Az orosz-ukrán konfliktus második évfordulóján ki van fölényben? - A 2024-es év kulcsfontosságú lesz a végkimenetel szempontjából - NAGY ELEMZÉS
Ukrajna kölcsönadja a jövőjét, csak hogy életben maradjon. A 2024-es év kulcsfontosságú lesz az ukrán-orosz konfliktus végkimenetelének eldöntésében.
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
Az orosz-ukrán konfliktus második évfordulójának közeledtével ki van fölényben?
Ukrajna kölcsönadja a jövőjét, csak hogy életben maradjon. A 2024-es év kulcsfontosságú lesz az ukrán-orosz konfliktus végkimenetelének eldöntésében.
Oroszország ukrajnai katonai műveletének közelgő második évfordulója szimbolikus dátum, de aligha ad okot az ünneplésre. Valójában az eseményeket jelentős távolságból kell vizsgálni ahhoz, hogy a nagy képet lássuk.
Írta: Szergej Poletajev, a Vatfor projekt társalapítója és szerkesztője, akinek teljes elemzését lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete megj.)
Pozíciós patthelyzet
Bármilyen vita a front áttöréséről és az Ukrán Fegyveres Erők (AFU) katonai vereségéről már régóta szembetalálkozik az ellenérvvel: Foglalják el az oroszok Avgyejevkát (a Donbassz egyik kulcsfontosságú erősségét), aztán majd beszélünk a többiről. Nos, szombaton ez a cél hivatalosan is megvalósult.
És most mi lesz? Az ellenség szétzúzásához és akaratunk érvényesítéséhez hatékony stratégiára, a sikeres harci műveletek tervére van szükségünk.
Tavalyra egy ilyen rendszer a védekező oldalon jól kiépült - multiplikátorelőny hiányában egyik fél sem képes még a saját eszközeivel áttörni a frontot és sikeres támadó műveleteket végrehajtani.
Még ősszel Avdejevkát egyfajta tesztként írták le az orosz hadsereg számára.
Az avdejevkai hadművelet azzal kezdődött, hogy megpróbálták elvágni a várost és egy 10 km átmérőjű bekerítőgyűrűt létrehozni.
⚔️ Október 10-én, masszív tüzérségi előkészületek után két irányból indítottak gépesített támadásokat - a vasúton keresztül az avdejevkai vegyi üzemtől északra és délről, Vodyanoye falu felől. Az ukránok nyári Rabotino elleni támadásaihoz hasonlóan ezek az erőfeszítések is meghiúsultak és parancsnokságunk - a tüzérségre, a támadó drónokra és a kisebb rohamcsoportokra támaszkodva - a súlypontot egyenesen magába a városba helyezte át.
És most, az ötödik hónapnyi harc után az Avdejevka-eposz véget ért.
Az orosz hadsereg a teljes kerület mentén nyomás alatt tartva és az ellenséget arra kényszerítve, hogy a tartalékait feleméssze, az orosz hadsereg a több hónapos harcok során felőrölte a város helyőrségét.
❌A helyzetet súlyosbították az ellátási problémák. Az egyetlen kikövezett út, bár még járható és néha biztonságos volt (decemberben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök még be is utazott rajta az ostromlott városba), még mindig nem tette lehetővé a szükséges utánpótlást és rotációt, és ami még fontosabb, maga az útvonal ellenőrzésének fenntartása is nagy erőfeszítéseket igényelt az AFU részéről.
Novembertől kezdve Avdejevka védelme repedezni kezdett, először az ipari területen, majd a "Carskaja Okhotában" - a Donyeckkel szemben lévő, 2014 óta ismert erős erődökben. Az ezen állások visszaverésére tett kísérletek más irányból terelték el a helyőrség erőit, tovább gyengítve a védelmet.
2024 februárjának első napjaiban minden a végéhez közeledett. Oroszország néhány nap alatt kettévágta a város északi részét, átkelt a vasútvonalon és szoros tűzuralom alá vonta az egyetlen utánpótlási vonalat - az Ipari sugárutat.
🔴 Szombaton véget ért az Avdejevkáért folytatott csata. Ez jelentette a legjelentősebb változást a fronton Artemovszk (Bakhmut) tavaly májusi felszabadítása óta.
Beszéljünk most arról, hogyan lehet a konfliktus egészét megnyerni.
Hónapokig tartó harc Avdejevka központjáért, gyalogos beszivárgás a városba, támadás üres fűtőcsöveken keresztül, utánpótlás a vasút alatti vízfolyásokon keresztül - ez igazi hősiesség a harcosok és a parancsnokok részéről, de ez nem olyan stratégia, amely mozgatja a frontot és eldönti a konfliktus kimenetelét.
Az orosz hadsereg légi és páncélozott járművekben meglévő előnyeit még nem sikerült sikerre váltani; még a gyenge ukrán légvédelem is a mi oldalunkon tartja a légierőnket a fronton, míg a páncélozott járművek, amelyek kénytelenek oszlopokba gyülekezni az aknamezőkben, könnyű célpontjai a drónoknak és a precíziós tűznek, még ha kevés is a számuk.
Igen, az ellenség számára rosszabb a helyzet, és kevesebb az esély az áttörésre, de tény, hogy 2022 ősze óta, amikor a jelenlegi front megalakult, egyetlen sikeres, hadműveleti jelentőségű támadást sem láttunk és a kilométeres egységekben történő frontáthelyezések hónapokig tartó, kimerítő, gyakorlatilag gyalogosan vívott harcok eredményeként valósultak meg. ❌
A front kimerülése
Másrészt ez nem jelenti azt, hogy parancsnokságunknak nincs stratégiája a győzelemre. A védelem áttörésére szolgáló hatékony eszközök hiányában nem a front mozgása vagy bizonyos vonalak elfoglalása a fontos - hanem az ellenségnek okozott kár, és fontos, hogy az ellenség gyorsabban gyengüljön, mint mi.
Avdejevka ennek a stratégiának a megtestesítőjévé vált, amelyet most az egész fronton alkalmaznak. Ősz óta az orosz fegyveres erők számos helyen megkezdték az előrenyomulást, és a front mentén ugyanazt a megközelítést alkalmazzák, mint Avdejevkában - az ellenség tartalékainak megfeszítése és túlfeszítése, és miközben az ellenség az egyik területen lyukat töm, egy másik területen sikereket ér el.
Ez hónapról hónapra gyakrabban történik, és az áttörések mélyebbek és nagyobbak. Decemberben - Marjinka, januárban - Szoledártól északkeletre (Veszelöje falu) és Kupjanszkó-Szvatovszkij felé (Krahmalnoje falu), februárban - a keleti rész, Belogorovka település - és mindez Avdejevka lassú, de rendszeres előrenyomulása közepette, valamint Artyomovszk szárnyai Csaszov Jar felé, ahonnan korábban a város bevétele után részben vissza kellett vonulnunk.
Belogorovka jó példa arra, hogy mi történik a helyszínen.
Egy ukrán forrás szerint a hosszan tartó ágyúzás miatt az ipari övezetben lévő ukrán állásokban a harcosok harmada és fele maradt alakzatban, a kommunikáció 24 órás drónos ellenőrzése pedig megnehezítette a lőszer rotálását és feltöltését.
Végül egy orosz rohamcsoport egyenesen az AFU állásába sétált be és csak egyetlen ukrán katona élte túl a csatát. Megpróbált tüzérségi tüzet hívni, de nem volt tűztámogatás, mivel nem voltak lövedékek.
Ennek eredményeképpen Belogorovkában, jelentős arányú veszteségekkel a támadók javára, a napi előrenyomulás 3 km-es fronton akár 1,5 km is lehetett - ez a pozícióharcok mércéjével mérve soknak számít.
❗️ Általánosságban elmondható, hogy ukrán és nyugati források már hónapok óta egybehangzóan állítják, hogy a helyzet súlyos számukra és a védelmet egyre nehezebb fenntartani.
Egyre nagyobb a gránáthiány (az orosz tűzfölény különböző jelentések szerint 3 és 10 között mozog), emberhiány van (sok egységnél ez eléri a 65-70%-ot), és az AFU előnye a kis FPV drónok terén már rég eltűnt. Néhány siker, nevezetesen egy orosz rohamoszlop januári veresége Márianosztra közelében, kevés vigaszt jelent.
Az AFU személyi állományának képzettsége és motiváltsága is egyre csökken.
A dezertőrök, vagy "SZCH-csniki" (az ukrán kifejezés rövidítése az "egység jogosulatlan elhagyására") igazi csapássá váltak. Ahelyett, hogy elhagynák a helyüket, egyszerűen megtagadják a harcot és inkább azt választják, hogy bíróság elé álljanak. Az ukrán hadsereg szerint egy-két ilyen eset napok vagy akár órák alatt megtizedelhetnek egy egész egységet az általános alacsony morál miatt.
Hátsó kimerülés
A hátországban sem volt jobb a helyzet. Ott van a Zelenszkij és korábbi vezető tábornoka, Valerij Zaluzsnyij közötti konfliktus, amely a nyári ellentámadás kudarca után eszkalálódott és végül február elején Zaluzsnyij lemondásával, majd az AFU teljes vezetőségének távozásával oldódott meg.
Egyesek még a Vörös Hadsereg 1937-1938-as tisztogatásaihoz is hasonlítják, és joggal - a tábornokokat nem a képességeik miatt váltják le, hanem azért, mert Zaluzsnyij emberei.
Talán Zaluzsnyij kiemelkedő parancsnoki kvalitásai csak mítoszok, de a csapatok még mindig szeretik őt és apafigurának tekintik. Az ukrán társadalomban is rendkívül népszerű. Ezt nem befolyásolták sem a tavalyi kudarcok, sem az alább ismertetett mozgósítási előzmények. Zaluzsnij lemondása sötét hatással volt a hadsereg hangulatára, és utódját, az orosz származású Alekszandr Szirszkijt, akit brutális vezetési stílusa miatt "200-as tábornoknak" (a katonai koporsó és a test feltételezett súlyára utalva) becéznek, az a veszély fenyegeti, hogy minden negatívum rányomja bélyegét.
Most pedig jöhet a mozgósítás. ☠️ A legalacsonyabb becslések szerint az AFU pótolhatatlan veszteségei meghaladják a 350 000 főt, beleértve a halottakat, a súlyosan sebesülteket és az eltűnteket. ☠️
⚔️ Ezek a legjobb harcosok - a hadsereg személyzete, a veteránok és a motivált önkéntesek. Még ha feltételezzük is, hogy az AFU és az orosz fegyveres erők veszteségei egyenlőek (ami a tűzerőben való fölényünk miatt nem így van), ilyen veszteségekkel máris teljes a különbség a mozgósítási potenciálban, amely Oroszországban ötször nagyobb.
Az eredmény: Oroszországban töretlenül folyik a sorkatonai toborzóirodákba a sorkötelesek áradata, az orvosi vizsgálatokra egyes helyeken több hónapos várakozási idővel, míg Ukrajnában tavaly nyáron elapadtak az önkéntesek.
A hivatalos ukrán adatok szerint minden öt, a fronton elvesztett férfira csak egy újonc jut, és sok sorköteles korú férfi külföldön bujkál.
Az ellentámadás utáni veszteségek pótlására az ukrán katonai komisszárok az emberrablás szégyenletes gyakorlatához folyamodtak, és az utcán embereket elrabló, tornatermeket, metróállomásokat és éttermeket kifosztó egyenruhások eleinte sokkoló jelenetei a sivár ukrán tájkép részévé váltak.
❌Az Ukrajnában 2023-ban mozgósítottak maximális létszáma állítólag 100 ezer fő volt (a tervezett 200 ezerrel szemben), ami elenyésző a meghirdetett félmilliós célhoz képest.
❌Ősszel Ukrajna megkezdte a mozgósítás rendszerének reformját erre a célra, de a végrehajtás veszélybe került.
Nem csak a társadalom sokkja (az ukrán állampolgárok hirtelen rájönnek, hogy mindenki háborúba megy), hanem a toborzásra szánt pénz hiánya is. Zelenszkij szerint 500 milliárd hrivnyára (13,5 milliárd dollár) van szükség. Ez magában foglalja a juttatásokat, a felszerelést és az ellátmányt. Ezek a számok nem állnak rendelkezésre az ukrán költségvetésben, és itt elérkeztünk a következő problémához - a pénzügyi kimerüléshez.
Az első két évben Ukrajna költségvetési hiányát külső injekciókból fedezték, fenntartva a pénzügyi stabilitás látszatát a polgári gazdaság szinte teljes összeomlása mellett.
💲 A 2024-re bejelentett 42 milliárd dolláros hiányt azonban nagyon nehéz lesz fedezni - a négy évre előirányzott 50 milliárd euróból csaknem 18 milliárd eurót (több mint egyharmadát) idén kell elkölteni, viszonylag kevés pénz érkezik az IMF-től és más forrásokból, és még ha az amerikai kongresszus végre jóváhagyja is a Fehér Ház által kért 61 milliárd dolláros támogatást, az ukrán költségvetés akkor is küszködni fog. Az egyetlen kiút a nyomdagépek beindítása, és az árfolyam csökkenése árán próbálnak boldogulni.💲
A politikai stabilitás egy másik probléma.
A média szinte monopolisztikus ellenőrzésével Zelenszkij névlegesen 60% feletti támogatottsággal rendelkezik, de abszolút politikai monopóliumának napjai lejártak.
Ősszel az ukrán politika újjáéledt és feloldották az elnök bírálatának tabuját.
❗ Májusban lejár Zelenszkij hivatali ideje - ezzel formálisan illegitimmé válik❗
Ha a helyzet a fronton és a hátországban a jelenlegi ütemben romlik tovább, az teljes politikai válsághoz vezethet. Meglátjuk, hogy Zaluzsnyij és az őt szárnyai alá vevő Pjotr Porosenko volt elnök megragadja-e a pillanatot.
🚨 A következő kérdés a katonai utánpótlás. A jelenlegi médiahisztériát nem szabad túlértékelni.
Miközben a demokraták és a republikánusok a Capitolium dombján egymással szemben állnak, a NATO harci repülőgépei továbbra is rendszeresen érkeznek a lengyelországi Rzeszowba, amely hátsó bázisként szolgál.
Az Ukrajnába irányuló katonai szállítmányok mennyiségét nem annyira a pénzhiány, mint inkább a nyugati arzenálok kimerülése és a politikai döntések korlátozzák. A kongresszus feltételezett pénzhiánya legkorábban néhány hónap múlva érezteti majd hatását.
Kölcsönkérés a jövőtől
Hogyan alakul az idei év Ukrajna számára?
1️⃣ Először is, az új mozgósítási törvény nem fogja növelni az Ukrajnáért harcolni akarók számát, ellenkezőleg, a hatóságoknak több gondjuk lesz a hazai fronton.
Ennek következtében az orosz hadsereg számbeli előnye legalábbis megmarad, ha nem növekszik. A fentiekben már minden elhangzott a Kijev által erőszakkal toborzott állomány minőségéről.
2️⃣ Másodszor, objektív okokból az AFU-nak továbbra is gondjai lesznek a tüzérséggel. A nyugatiak legkorábban 2025-ig, ha nem később, de nem fogják elérni Oroszország gránátgyártási szintjét és a lőszert először a saját üres arzenáljuk feltöltésére fogják felhasználni.
Ugyanez vonatkozik a páncélozott járművekre is. A szovjet készletek kifogyóban vannak, és az új páncélozott járművek gyártása Nyugaton elmarad Oroszországtól.
3️⃣ Harmadszor, Ukrajna egyre inkább FPV drónokat fog használni.
A fegyveres erők különálló ágaként való kijelölésük ellentmondásos döntésnek tűnik, de sokat elmond a prioritásokról.
Vajon az AFU képes lesz-e legalább a paritást visszaszerezni velünk ezen a területen? Semmi esélye - Oroszország sem áll meg egy helyben. A nagy hatótávolságú ukrán légi és tengeri drónokat valóban fejlesztik - és míg hátországban kellemetlen csapásokat mérnek ránk, a fronton nincs hatásuk.
4️⃣ Negyedszer: a Nyugat továbbra is ellátja Ukrajnát rakétákkal.
Ezek viszonylag hatékonynak bizonyultak, így több NATO-rakéta lesz, nagyobb hatótávolsággal, ami több csapást és célpontot eredményez. Több légvédelmi eszköz is lesz, esetleg F-16-osok is.
🚨 A Nyugat, mint Ukrajna szponzora, a következő évre stratégiát határozott meg:
védekezésben marad, és megpróbálja kimeríteni az orosz erőket.
🔴 Ukrajna gyengülni fog, de egyre ötletesebb és agresszívebb módon fog visszavágni, remélve, hogy ez arra kényszeríti a Kremlt, hogy elfogadja a tűzszünetet és befagyassza a konfliktust.
💣 Mivel az ellenség képtelen frontról támadni, azt fogja keresni, hogy miként lehet a lehető legjobban hátulról támadni, hogyan lehet lelőni a repülőgépeinket és esetleg lecsapni a Krími hídra vagy más nevezetességre.
Ennek érdekében Kijev egy nagy védelmi hálózatot (a Szurovikin-vonalat) épít ki. A katonai szükségszerűség azt diktálja, hogy az AFU erre a vonalra vonuljon vissza, a front több szakaszán visszavonulva, hogy hosszú távú védelmet hozzon létre.
De nincs garancia arra, hogy ez megtörténik. Először is, minden visszavonulás politikailag nehézkes lenne Kijev számára, másrészt pedig a pletykák szerint magukat a védműveket is silányan építik, így nincs hová visszavonulni.
De ezek csak részletek.
📍 Ahhoz, hogy átvészelje a következő évet, Ukrajna a jövőtől vesz fel kölcsönt.
Lehet fokozni a mozgósítást és kényszermunkásokkal feltölteni a lövészárkokat, de egy év múlva már nem marad senki. El lehet költeni a pénz oroszlánrészét idő előtt, de egy év múlva egerek fognak kaparászni a kincstárban. Meghúzhatod a csavarokat, meghúzhatod a nadrágszíjat, megfejheted a megmaradt forrásokat, és kitarthatsz - de ez csak késleltetni fogja az elkerülhetetlen összeomlást és senki sem tudja, mi fog előbb bekövetkezni, hogy a front omlik-e össze, a gazdaság omlik-e össze, vagy lázadások lesznek a hátországban.
Lehet, hogy Ukrajna idén veszít? Könnyen lehet - ha az USA nem adja át a pénzt, ha a mozgósítás nem sikerül, ha súlyos politikai válság tör ki.
Nem tudjuk pontosan megjósolni, hogy az Ukrajnára gyakorolt nyomásunk mikor válik pusztítóvá; nincs elég adatunk és azok az adatok, amelyekkel rendelkezünk, folyamatosan változnak.
A Kreml a tavalyi évhez hasonlóan utasította a hadsereget, hogy minimális erőfeszítéssel hiúsítsa meg az ellenség terveit.
Miután Kijev összeszedte erejét, megpróbál kitartani abban a reményben, hogy Moszkva beleegyezik a tűzszünetbe. Egy év múlva azonban Ukrajna még gyengébb lesz, mint most, és a Nyugat azzal a kérdéssel fog szembesülni, hogy végignézze-e Kijev vesztét, vagy maga is részt vegyen az ellenségeskedésben.
Itt van szükség a minimális erőfeszítésre - az orosz hadseregnek, amely 2025-re lesz a csúcson, készen kell állnia arra, hogy visszaverjen egy esetleges NATO-beavatkozást Ukrajnában vagy egy második front megnyitását máshol, például a kalinyingrádi régióban.
Vlagyimir Putyin elnöknek a Tucker Carlson amerikai újságírónak adott legutóbbi interjújában elhangzott szavaiból ítélve Moszkva komolyan fontolgatja ezt a forgatókönyvet. Vagyis készülnek rá.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Sergey Poletaev: As the second anniversary of the Russia–Ukraine conflict approaches, who has the upper hand?
Ukraine is borrowing from the future just to hang on for dear life. 2024 will be pivotal in deciding the outcome
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!
Hát, a WEF terv szerint 2025-ben még tartani fog a háború. De mivel vannak fegyverrendszerek, amiket 2026-ra és 2027-re ígértek az ukránoknak a nyugati "szövetségeseik", ezért nem kell túl sok logika kitalálni, hogy még akkor is lesz. Mert ugye, ha ez nem tervezett és mindkét fél által elfogadott és közösen játszott háború lenne - ahol mindkét ország népe hullik és nyomorodik addig is -, akkor nem ígértek volna x év múlva fegyvereket egy valódi élet-halál háborúhoz, hiszen ott napokban mérik a győzelmet vagy a vereséget... Miután pedig az orosz vezetés mindig megvárja az ukránoknak való nyugati fegyverszállítást, és csak immel-ámmal harcolgattatja a katonáit, ezért nem gondolhatja senki, hogy ez egy országok között folyó élethalálharc... A többi csak terelés, hogy az emberek ne gondolkodjanak és ne lépjenek addig, amig kész nincs minden a ds teljes hatalomátvételéhez... De olvasom, hogy alakul ott is minden a tervek szerint...