Ázsiától Ukrajnán át a Közel-Keletig - A USAID szerepének elemzése
Bár a USAID globális szinten fejtette ki tevékenységét és segélyprogramjait, a politikai teret a legnagyobb mértékben Ukrajna helyzete rázta meg.
„2025. február 7-én, pénteken, keleti idő szerint 23:59-kor a USAID összes közvetlen alkalmazottja adminisztratív szabadságra került világszerte, kivéve a küldetéskritikus funkciókért, az alapvető vezetésért és a speciálisan kijelölt programokért felelős kijelölt személyzetet.” – áll az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége felfüggesztett honlapján.
Az Eurasia Center egy nagyon főáramú és sajnos a szervezet felforgató tevékenységét teljesen elhallgató, de mégis részletes elemzést írt, amit a benne lévő adatok miatt talán érdemes ismerni a teljes kép érdekében! (VilagHelyzete megj.)
Az Egyesült Államok új külügyminisztere Marco Rubio január 31-én elrendelte a USAID által finanszírozott külföldi segélyprogramok, valamint minden új finanszírozási kötelezettség szüneteltetését. A rendelet elviekben 90 napra szól.
Bár a USAID globális szinten fejtette ki tevékenységét és segélyprogramjait, a politikai teret a legnagyobb mértékben Ukrajna helyzete rázta meg.
Ukrajnának ugyanis az Egyesült Államok a legnagyobb donora, és csak a USAID a háború kitörése óta több tíz milliárd dollárral finanszírozta az ukrajnai projekteket.
Ezeknek a legnagyobb része több mint 30 milliárd dollár közvetlen költségvetési támogatás volt, amelyből iskolák, óvóhelyek kerültek felújításra és fenntartásra, korszerű orvosi felszerelést vásároltak kórházak számára, valamint egyéb, többek közt energetikai, infrastruktúra fejlesztést és felújítást finanszíroztak. Ezen kívül további 2,6 milliárd dollár humanitárius segélyt, 5 milliárd dollár fejlesztési segélyt is folyósítottak Ukrajnának.
2024-ben Ukrajna 6,05 milliárd dollárt kapott USAID-programokon keresztül, amelyből 3,9 milliárd dollár közvetlen költségvetési támogatást kapott – ez egy visszavonhatatlan támogatás a nem katonai kiadásokra.
2024. december 31-én 39 USAID program volt folyamatban Ukrajnában, összesen 4,28 milliárd dolláros költségvetéssel.
Ezek legnagyobb részét, a gazdasági projektek, valamint demokrácia és emberi jogok védelme volt, furcsa mód pont a humanitárius projektek kapták a legkevesebb finanszírozást. Ukrajnában a civil társadalom, valamint a demokrácia és emberi jogi aktivista programok és az őket támogató médiumok többsége ezekből a programokból tartotta fenn magát így azok működése és működtetése kérdésessé válik. Az ukrajnai szakértők egy része úgy véli, hogy ez akár pozitív hatással is lehet a belpolitikai folyamatokra, ugyanis a rendkívül kiterjedt médiahálózat, amely a demokrata adminisztráció liberális külpolitikája jegyében tevékenykedett igen komoly befolyással volt az ukrán politikai életre gyakran a legkonfrontatívabb hangot megütve akár az orosz, vagy más ukrajnai nyelvi közösségek, vallási felekezetek vagy szomszédos országokkal szemben. A USAID infrastrukturális, egészségügyi és humanitárius programjainak a kiesése viszont komoly érvágást jelent Ukrajna számára.
Milyen szerepet tölt be a USAID Ázsiában?
Kelet-Ázsia
A kelet-ázsiai térségben a USAID dél-koreai és japán kormányzati és fejlesztési szervezetekkel való bilaterális és trilaterális együttműködések formájában volt jelen harmadik országok megsegítésére. Dél-Korea egykor maga is USAID-támogatásokban részesült, de azóta végbement gazdasági fejlődésének köszönhetően donorrá vált, a USAID-del partnerségben pedig olyan kezdeményezéseket támogatott, mint a kiberbiztonság fejlesztése, a klímaváltozás negatív hatásainak mérséklése, illetve egyészségügyi rendszerek megerősítése a dél-kelet-ázsiai és az afrikai térségben. Japán jellemzően szintén donorként működött együtt a USAID-del, de természeti katasztrófák – legutóbb például a 2024. január 1-ji, Japán középső részét megrázó földrengés idején – maga is részesült támogatásban az amerikai szervezet részéről.
Ami Kínát illeti, a USAID thaiföldi kirendeltségén keresztül fejtett ki Peking által tevékenységet elsősorban tibeti közösségek és Tajvan támogatására és határokon átívelő, globális jelentőségű kihívások, például fertőző betegségek megállítására.
Sajtóreakciók alapján a USAID felfüggesztése visszavetheti az Egyesült Államok soft powerét az ázsiai-csendes óceáni térségben, olyan vákuumot létrehozva, melyet egyéb aktorok, elsősorban Kína tölthet be például az Övezet és Út kezdeményezésen keresztül.
Dél-Ázsia
A USAID létfontosságú szerepet játszik az ázsiai országokkal való partnerségben annak biztosítása érdekében, hogy ezek a fejlesztési döntések segítsék hosszú távú sikereik megvalósítását és az önállóság felé vezető útjukat.
A USAID Dél-Ázsiában számos tevékenységet végez, amelyek a régió gazdasági fejlődését, társadalmi jólétét és politikai stabilitását célozzák.
India esetében kiemelendő
1. a támogatás a kis- és középvállalkozások fejlesztésében, fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok terjesztésében.
2. Programok a HIV/AIDS, tuberkulózis és a születési egészség javítására.
3. Programok a lányok oktatásának ösztönzésére és a technikai képzés fejlesztésére.
4. Az éghajlatváltozás hatásainak csökkentését célzó projektek, például a megújuló energiaforrások népszerűsítése.
Banglades vonatkozásában a következő tevékenységek támogatása bír jelentőséggel:
1. Csecsemő- és anyai halálozás csökkentésére irányuló programok, oltási kampányok.
2. A vízhez való hozzáférés javítása és a szennyvíz kezelésének fejlesztése.
3. A ruházati ipar és más szektorok támogatása, munkahelyteremtési programok.
Pakisztán esetében a következő területeken fejt ki támogató tevékenységet:
1. a politikai intézmények megerősítése és a jogállamiság előmozdítása.
2. Az egészségügyi és oktatási infrastruktúra fejlesztése, különös figyelemmel a vidéki területekre.
3. Vízgazdálkodási projektek, amelyek a vízhiány problémáját hivatottak kezelni.
Nepál vonatkozásában kiemelhető a
1. Programok a földrengések és egyéb természeti katasztrófák utáni helyreállítás érdekében.
2. A hozzáférés javítása az alap- és középfokú oktatáshoz, különösen a hátrányos helyzetű csoportok számára.
3. Az agrárszektor erősítése és a helyi vállalkozások támogatása.
Bhutánban a zöld technológiák és a megújuló energiaforrások népszerűsítése, a fenntartható turizmus fejlesztése a gazdaság diverzifikálása érdekében, valamint további olyan programok, amelyek a biológiai sokféleség védelmét célozzák.
A Maldiv-szigeteken, az éghajlatváltozás hatásainak csökkentésére irányuló projektek, például a tengerszint-emelkedés kezelését célzó projektek, valamint a turizmustól való függőség csökkentése érdekében új iparágak fejlesztése kapott prioritást. Ezek a tevékenységek mind hozzájárulnak a régió fejlődéséhez és stabilitásához, segítve a helyi közösségeket a kihívások leküzdésében.
Délkelet-Ázsia
Délkelet-Ázsia lakossága 673 millió fő, és amely együttesen az ötödik legnagyobb globális gazdaságot képviseli. A világ egyik leggyorsabban növekvő regionális gazdaságaként az ASEAN 10 tagállama több mint 3 ezermilliárd dolláros gazdaságot és hatalmas piacot jelent az amerikai termékek számára. Közel 42 000 amerikai vállalat exportál Délkelet-Ázsiába, ami 600 000 amerikai munkahelyet támogat.
Az Egyesült Államok Indo-csendes-óceáni térséggel kapcsolatos stratégiai megközelítésének részeként az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) prioritásként kezeli az ASEAN-nal való együttműködést.
A USAID 15 kétoldalú missziót működtet Indonéziában, Kambodzsában, Kelet-Timorban, a Fülöp-szigeteken és Vietnámban.
A USAID az ASEAN közötti partnerség 2020-ban szintet lépett, amikor a USAID és az ASEAN aláírta az első, öt évre szóló, 50 millió dolláros regionális fejlesztési együttműködési megállapodást a regionális kihívások, a gazdasági integráció és a jogállamiság támogatása érdekében, hogy a nemzeti ágazati megközelítéseket befolyásoló szakpolitikákat alakítsanak ki.
A USAID-ASEAN közös együttműködési tevékenységek közé tartozik
1) Az emberkereskedelem elleni küzdelem:
A USAID az ASEAN transznacionális bűnözéssel és emberi jogokkal foglalkozó tisztviselőivel együtt dolgozik a nemzeti szintű végrehajtásra szabott regionális iránymutatások végrehajtásán az emberkereskedelem áldozatainak kezelésére vonatkozó előírások harmonizálása érdekében.
2) A gazdasági integráció előmozdítása:
a USAID támogatja az ASEAN egyablakos rendszerét, a kereskedelem megkönnyítését célzó kiemelt kezdeményezést. Az elektronikus adatcsere platform egyszerűsíti a vámkezelési eljárásokat és csökkenti a kereskedők költségeit. A USAID az amerikai vámügyi határvédelemmel közösen azon dolgozik, hogy az ASW-t összekapcsolja az amerikai váminformációs rendszerekkel az USA és az ASEAN közötti kereskedelem megkönnyítése érdekében.
3) Az illegális halászat elleni küzdelem:
A USAID által tervezett elektronikus rendszer nyomon követi az illegálisan forgalmazott fajokat, és segíti az ASEAN-beszállítókat az EU és az USA piaci nyomon követhetőségi követelményeinek teljesítésében.
4) Digitális konnektivitás:
A USAID támogatja az ASEAN erőfeszítéseit a regionális internetkapcsolat és -hozzáférhetőség javítására. A USAID segített az ASEAN-nak a digitális integrációs keretrendszer, valamint az ASEAN digitális integrációs index nevű eszköz kialakításában.
5) A katasztrófakockázatok csökkentésének és kezelésének, valamint az egészségügyi rendszerek koordinációjának megerősítése:
Az ASEAN természeti katasztrófákra való összehangolt reagálási képességének kiépítése érdekében a USAID Japánnal együttműködve finanszírozta egy katasztrófamegfigyelő és -reagáló rendszer telepítését az ASEAN Humanitárius Segélyek Koordinációs Központjában.
6) A vadon élő állatokkal való kereskedelem elleni küzdelem:
A USAID az ASEAN-nal együttműködve kidolgozta a vadon élő állatok és növények kereskedelmének felderítésére és megelőzésére vonatkozó ASEAN-iránymutatásokat, amelyek kiemelik az országok közötti adatmegosztást, a közös együttműködést és a politikai döntéshozatali folyamatokat.
7) A tudomány, a technológia és az innováció előmozdítása:
A USAID által támogatott tevékenységek, mint például a Nőknek szóló tudományos díj és a Tudomány- és technológiapolitikai ösztöndíjprogram, előmozdítják ezeket az erőfeszítéseket.
8) Az ifjúság elkötelezettségének növelése:
A USAID együttműködik az ASEAN-nal a fiatalok tudatosságának növelése és a közös ASEAN-identitás erősítése érdekében. Az ASEAN Ifjúsági Társadalmi Újságíró Verseny például arra ösztönzi a fiatalokat, hogy lépjenek fel a sürgető kérdésekkel kapcsolatban, támogassák a kreatív megoldásokat, és álljanak ki a jó kormányzás és a gazdasági növekedés mellett.
9) A megújuló energia előmozdítása: A USAID elősegíti a hálózatra kapcsolt megújuló energiára irányuló befektetések mobilizálását.
Közel-Kelet
Az amerikai külföldi segélyek eddigi címzettjei között nagy a felháborodás, különösen a Közel-Keleten, miután a Trump-kormányzat úgy döntött, hogy 90 napra felfüggeszti a Külügyminisztérium és az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által vezetett összes segélyprogramot.
Marco Rubio külügyminiszter fenntartását jelezte rámutatva, hogy a humanitárius segítségnyújtás „alapvető életmentő gyógyszerek, egészségügyi szolgáltatások, élelem, menedék és megélhetési segítség, valamint az ilyen segítségnyújtáshoz szükséges készletek és ésszerű adminisztratív költségek.”
Ami a Közel-Kelettel kapcsolatos USAID befagyasztást illeti, az nem vonatkozik a Pentagon által irányított külföldi katonai finanszírozásra (FMF), amely magában foglalja Egyiptomnak, Jordániának és Libanonnak nyújtott katonai segítséget.
Az FMF fő kedvezményezettje továbbra is Izrael, amely évente 3,3 milliárd dollárt kap.
A legjelentősebb hatása a segélyek jordán, libanoni, iraki és palesztin címzettjeire, valamint a többoldalú és non-profit szervezetekre van, amelyek specifikus programokban részesülnek. Különösen az Egyesült Nemzetek Palesztina Menekülteket Segítő és Munkaügyi Ügynöksége (UNRWA).
A Trump-kormányzat állítólag biztosította a közel-keleti kormányokat, hogy a segélyezést a felülvizsgálat után újra indítják.
A közel-keleti régióban különösen az északkelet-szíriai Al-Hol menekülttábornak döntő fontosságú segítségnyújtás, amely 40 000 embernek, főként nőknek és gyerekeknek ad otthont az Iszlám Állam (IÁ) csoport által korábban ellenőrzött területeken.
A külföldi segélyek befagyasztása kockázatot jelent az Egyesült Államok szíriai érdekeire nézve is.
Ez egy kritikus időszak Szíria számára, miután az Aszad-rezsim tavaly év végén összeomlott és új ideiglenes kormányt hoztak létre Ahmed al-Shara vezetésével. Szíria – és az Egyesült Államok regionális és európai partnerei – bíznak abban, hogy az Egyesült Államok élen jár a szankciók enyhítésére irányuló erőfeszítésekben, hogy lehetővé tegye a kereskedelem és a befektetések beáramlását az országba, és megerősítse az államépítési folyamatot.
A Trump-kormányzat külföldi támogatásának befagyasztása azonban veszélyeztetheti Szíria törékeny fellendülését. Januári megerősítő meghallgatásán Marco Rubio amerikai külügyminiszter ismertette prioritásait egy olyan szíriai kimenetel érdekében, amely kedvező az Egyesült Államok érdekeinek, és ami még fontosabb, a szíriai népnek. Rubio leírt egy olyan végjátékot, amelyben Szíria nem szárazföldi híd az iráni meghatalmazottak számára, nem sakktábla a külföldi beavatkozásokhoz, és nem kábítószer- és terrorexportőr. A jövőben az Egyesült Államoknak az országnak nyújtott humanitárius és gazdasági segítségét jobban össze kell hangolni olyan egyértelműen azonosítható célokkal, amelyek segítik a szíriai népet, miközben előmozdítják az Egyesült Államok érdekeit egy stabil és békés Szíriában.
Közép-Ázsia
A USAID közép-ázsiai szerepvállalása az 1990-es évek elején, a Szovjetunió összeomlása után kezdődött. Amint az újonnan függetlenné vált Kazahsztán, Kirgizisztán, Tádzsikisztán, Türkmenisztán és Üzbegisztán megjelent, a USAID lépett be a piacgazdaságra és a demokratikus kormányzási rendszerekre való átmenetük támogatására.
A USAID kezdetben a humanitárius segítségnyújtásra és az azonnali gazdasági kihívások kezelésére összpontosított. Az idő múlásával az ügynökség szerepe a fejlesztési kezdeményezések szélesebb körét ölelte fel, beleértve a következőket:
1.) Gazdasági reformok és privatizáció,
2.) Demokratikus intézményépítés,
3.) Az egészségügyi rendszer fejlesztése,
4.) Oktatási szektor támogatása,
5.) Környezetvédelmi erőfeszítések
Közép-Ázsiában a USAID nem csak a kormányokkal, hanem a magánszektorral is együttműködik a regionális piacok bővítése Érdekében. Emellett az amerikai állami szerv közép-ázsiai tevékenységének fókuszában állnak még a regionális energetikai- és vízügyi együttműködések, valamint a szociális szolgáltatások támogatása.
Ugyanakkor a USAID-nek Közép-Ázsiában úgynevezett „különleges” feladata is van, hogy az amerikai csapatok afganisztáni kivonulását követően segítse Afganisztánnak a régióval történő kapcsolatainak a konszolidálását.
A USAID közép-ázsiai tevekénységét gyakran illetik „egy misszió négy országban” névvel, ugyanis az amerikai állami szerv Közép-Ázsia öt országában öt központi irodával négy országban van jelen. Ezek az irodák a Asztanában, Dusanbéban, Asgabatban, Taskentben, valamint regionális irodaként Almatiban találhatóak meg. A szerv programjait Kirgizisztánban egy független USAID-misszió vezeti.
Forrás: Eurasia Center
Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Kapcsolódó VilagHelyzete-cikkek:
☄️ Terroristák ellátásától a gender-propagandáig - A Fehér Ház közzétette a USAID legnevetségesebb kiadásainak listáját - Videó
https://vilaghelyzete.substack.com/p/terroristak-ellatasatol-a-gender