Az USA Oroszországot okolja a Srí Lanka-i válságért és összeomlásért
Sri Lanka az első állam, de nem az utolsó, mely összeomlott a szankciók, üzemanyagárak és a műtrágya nyugati korlátozása miatt. Sorban követi majd számos dominó bedőlése, tömeges lázadás, elégedetlens
Sri Lanka az első állam, de nem az utolsó, mely összeomlott a szankciók, üzemanyagárak és a műtrágya nyugati korlátozása miatt. Sorban követi majd számos dominó bedőlése, tömeges lázadás, elégedetlenség és káosz Afrikától Latin-Amerikán át Ázsiáig. Thaiföld lehet a következő...
Az USA máris megnevezte ki a felelős a srí lankai összeomlásért:.... "nem fogjátok kitalálni..."
Antony Blinken külügyminiszter közölte, hogy "orosz agresszió" járult hozzá a zavargásokhoz
Antony Blinken amerikai külügyminiszter vasárnap azt állította, hogy az ukrajnai "orosz agresszió" részben felelős lehet a Srí Lankán kirobbant zavargásokért. A szigetországban több hónapja zavargások uralkodnak, az élelmiszer- és üzemanyaghiány miatt az árak az egekbe szöktek.
A helyzet szombaton eszkalálódott, amikor több ezer tüntető megrohamozta az elnök rezidenciáját és menekülésre kényszerítette őt.
"Látjuk, hogy az orosz agresszió hatása mindenhol megmutatkozik. Ez hozzájárulhatott a Srí Lanka-i helyzet kialakulásához; aggódunk az egész világra kiterjedő következmények miatt" - mondta Blinken újságíróknak Bangkokban.
Azt állította, hogy a "növekvő élelmezési bizonytalanságot" világszerte "jelentősen súlyosbította az Ukrajna elleni orosz agresszió".
Blinken megismételte Moszkvához intézett felhívását, hogy engedélyezze 20 millió tonna gabona elhagyását az ukrán kikötőkből, amelyeket szerinte az orosz erők katonai offenzívájuk részeként blokkolnak.
Hozzátette azt is, hogy Thaiföldön a műtrágyaárak "az egekbe szöktek" az állítólagos blokád miatt.
Oroszország eközben tagadja az élelmiszerexport blokkolásának minden vádját.
Moszkva azt állítja, hogy biztonságos áthaladást biztosít a teherhajóknak, de Ukrajna megakadályozza, hogy a polgári hajók elhagyják a kikötőket, köztük Odesszát. Azt is állítja, hogy Kijev tengeri aknák elhelyezésével veszélyezteti a hajózást a térségben.
"Az EU lesz a felelős az éhező világért" - az értelmetlen káros uniós szankciókat bírálta a nagy műtrágyacég alapítója
A hónap elején Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy
egyes országok megpróbálják "a lehető legrosszabb módon" felhasználni az élelmiszerbiztonság kérdését azzal, hogy Moszkvát "olyasmivel vádolják, amiben nem érintett" és "szépítik" Ukrajna szerepét.
Srí Lanka májusban, története során először, nem fizette ki külföldi adósságát. A hónap elején üzemanyag-fejadagokat vezettek be és fegyveres rendőröket és katonákat vezényeltek a benzinkutakhoz.
A válságot a világjárványnak tulajdonították, amely megfosztotta a szigetországot a létfontosságú turisztikai bevételektől. A kormányzati kiadások növelése, az adócsökkentések és a mennyiségi lazítás felfelé hajtotta az inflációt.
A feltételezések szerint mintegy 100 000 ember vette körül szombaton a Srí Lanka-i elnök colombói rezidenciáját. Gotabaya Rajapaksa elnök és Ranil Wickremesinghe miniszterelnök is bejelentette lemondását a tömeges zavargások közepette. Rezidenciáját felgyújtották a feldühődött polgárok. Ez a forgatókönyv várható a világ több országában is. (Fordította: Vilaghelyzete.com)
Videó: