatos választ" fog adni Washington minden "hibájára."
Joe Biden csütörtökön bejelentette, hogy Washington "nemzeti hatalmának minden elemét be fogja vetni" annak megakadályozására, hogy Irán atomfegyverhez jusson. Hozzátette, hogy "nem fog örökké várni" a Teheránnal kötendő új nukleáris megállapodásra.
Biden és Jair Lapid izraeli miniszterelnök csütörtökön Jeruzsálemben közös nyilatkozatot írt alá a két ország további stratégiai partnerségéről.
A nyilatkozat megerősítette Washington további katonai támogatását Izraelnek, üdvözölte Izraelnek az arab szomszédaival folytatott kereskedelem normalizálását és ígéretet tett arra, hogy "soha nem engedi meg Iránnak, hogy atomfegyverhez jusson".
Az Egyesült Államok "kész arra, hogy nemzeti hatalmának minden elemét felhasználja ennek az eredménynek a biztosítására" - állt a nyilatkozatban.
Lapid mellett tartott sajtótájékoztatóján Biden kijelentette, hogy az Egyesült Államok "nem fog örökké várni" arra, hogy Irán elfogadja követeléseit és visszatérjen a 2015-ös atomalkuhoz.
A közös átfogó cselekvési terv (JCPOA), amelyet Irán, az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia, Franciaország és Németország 2015 júliusában írt alá, korlátozásokat helyezett Teherán polgári célú nukleáris programjaira, cserébe korlátozott szankciókönnyítésért.
Donald Trump korábbi elnök 2018-ban egyoldalúan kivonta az Egyesült Államokat a megállapodásból, arra hivatkozva, hogy Irán megszegte a benne foglalt korlátozásokat. Irán kitart amellett, hogy soha nem törekedett atomfegyverek kifejlesztésére.
Az alku felújítására irányuló tárgyalások elakadtak, mivel amerikai tisztviselők azt állítják, hogy Irán további követelésekkel egészíti ki, míg az irániak ragaszkodnak ahhoz, hogy az Egyesült Államok felelőssége visszatérni a megállapodás eredeti feltételeihez, többek között a Trump 2018-as kilépését követően bevezetett "snap-back" szankciók feloldásával.
Lapid a csütörtöki tájékoztató során egyenesen elutasította a diplomáciát.
"A szavak nem fogják megállítani őket, elnök úr" - mondta Bidennek.
"A diplomácia nem fogja megállítani őket".
"Az egyetlen módja annak, hogy megállítsuk őket, ha hiteles katonai fenyegetést teszünk le az asztalra. Az iráni rezsimnek tudnia kell, hogy ha továbbra is megtévesztik a világot, súlyos árat fognak fizetni".
Ebrahim Raisi iráni elnök Biden és Lapid találkozója után saját kemény szavaival kontrázott.
"A nagy Irán nem fog elfogadni semmilyen bizonytalanságot vagy válságot a régióban, és Washingtonnak és szövetségeseinek tudniuk kell, hogy bármilyen hibára kemény és sajnálatos választ fog kapni Irán részéről."
"Az iszlám Irán erősebb, mint valaha, az amerikaiak hatalma pedig gyengébb, mint valaha" - folytatta Raisi, hozzátéve, hogy az Iránnal szembeni amerikai szankciórendszer - amelyet a Trump-kormányzat "maximális nyomásgyakorlás" kampányának nevezett - "kudarcot vallott, de megismétlik ugyanezt a tapasztalatot". - mondta.
(A teljes cikket fordította: VilagHelyzete)