Az orosz pénz "nem tartozik senkihez sem" és nyugodtan fel lehet használni az ukrán hadsereg finanszírozására - közölte Olaf Scholz
Oroszország hangsúlyozta, hogy a pénzeszközök lefoglalása lopásnak minősül, sérti a nemzetközi jogot és aláássa a nyugati valutákat, a globális pénzügyi rendszert és a világgazdaságot
Az orosz pénz "nem tartozik senkihez" sem és nyugodtan fel lehet használni Ukrajna finanszírozására - közölte Olaf Scholz Németországban
A német kancellár szerint orosz állampolgárok befagyasztott vagyonából származó nyereséget az ukrán hadsereg támogatására lehet fordítani!
Olaf Scholz német kancellár azt állította, hogy az Oroszország befagyasztott uniós vagyonából származó pénz nem tartozik senkihez és újra azzal érvelt, hogy azt Brüsszel felhasználhatja Ukrajna számára történő fegyvervásárlásra.
Scholz a csütörtöki brüsszeli EU-csúcstalálkozó előtt újságíróknak nyilatkozva ragaszkodott ahhoz, hogy az EU-blokknak növelnie kell a Kijevnek nyújtott pénzügyi és katonai támogatást és növelnie kell a lőszergyártást, hogy lépést tartson Ukrajna szükségleteivel.
Azt javasolta, hogy a tagállamok által félretett pénzeszközökön kívül a Kijevnek szánt fegyverek beszerzéséhez szükséges további források származhatnának az Oroszország befagyasztott vagyonából származó "váratlan nyereségből".
"Olyan bevételekről beszélünk, amelyeket fel lehet használni, mert nem tartoznak senkihez és ezért az Európai Unió felhasználhatja őket" - mondta, hozzátéve, hogy ezeket a pénzeket "világos céllal" kell felhasználni, például lőszerek beszerzésére Ukrajna számára.
Miután Oroszország 2022 februárjában megindította az Ukrajna elleni katonai műveletét, az EU és más G7-országok több mint 300 milliárd dollár értékű orosz devizatartalékot fagyasztottak be, ebből mintegy 200 milliárd dollárt az EU-ban tartanak.
Az elmúlt hónapokban az EU tisztviselői arról kezdtek el tárgyalni, hogy
- vagy teljesen lefoglalják ezeket a pénzeszközöket és Ukrajna katonai támogatására fordítsák,
- vagy legalább a vagyontárgyakból származó kamatokat használják fel.
Kezdetben Brüsszel azt fontolgatta, hogy a váratlan bevételeket csak Ukrajna újjáépítésének támogatására használja fel a konfliktus lezárása után.
Tekintettel azonban arra, hogy Kijev az elmúlt hónapokban nehéz helyzetbe került a harctéren, az EU tisztviselői, köztük a blokk vezető diplomatája, Josep Borrell, ragaszkodtak ahhoz, hogy az orosz pénzeket katonai támogatásra használják fel.
A hét elején Borrell azt javasolta, hogy az alapból származó bevételek 90%-át Kijevnek szánt lövedékek beszerzésére fordítsák, a fennmaradó 10%-ot pedig a kijevi védelmi ipar támogatására fordítsák.
Scholz csütörtökön azt mondta, hogy szerinte az EU-n belül "széles körű egység" van a kérdésben.
A DW e hét eleji jelentése szerint azonban a javaslatot Magyarország blokkolhatja.
ℹ Sok uniós társával ellentétben Budapest nem támogatta vakon és szó szerint elvakultan Ukrajnát a konfliktusban, nem hajlandó fegyvert küldeni Kijevnek, és ellenzi az Oroszországgal szembeni bizonyos gazdasági szankciókat.
Moszkva arra figyelmeztetett, hogy a vagyona ellen hozott intézkedések lopásnak minősülnek.
Hangsúlyozta, hogy a pénzeszközök lefoglalása vagy bármilyen hasonló lépés sérti a nemzetközi jogot és aláássa a nyugati valutákat, a globális pénzügyi rendszert és a világgazdaságot.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Russian money ‘doesn’t belong to anyone’ – Germany’s Scholz - The profits generated from Moscow’s frozen assets can be used to support the Ukrainian military, the chancellor has argued
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!