Az USA expressz fegyverszállítást készít elő Tajvan számára - jelentette a Bloomberg
Az 500 millió dolláros szállítmány állítólag az első alkalom lenne, hogy Washington gyorsított ukrán típusú mechanizmust alkalmazna.
Az USA expressz fegyverszállítást készít elő Tajvan számára - közölte a Bloomberg
Az 500 millió dolláros szállítmány állítólag az első alkalom lenne, hogy Washington gyorsított ukrán típusú mechanizmust alkalmazna.
Az USA egy új, gyorsított védelmi csomagon dolgozik Tajvan számára - írja a Bloomberg, azt állítva, hogy a kormány az elnöki lehívási felhatalmazást fogja használni a szállítás felgyorsítására - egy olyan eszközt, amelyet aktívan használtak már Kijev megerősítésére, de Tajpej nem.
A Bloomberg pénteki cikkében névtelenül nyilatkozó "az ügyet ismerő személyekre" hivatkozva azt írta, hogy az 500 millió dollár értékű csomag az amerikai hadsereg meglévő fegyver- és felszereléskészleteiből merítene. A szállítmány pontos összetétele egyelőre nem ismert - mondták a hálózatnak a források.
A lehívási felhatalmazás felhasználásával az Egyesült Államok megkerülné a fegyverek szerződéskötési és gyártási folyamatát, amely valószínűleg időigényes lesz - áll a jelentésben.
Pénteken Mao Ning kínai külügyminisztériumi szóvivő azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy "puskaporos hordóvá változtatja Tajvant", ami szerinte "csak bajt hoz tajvani honfitársainkra".
Peking, amely a szigetet a szeparatisták által elfoglalt területének elidegeníthetetlen részének tekinti, sürgette Washingtont, hogy "állítsa le" a Tajvanra irányuló fegyvereladásokat, és "következményekre" figyelmeztetett.
Mao megjegyzései a hét elején Tajpejben tartott tajvani-amerikai védelmi ipari fórumra reagáltak.
Washington az elmúlt években több fegyverüzletet is engedélyezett Tajvannal, köztük F-16-os vadászrepülőgépek jelentős eladását. Az üzletek közül azonban jó néhány még nem valósult meg, ami összesen 19 milliárd dolláros elmaradást eredményezett - ezt a számot Mike Gallagher képviselő februárban idézte.
Több amerikai törvényhozó is bírálta a Fehér Házat, amiért lassan haladnak a szállítások az önigazgatású szigetországba.
Tajvan 1949 óta de facto független, amikor a kínai polgárháborúban vesztes fél a szigetre menekült és saját kormányt hozott létre. Bár csak néhány nemzet ismerte el Tajvant szuverén államként, az Egyesült Államok régóta szoros, nem hivatalos kapcsolatokat ápol Tajpejjel, mind katonai, mind gazdasági téren. Hivatalosan Washington még mindig az egy Kína-politikát követi.
A Washington és Peking közötti feszültség a múlt hónapban tovább fokozódott, miután Tajvan elnöke, Tsai Ing-wen látogatást tett az Egyesült Államokban, ahol találkozott Kevin McCarthy képviselőházi elnökkel és több más törvényhozóval. Kína válaszul hatalmas harckészültségi gyakorlatokat tartott Tajvan környékén.
Biden elnök kijelentette, hogy az USA bevetné hadseregét, ha Kína megpróbálná erőszakkal elfoglalni a szigetet.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás: Bloomberg