Az univerzum és a matematika csodája is egyben a "pi" irracionalitása

Ez az animáció a pi irracionalitását mutatja be két állandó, de különböző sebességű rúd forgatásán keresztül.

Ez az animáció a pi irracionalitását mutatja be két állandó, de különböző sebességű rúd forgatásán keresztül. Az univerzum és a matematika csodája is egyben. Számomra hozzá hasonló csoda még az aranymetszés és a Fibonacci-sorozat, amiről régen sokszor írtam nektek. (VilagHelyzete megj.)

Az általuk létrehozott bonyolult minták ellenére a forgások sosem igazodnak tökéletesen egymáshoz, kiemelve a pí végtelen, nem ismétlődő tizedesjegy jellegét.

Ez hangsúlyozza, hogy a pí nem fejezhető ki két egész szám hányadosaként, ami az irracionális számok egyik legfontosabb jellemzője.

ℹ Irracionális számnak nevezzük az olyan valós számot, amely nem racionális, vagyis nem írható fel két egész szám hányadosaként. Az ilyen szám mindig végtelen, nem szakaszos tizedestört. A név ugyan latin, de az értelme görög.

A belső és a külső rúd forgása közötti örökös közelség, amely olyan pillanatokban, mint a 22/7 és a 355/113, a pí jól ismert közelítései, nyilvánvaló, még inkább hangsúlyozza a pí egyszerű törtként való kifejezésének lenyűgöző és elérhetetlen természetét.

Ez a vizuális ábrázolás hozzájárul a matematikai felfedezés gazdagságához, bemutatva a pi irracionalitásának magával ragadó komplexitását.

Szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója

Leave a comment

Share