Az ukrajnai háború az amerikai század végét jelzi. "Ami marad, az egy gőzölgő dolláradósságkupac"
"Az ukrajnai összecsapás hevessége azt mutatja, hogy sokkal többről van szó, mint a kijevi rezsim sorsáról. Az egész világrend felépítése forog kockán"
Egy nagyon tartalmas és fontos tényekkel rendelkező cikket fordítottam le számotokra (VilagHelyzete)
"Az ukrajnai összecsapás hevessége azt mutatja, hogy sokkal többről van szó, mint a kijevi rezsim sorsáról. Az egész világrend felépítése forog kockán". Szergej Nariskin, az orosz külügyi hírszerzés igazgatója.
https://www.globalresearch.ca/war-ukraine-marks-end-american-century/5782901
Itt van a mai nap "tartalékvaluta" gondolata: Minden egyes amerikai dollár egy csekk, amelyet egy 30 billió dollárral túlhúzott számlára írtak.
Ez igaz. Az amerikai államkincstár "teljes hitele és hitelessége" nagyrészt egy mítosz, amelyet egy olyan intézményi keret tart össze, amely tiszta homokon nyugszik. Valójában az USD nem ér annyit, mint a papír, amelyre nyomtatták; ez egy IOU, amely a vörös tinta óceánjában csapong.
Az egyetlen dolog, ami megakadályozza, hogy az USD eltűnjön az éterben, az a hiszékeny emberek bizalma, akik továbbra is elfogadják törvényes fizetőeszközként.
De miért bíznak az emberek továbbra is a dollárban, amikor annak hibái mindenki számára ismertek? Elvégre Amerika 30 billió dolláros államadóssága aligha titok, ahogy a Fed mérlegén felhalmozott további 9 billió dollár sem. Ez egy olyan lopakodó adósság, amelyről az amerikai emberek egyáltalán nem tudnak, de mégis felelősek érte.
A kérdés megválaszolásához meg kell vizsgálnunk, hogyan működik valójában a rendszer, és hogyan támasztja alá a dollárt a második világháborút követően létrehozott számos intézmény.
Ezek az intézmények biztosítják a környezetet a történelem leghosszabb és legdurvább csalásának lebonyolításához, a nagy értékű feldolgozott termékek, nyersanyagok és kemény munkaerő cseréjéhez halott elnökökkel ellátott zöld papírcédulákra.
Csak csodálkozni lehet az elit zsenialitásán, akik ezt a csalást kitalálták, majd a tömegekre kényszerítették, anélkül, hogy egy hangot is hallottunk volna a tiltakozásból. Természetesen a rendszert különböző végrehajtási mechanizmusok kísérik, amelyek gyorsan eltávolítanak mindenkit, aki megpróbál kiszabadulni a dollárból, vagy - Isten segítsen minket - egy alternatív rendszert létrehozni. (Szaddám Huszein és Muammar Kadhafi jut eszembe.) De tény, hogy - az intézményi kereteken és a dollár ellenzőinek kíméletlen kiirtásán kívül - nincs ok arra, hogy az emberiséget egy olyan valutához kössék, amely egy adóssághegy alá van temetve, és amelynek valódi értéke gyakorlatilag megismerhetetlen.
Ez nem volt mindig így. Volt idő, amikor a dollár volt a világ legerősebb valutája, és megérdemelte a helyét a világ tetején. Az első világháborút követően az USA "a világ aranykészletének nagy részének tulajdonosa" volt, ezért egy nemzetközi küldöttség "úgy döntött, hogy a világ valutáit többé nem kötik az aranyhoz, hanem az amerikai dollárhoz lehet kötni, "mert a zöldhasú maga is az aranyhoz kötődött". Itt van még egy cikk az Investopedia egyik cikkéből:
"A megállapodás Bretton Woods-i megállapodás néven vált ismertté. Megállapította a központi bankok hatáskörét, amelyek rögzített árfolyamokat tartottak fenn a valutájuk és a dollár között. Cserébe az Egyesült Államok igény szerint aranyra váltotta volna be az amerikai dollárokat.....
Az amerikai dollárt hivatalosan is a világ tartalékvalutájává koronázták, és a Bretton Woods-i megállapodásnak köszönhetően a világ legnagyobb aranytartaléka állt mögötte. Aranytartalékok helyett más országok amerikai dollártartalékokat halmoztak fel. Mivel az országoknak szükségük volt arra, hogy hol tárolják a dollárjaikat, elkezdtek amerikai állampapírokat vásárolni, amelyeket biztonságos pénzmegőrzőnek tekintettek.
A kincstári értékpapírok iránti kereslet, valamint a vietnami háború és a Nagy Társadalom belföldi programjainak finanszírozásához szükséges deficitkiadások miatt az Egyesült Államok elárasztotta a piacot papírpénzzel.....
Az arany iránti kereslet akkora volt, hogy Richard Nixon elnök kénytelen volt beavatkozni és a dollárt az aranytól függetleníteni, ami a ma is létező lebegő árfolyamokhoz vezetett. Bár voltak stagflációs időszakok, amit magas inflációként és magas munkanélküliségként definiálnak, az amerikai dollár maradt a világ tartalékvalutája." ("Hogyan lett az amerikai dollár a világ tartalékvalutája", Investopedia)
De most az arany eltűnt, és ami maradt, az egy gőzölgő adóssághalom. Hogy a fenébe tudta tehát a dollár megőrizni a világ vezető valutájának státuszát?
A dollárrendszer hívei azt fogják mondani, hogy ennek köze van "az amerikai gazdaság méretéhez és erejéhez, valamint az amerikai pénzügyi piacok dominanciájához". De ez badarság.
Az igazság az, hogy a tartalékvaluta státusznak semmi köze Amerika poszt-indusztriális, szolgáltatás-orientált, buborékvezérelt, harmadik világbeli sz*r gazdaságának "méretéhez és erejéhez". Sem az amerikai állampapírok állítólagos biztonságához", ami - a dollár mellett - minden idők legnagyobb Ponzi-séma pilótajátéka.
Az igazi ok, amiért a dollár maradt a világ első számú valutája, az a központi bankok kartellezése.
A nyugati központi bankok de facto monopóliumot alkotnak, amelyet egy kis, egymás között tenyésző, alulról táplálkozókból álló összeesküvés irányít, akik összehangolják és összejátszanak a monetáris politikát annak érdekében, hogy megőrizzék a pénzügyi piacokat és a globális gazdaságot uraló mániákus halálos szorításukat. Ez egy monetáris maffia, és - ahogy George Carlin mondta: "Te és én nem vagyunk benne. Te és én nem vagyunk benne a nagy klubban." A lényeg: A kamatlábak könyörtelen manipulációja, a határidős iránymutatás és a mennyiségi enyhítés (QE) tartja a dollárt a magas, de méltatlan helyen.
De mindez hamarosan megváltozik, ami teljes mértékben Biden meggondolatlan külpolitikájának köszönhető, amely arra kényszeríti a világgazdaság kritikus szereplőit, hogy létrehozzák saját rivális rendszerüket. Ez igazi tragédia a Nyugat számára, amely egy évszázadon át élvezte a fejlődő világból való megállás nélküli gazdagságkivonást.
Most - az Oroszországgal szembeni gazdasági szankciók miatt - egy teljesen új rend van kialakulóban, amelyben a kétoldalú kereskedelmi megállapodásokban a nemzeti valuták helyébe a dollár lép (amelyet egy független pénzügyi elszámolási rendszeren keresztül dolgoznak fel), amíg - még ebben az évben - Oroszország be nem vezet egy tőzsdén kereskedett, árualapú valutát, amelyet az ázsiai és afrikai kereskedelmi partnerek használnak majd.
Washington áprilisban ellopta Oroszország devizatartalékait, és ezzel felgyorsította a jelenlegi folyamatot, amelyet tovább gyorsított Oroszországnak a külpiacokról való kitiltása. Röviden, az amerikai gazdasági szankciók és bojkottok nagyságrendekkel bővítették a dollármentes övezetet, és kikényszerítették egy új monetáris rend létrehozását.
Milyen ostoba dolog ez? Az USA évtizedek óta egy olyan átverést folytat, amelynek során a fedezet nélküli valutáját valódi értékű dolgokra cseréli. (olaj, feldolgozott áruk és munkaerő) De most a Biden-trupp teljesen eltörölte ezt a rendszert, és a világot háborúzó táborokra osztotta.
De miért?
Hogy megbüntessék Oroszországot, erről van szó?
Igen, erről van szó.
De ha ez a helyzet, akkor nem kellene megpróbálnunk kideríteni, hogy a szankciók valóban működnek-e vagy sem, mielőtt meggondolatlanul megváltoztatjuk a rendszert?
Ahhoz már túl késő. Az Oroszország elleni háború már elkezdődött és az első eredmények máris beérkeztek. Nézzük csak meg, hogyan tettük tönkre az orosz valutát, a rubelt. Ez sokkoló! Itt a szenzáció a CBS cikkéből:
"Az orosz rubel a világ legjobban teljesítő valutája idén.....
Két hónappal azután, hogy a rubel értéke a modern történelem leggyorsabb és legkeményebb gazdasági szankciói közepette egy amerikai penny alá esett, az orosz valuta elképesztő fordulatot vett. A rubel január óta 40%-ot ugrott a dollárral szemben.
Normális esetben egy olyan ország, amely nemzetközi szankciókkal és egy súlyos katonai konfliktussal néz szembe, a befektetők menekülését és a tőke folyamatos kiáramlását tapasztalná, ami a valuta esését okozná.....
A rubel rugalmassága azt jelenti, hogy Oroszország részben elszigetelődött a nyugati országok által Ukrajna lerohanása után kiszabott büntető gazdasági szankcióktól..." ("Russia's ruble's the strongest currency in the world this year", CBS News)
Huh? Úgy érti, hogy a rubel elleni támadás mégsem működött?
Nagyon úgy néz ki. De ez nem jelenti azt, hogy a szankciók kudarcot vallottak. Dehogyis. Nézzük csak meg, milyen hatással voltak az orosz árucikkekre. Az exportbevételek jócskán visszaestek, igaz?
Itt van még a CBS-től:
"A nyersanyagárak jelenleg az egekben vannak, és bár az embargók és a szankciók miatt az orosz export mennyisége visszaesett, a nyersanyagárak emelkedése bőven kompenzálja ezeket a visszaeséseket" - mondta Tatiana Orlova, az Oxford Economics vezető feltörekvő piaci közgazdásza.
Oroszország havonta közel 20 milliárd dollárt húz be az energiaexportból. Március vége óta sok külföldi vásárló eleget tett annak a követelésnek, hogy rubelben fizessenek az energiáért, ami felfelé nyomta a valuta értékét." ("Az orosz rubel a legerősebb valuta a világon idén", CBS News)
Most viccelsz velem? Úgy érti, hogy a rubel felértékelődik, és Putyin több pénzt kaszál az árucikkeken, mint valaha?
Igen, és ugyanez a helyzet Oroszország kereskedelmi többletével is. Nézze meg ezt a részletet a The Economist egyik cikkéből:
"Oroszország exportja... meglepően jól tartotta magát, beleértve a Nyugatra irányuló exportot is. A szankciók lehetővé teszik, hogy az olaj és a gáz értékesítése a világ nagy részébe zavartalanul folytatódjon. Az energiaárak megugrása pedig tovább növelte a bevételeket.
Ennek eredményeként az elemzők arra számítanak, hogy Oroszország kereskedelmi többlete a következő hónapokban rekordmagasságot ér el. Az IIF úgy számol, hogy 2022-ben a folyó fizetési mérleg többlete, amely magában foglalja a kereskedelmet és bizonyos pénzügyi áramlásokat, 250 milliárd dollárt (a tavalyi GDP 15%-át) érhet el, ami több mint kétszerese a 2021-ben regisztrált 120 milliárd dollárnak. Vistesen szerint kiábrándító, hogy a szankciók növelik Oroszország kereskedelmi többletét, és így hozzájárulnak a háború finanszírozásához. Ribakova asszony úgy véli, hogy a pénzügyi szankciók hatékonysága elérte a határait. A kereskedelmi szankciók szigorításáról szóló döntésnek kell következnie.
Az ilyen intézkedéseknek azonban időbe telhet, amíg hatásukat kifejtik. Liam Peach, a Capital Economics tanácsadó cég munkatársa szerint még ha az EU el is fogadná az orosz olaj betiltására vonatkozó javaslatát, az embargó bevezetése olyan lassan történne, hogy a blokk Oroszországból származó olajimportja idén mindössze 19%-kal csökkenne. A szankciók teljes hatása csak 2023 elején lenne érezhető - ekkorra Putyin úr már milliárdokat halmoz fel a háborúja finanszírozására." ("Russia is on track for a record trade surplus", The Economist)
Hadd tisztázzam ezt: A szankciók valójában az USA-nak ártanak és Oroszországnak segítenek, ezért a szakértők szerint még több szankciót kellene bevezetnünk? Erről van szó?
Pontosan. Most, hogy saját magunkat lőttük lábon, a szakértők szerint bölcs dolog lenne a másikat is lelőni.
Én vagyok az egyetlen, akit megdöbbent ennek a politikának az őrülete?
"Oroszország 2022-ben rekordösszegű, 100 milliárd dolláros bevételre tehet szert az európai országoknak történő gázeladásokból az energiaárak meredek emelkedése miatt - jelentette a héten a francia Les Echos című lap a Citibank elemzőire hivatkozva.
A lap szerint a gázeladásokból származó tervezett bevétel majdnem kétszerese lesz a tavalyinak. Az elemzés nem veszi figyelembe az egyéb orosz nyersanyagok, például az olaj, a szén és más ásványi anyagok értékesítéséből származó nyereséget.
A Les Echos beszámolója szerint a szankciók és az orosz energiára vonatkozó átfogó embargóra vonatkozó figyelmeztetések ellenére a 27 uniós ország továbbra is nagyjából napi 200 millió dollárt küld a Gazpromnak." ("Russian gas revenue projected to hit new highs" című cikk.)
A gáz- és olajeladásokból származó bevételek tehát szó szerint úgy árasztják el Moszkva kasszáját, mint még soha. Eközben az energiaárak az EU-ban és Amerikában 40 éves csúcsra szöktek.
Látják, mennyire kontraproduktív ez a politika?
Az EU recesszióba süllyed, az ellátási vonalak súlyosan megszakadtak, folyamatosan élelmiszerhiány alakul ki, a gáz- és olajárak pedig az egekbe szöktek. Minden objektív mérce szerint a szankciók nemcsak hogy kudarcot vallottak, hanem látványosan vissza is ütöttek. Bidenék nem látják, hogy mekkora kárt okoznak? Teljesen elszakadtak a valóságtól?
Képzeljék el, ha az ukránok Biden új tüzérségi ütegét (HIMARS) használnák oroszországi városok bombázására? Akkor mi lesz?
Akkor Putyin felveszi a kesztyűt és azonnal elzárja a szénhidrogének áramlását Európába. Ez fog történni, ha Washington folytatja az eszkalációt. Erre mérget vehetsz. Ha Oroszország "különleges katonai művelete" hirtelen háborúvá válik, Európa szerte elsötétülnek a fények, az otthonok fagyni kezdenek, a gyárak elhallgatnak, és a kontinens hosszan tartó és fájdalmas depresszióba csúszik.
Gondol valaki Washingtonban ezekre a dolgokra, vagy mindannyian annyira megrészegültek a saját sajtókivágásuktól, hogy teljesen elvesztették a kapcsolatot a valósággal?
Itt van még egy cikk az RT egyik cikkéből:
"Még akkor is, amikor a kollektív Nyugat továbbra is ragaszkodik - minden megfigyelhető valósággal szemben - ahhoz, hogy az ukrajnai konfliktus jól alakul Kijev számára, a nagy médiumok egyre nyugtalanabbak a gazdasági fronton kialakult helyzettel kapcsolatban. Egyre több megfigyelő ismeri el, hogy az USA és szövetségesei által bevezetett embargók nem az orosz gazdaságot zúzzák össze, ahogyan eredetileg tervezték, hanem inkább a saját....
"Oroszország nyeri a gazdasági háborút" - jelentette ki csütörtökön a Guardian gazdasági szerkesztője, Larry Elliott. "Már három hónapja, hogy a Nyugat elindította gazdasági háborúját Oroszország ellen, és ez nem a tervek szerint halad. Épp ellenkezőleg, a dolgok nagyon rosszul mennek" - írta...
Május 30-i írásában Simon Jenkins, a Guardian rovatvezetője szintén úgy fogalmazott, hogy az embargó kudarcot vallott...
Mint Jenkins rámutat, a szankciók valójában megemelték az orosz exporttermékek, például az olaj és a gabona árát - így Moszkva inkább gazdagodott, mintsem elszegényedett, miközben az európaiaknak nem jutott benzin, az afrikaiaknak pedig élelem.". ("Mivel a szankciók nem váltak be, és Oroszország előretörése folytatódik, a nyugati média megváltoztatja hamarosan a dallamát Ukrajnáról")
Elkapta azt a részt, hogy "Oroszország megnyerte a gazdasági háborút"? Mit gondolsz, mit jelent ez a gyakorlatban?
Azt jelenti, hogy Washington sikertelen kísérlete, hogy Oroszország "gyengítésével" fenntartsa globális hegemóniáját, valójában óriási terheket ró a transzatlanti szövetségre és a NATO-ra, ami a kapcsolatok újrakalibrálását fogja kiváltani, ami a "szabályokon alapuló rendszer" dacos elutasításához vezet majd."
Ezt jelenti ez? Európa szakítani fog Washingtonnal és hagyja Amerikát elsüllyedni a 30 billió dolláros vörös tinta óceánjában?
Igen, pontosan ezt jelenti.
Uncle Sam 30 éves mulasztása
A washingtoni proxy-háború támogatóinak fogalmuk sincs a hibájuk nagyságáról, és arról, hogy mekkora kárt okoznak saját országuknak. Az ukrajnai bukás 30 évnyi véres beavatkozás csúcspontja, amely olyan fordulóponthoz vezetett, ahol a nemzet sorsa drámai fordulatot fog venni. Ahogy a dollárövezet zsugorodik, az életszínvonal zuhanni fog, a munkanélküliség a magasba szökik, és a gazdaság halálos lefelé tartó spirálba kerül.
Washington nagymértékben alábecsülte sebezhetőségét a katasztrofális geopolitikai visszahatásokkal szemben, amelyek az Új Amerikai Század gyors és gyötrelmes végét fogják előidézni.
Egy bölcs vezető mindent megtenne, hogy visszahúzzon minket a szakadék széléről.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás és eredeti cikk: https://www.globalresearch.ca/war-ukraine-marks-end-american-century/5782901
További friss hírekért:
https://www.alternativhirek.com
📖 Minden fontos friss összefüggés, elemzés az elmúlt hetek történéseiről + egy extra melléklet a VilagHelyzete Könyvújság őszi dupla számában 512 oldalon:
https://www.alternativhirek.com/2022/11/elerheto-vegre-vilaghelyzete-konyvujsag.html
Ha úgy érzed értékes a VilagHelyzete és Alternatív Hírek oldalakkal kapcsolatos tevékenységem vagy érdemes támogatni a fennmaradást, minden segítséget szívesen veszek és köszönök: akár a Paypal-küldéssel, akár Patreon támogatóként, mert nagyban segít a további működésben és életben tartásban. Köszönöm!
● https://www.paypal.me/VilagHelyzeteBlog
● Egyszerű Bankkártyás támogatás
https://bit.ly/3p5M5bE
● Patreon: https://patreon.com/VilagHelyzete
➡️ ➡️ ➡️ A VilagHelyzete.com és AlternativHirek.com minden elérhetősége!
https://linktr.ee/VilagHelyzete