Az USA tovább provokálja Kínát - Peking kifogásolja az újabb amerikai kongresszusi látogatást Tajvanon
Az amerikai küldöttség útja "durván sérti" a kínai szuverenitást - közölte a külügyminisztérium.
Peking kifogásolja az újabb amerikai kongresszusi látogatást Tajvanon
Az amerikai küldöttség útja "durván sérti" a kínai szuverenitást - közölte a külügyminisztérium.
Egy amerikai kongresszusi küldöttség vasárnap kezdődött kétnapos tajvani útja ellentétes az "Egy Kína" politikával és sérti Kína területi integritását - közölte hétfőn az ország külügyminisztériuma.
"Ez az "Egy Kína" elvének és a közös kínai-amerikai közlemények rendelkezéseinek, valamint a kínai szuverenitásnak és területi integritásnak a durva megsértése. Ráadásul rossz jelzést küld a tajvani szeparatista erőknek" - mondta újságíróknak Wang Wenbin, a külügyminisztérium szóvivője.
Wang felszólította az Egyesült Államokat, hogy tartsa magát az "Egy Kína" elvéhez, hogy ne okozzon "még nagyobb károkat" a Washington és Peking közötti kapcsolatoknak. Hozzátette, hogy a kínai nép "nemzeti újraegyesítésre" törekszik, és ezt "történelmi tendenciának nevezte, amelyet nem lehet megállítani".
A kínai tisztviselő megígérte, hogy Peking határozott lépéseket fog tenni nemzeti szuverenitása védelmében, hozzátéve, hogy egy maroknyi amerikai politikus túlbecsüli magát és a tajvani "szeparatizmus" előmozdítására tett erőfeszítéseik kudarcot fognak vallani.
Vasárnap egy négy demokratából és egy republikánusból álló amerikai kongresszusi küldöttség érkezett Tajvanra kétnapos látogatásra. A küldöttséget vezető Ed Markey szenátor (D-MA) szóvivője szerint a csoport célja, hogy "megerősítse az Egyesült Államok Tajvan iránti támogatását" és "ösztönözze a Tajvani-szoroson túli stabilitást és békét".
A kongresszusi utazás az önigazgatású szigetre kevesebb mint két héttel azután történt, hogy Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke külön látogatása miatt megromlott a Washington és Peking közötti kapcsolat. Peking az elnöki utódlási sorban második személy látogatását az "Egy Kína" elv megsértésének tekintette a legmagasabb washingtoni hatalmi szintek részéről.
A pekingi visszatetszés ellenére Pelosi azt mondta, hogy az utazás "teljesen megérte" és hozzátette, hogy Kína "nem engedheti meg, hogy elszigetelje Tajvant" és nem diktálhatja, hogy ki látogathatja meg a szigetet és ki nem.
Kína a képviselőházi elnök látogatására válaszul "példátlan" hadgyakorlatokat tartott a Tajvani-szorosban és megszakította a kereskedelmi kapcsolatokat Tajpejjel.
Peking szankciókat vezetett be Pelosi családja ellen is és számos kulcsfontosságú területen - többek között az éghajlatváltozás, a tengeri biztonság és más katonai ágazatok terén - megszakította a diplomáciai kapcsolatokat az Egyesült Államokkal.
Peking Tajvant szuverén kínai területnek tekinti. A szigetet 1949 óta nacionalisták uralják, akik amerikai segítséggel menekültek el a szárazföldről, miután a kínai polgárháborút elveszítették a kommunisták ellen. Az USA hivatalosan elismeri, de nem támogatja Kína Tajvan feletti szuverenitását. Bár amerikai törvényhozók és tisztviselők rendszeresen utaznak a szigetre, Peking a magas rangú amerikai személyiségek látogatásait a tajvani függetlenség hallgatólagos támogatásának tekinti.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Az edereti cikk címe: Beijing slams US congressional visit to Taiwan
The American delegation’s trip is in “blatant violation” of Chinese sovereignty, the Foreign Ministry has said