Az USA és Nagy-Britannia ma éjszaka megtámadta Jement és bombázta a fővárost! - Videók
Oroszország, Törökország elítélte a támadást! Az amerikai és brit támadásra válaszul a jemeni houthi lázadók újabb rakétát lőttek ki!
Az USA és Nagy-Britannia ma éjszaka megtámadta Jement!
A fővárost bombázták válaszul a houthi lázadók Vörös-tengeren elkövetett támadásaira, illetve a kereskedelmi hajókra és Izraelre kilőtt rakétáikra.
Az első jelentések szerint az USA és Nagy-Britannia támadásokat hajtott végre Szanaában.
Az iráni Forradalmi Gárdához közel álló csatornák emlékeztettek:
"Irán, Szíria, az iraki iszlám ellenállás és a libanoni Hezbollah már korábban is figyelmeztetett, hogy válaszolni fognak a Jemen elleni amerikai támadásokra".
Az amerikai és brit támadásra válaszul a jemeni houthi lázadók újabb rakétát lőttek ki!
🔴 Újabb példáját jelentik a nemzetközi jog teljes semmibevételének a Jemenre mért amerikai légicsapások - írta Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője pénteken a Telegram-csatornáján.
"A Jemen elleni amerikai légicsapások újabb példáját jelentik annak, ahogy az angolszászok kiforgatják az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, és teljes mértékben figyelmen kívül hagyják a nemzetközi jogot annak nevében, hogy kiélezzék helyzetet a térségben saját destruktív céljaik érdekében" - írta Zaharova.
A szóvivő pénteki sajtóértekezletén Moszkva nevében elítélte a támadást.
"Január 12-én éjjel az úgynevezett nemzetközi koalíció, amelyet az Egyesült Államok és Nagy-Britannia által vezetett illegális koalíciónak kellene nevezni, rakéta- és bombatámadásokat hajtott végre számos helyszínen a szuverén Jemen területén (.)
Beigazolódtak félelmeink, hogy az Egyesült Államoknak az ENSZ Biztonsági Tanácsában a Vörös-tengerrel kapcsolatban képviselt álláspontja csak ürügy volt a térségben kialakult feszült helyzet további fokozására. Határozottan elítéljük az Egyesült Államok és szövetségeseinek ezen felelőtlen cselekedeteit" - fogalmazott Zaharova.
Álláspontja szerint a Vörös-tenger térségében bekövetkezett nagyszabású katonai eszkaláció "visszafordíthatja a jemeni rendezési folyamatban a közelmúltban kialakult pozitív tendenciákat, valamint a helyzet destabilizálódását idézheti elő az egész közel-keleti régióban".
"Abból indulunk ki, hogy az illegális koalíciónak ez a kalandja közvetlen veszélyt jelent a globális békére és biztonságra" - tette hozzá a diplomata.
Zaharova emlékeztetett arra, hogy Oroszország pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsának sürgős összehívását kérte.
Elítélte a jemeni célpontok elleni támadást Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is, és azt mondta,
"A nemzetközi jog szempontjából ezek a csapások illegitimek. Ez a mi álláspontunk".
💣 Péntekre virradóra az Egyesült Államok és Nagy-Britannia légicsapásokat hajtott végre Jemen négy tartományában, beleértve a fővárost is.
"Ciprusról, az Akrotiri bázisról szállt fel 4 brit RAF Typhoon vadászgép és bombázta Jement, illetve a houthi lázadók állítólagos központjait Jemenben"
Az akció deklarált célpontjai a húszi lázadók voltak, akik támadások sorát követték el a vörös-tengeri kereskedelmi hajózás ellen.
Oroszország állandó ENSZ-képviselete a Telegram-csatornáján közölte, hogy a világszervezet
Biztonsági Tanácsa pénteken két ülést tart közel-keleti kérdésekben: egyet a Gázai övezetben kialakult helyzet, másikat pedig - orosz kezdeményezésre - a Jemen elleni amerikai és brit csapások ügyében.
Az orosz légügyi hatóság (Roszaviacija) pénteken megtiltotta az orosz légitársaságoknak a jemeni légtér használatát. A Jemenben működő orosz nagykövetség közölte: nincs tudomása arról, hogy a támadásnak orosz áldozatai lettek volna.
Erdogan: a húszik sikeresen védekeztek
Aránytalannak nevezte a török elnök pénteken a brit légierő (RAF) és az amerikai erők közös, a jemeni húszik állásai ellen végrehajtott műveletét, és azt vetette London és Washington szemére, hogy "vértengerré" változtatnák a Vörös-tengert.
Recep Tayyip Erdogan a pénteki, hagyományosan közösségben végzett iszlám ima után adott interjút újságíróknak, melyben azt is elmondta, Ankara úgy értesült, hogy a húszik "nagyon sikeresen védekeztek" a támadás ellen.
"Az Egyesült Államok és Izrael ugyanazt az aránytalan erőt alkalmazza a palesztinok ellen, a britek pedig most követik Amerikát" - jelentette ki.
Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság az éjszaka intézett támadást a jemeni húszi lázadók állásaira, a műveletben harci repülőgépek, hajók és tengeralattjárók is részt vettek.
Rishi Sunak brit miniszterelnök az akciót a húszik a Vörös-tengeren áthaladó hajók ellen elkövetett támadásaival indokolta, s önvédelmi lépésnek nevezte.
Az Irán által támogatott húszik máris bejelentették: nem hagynak fel a támadásokkal, melyeket Izrael Gázai övezet ellen vívott háborújával és a palesztinok iránti szolidaritással indokoltak, valamint hozzátették, hogy meg fogják torolni a brit-amerikai akciót.
Izraelre kitérve, melyet a Dél-afrikai Köztársaság citált a hágai Nemzetközi Bíróság (ICJ) elé népirtás vádjával, az államfő azt közölte,
Törökország a testületnek olyan dokumentumokat fog átadni, melyek szerinte bizonyítják az izraeli hatsóágok palesztin civilek ellen elkövetett atrocitásait.
"Meggyőződésem, hogy Izraelt el fogják ítélni. Hiszünk abban, hogy az ICJ igazságot szolgáltat" - szögezte le.
Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója