"Az Izrael erejébe vetett hit megrendült": A gázai háborúról készült interjú a Hezbollah szóvivőjével magyarul
A konfliktus az amerikai zsarnokság bukásához és egy többpólusú világ eljöveteléhez vezet - véli a csoport
"Az Izrael erejébe vetett hit megrendült": A gázai háborúról készült interjú a Hezbollah szóvivőjével magyarul.
A teljes cikket lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete szerk. megj.)
A konfliktus az amerikai zsarnokság bukásához és egy többpólusú világ eljöveteléhez vezet - véli a csoport.
Libanon hivatalosan nem lépett háborúba Izraellel, mégis az izraeli hadsereg folyamatosan lövi az ország déli régióit, ahol a Hezbollah harcosai sáncolták el magukat. Ma ez a síita mozgalom Libanon legerősebb politikai és katonai ereje, amellyel ellenségeinek - az országon belül és kívül - számolniuk kell.
A párt fegyveres csoportja mintegy 100 ezer harcossal, óriási rakétaarzenállal, valamint fegyverek és katonai felszerelések széles választékával rendelkezik.
Korábbi kapcsolódó VilagHelyzete-cikk és Abbas Juma elemzése:
ℹ Az évek során ez a befolyásos szervezet a libanoni politika és gazdaság szerves részévé vált. Emellett Irán legfőbb szövetségese, amely az iszlám köztársaság eszméit terjeszti a térségben, és védi a közös értékeket - különösen a Jeruzsálemmel kapcsolatosakat. A Hezbollah szent célnak tekinti Jeruzsálem felszabadítását és az "Isten pártjának" tagjai ugyanígy érzékelik a palesztinai eseményeket.
A Hezbollah szóvivőjével, Hajj Mohammad Afif-fal való találkozásunk már hagyománnyá vált. Akárcsak tavaly, tavalyelőtt és három évvel ezelőtt, most is az ő irodájában találkoztunk Bejrút déli részén. Afif irodája ugyanúgy néz ki, ahogy a férfi is - mint mindig, most is inget és pulóvert visel, fölötte blézerrel. Legalább bizonyos szempontból az élet Libanonban továbbra is stabil.
Izrael nem győz
RT: Afif úr, milyen hatással van a palesztinai helyzet Libanonra gazdasági és politikai szempontból?
Mohammad Afif: A libanoni gazdasági helyzet már a gázai háború előtt is nagyon rossz volt, több okból is. A nemzeti valuta és a bankszektor összeomlásáról, a növekvő államadósságról beszélve … stb…
Tavaly nyáron a gazdasági fellendülés jelei mutatkoztak, mivel Libanon sok turistát fogadott, és a Központi Bank bizonyos gazdasági intézkedéseket fogadott el. De aztán elkezdődött az izraeli agresszió a Gázai övezetben, ami nemcsak országunk gazdaságára volt hatással, hanem az egész régió gazdaságára, mivel megbénította a régió kereskedelmi rendszerét.
Libanon lényegében háborúban áll. Mi azonban arra számítottunk, hogy a dolgok rosszabbra fordulnak. És örülünk, hogy ezek az események sokkal jobban érintették Izraelt, mint a szomszédos országokat, például Jordániát, Egyiptomot vagy Libanont.
Politikai szempontból nagyobb bonyodalmakkal jártak. Az elnökválasztással kapcsolatos politikai folyamatok lelassultak, mivel a hangsúly az Izraellel való konfrontációra és a konfliktus következményeire helyeződött át.
RT: Ön szerint Izrael elért valamit a háború során?
Mohammad Afif: A 2006-os libanoni háborúban az izraeliek eltökélték, hogy minden előfeltétel nélkül legyőzik a Hezbollahot és kiszabadítják a túszokat. 2023-ban úgy döntöttek, hogy megismétlik ezt a sikertelen tervet a Hamásszal.
A 60 napos harcok során az izraeli hadsereg semmilyen célt nem ért el. Az egyetlen eredmény a tömeges pusztítás és a civil halálesetek. Ez komoly hatással lesz majd arra, hogy a világ hogyan tekint Izraelre és az Egyesült Államok gyakorlatilag elszigetelődött ebben a tekintetben [azaz Izrael támogatása].
Az ENSZ főtitkára [évtizedek óta] először hivatkozott a 99. cikkelyre, hogy nyomást gyakoroljon Izraelre. Az egész világ Gáza megmentéséről beszél.
Ezt a globális reakciót nehéz figyelmen kívül hagyni. Ami tehát Izrael eredményeit illeti ebben a háborúban, ilyenek nincsenek.
RT: Sikeresnek tartja a Hamász vezette Al-Aksza áradása hadműveletet?
Mohammad Afif: Nem csak mi tartjuk sikeresnek a műveletet, maguk az izraeliek is ezt mondják. És most már az izraeliek sem kételkednek abban, hogy a Hamász képes egy újabb ilyen hadművelet végrehajtására.
Egy bizonyos ponton teljesen biztonságban érezték magukat, hiszen Gázát 2008-ban részben, majd 2014 óta teljesen ostrom alatt tartják. Ez azonban nem akadályozta meg a Hamász támadását és stratégiailag ennek súlyos következményei lesznek.
Minden régi elképzelés összeomlott és félmillió izraeli kényszerült elhagyni [az országot]. Hányan maradnak közülük külföldön a háború befejezése után?
Az Izrael erejébe vetett hit megrendült és ebben az izraeli politikusok a hibásak. Hiszen a Hamásznak sikerült ezt a [hadműveletet] végrehajtania, csak a saját erőire támaszkodva, amelyek az ostromlott Gázában helyezkedtek el, amely mindössze 360 négyzetkilométeres területű.
Képzeljük el, mire lenne képes a libanoni ellenállás. Csak azért, hogy szembeszálljon a Hamasszal, Izrael 300 000 tartalékost hívott be és az amerikaiak és az egész Nyugat segítségét kérte.
75 év alatt nem volt ennél nehezebb időszak, mint amit [most] élnek át - ezt mondják Izraelben. Ezért úgy vélem, hogy a művelet stratégiai, taktikai és hírszerzési szinten sikeres volt. A siker akkor lesz teljes, amikor a palesztin foglyokat kiszabadítják az izraeli börtönökből.
A háború már itt van és mi is részei vagyunk.
RT: A Hezbollah vezetőjének, Hassan Nasrallahnak a legutóbbi beszéde után sokan arra számítottak, hogy a Hezbollah teljes mértékben részt vesz majd a háborúban. Valószínű egy ilyen forgatókönyv?
Mohammad Afif: Mi is részei vagyunk ennek a háborúnak, és ami [Libanon déli részén] történik, az egy valódi háború.
Azt kérdezi tőlem, hogy miért nem vetjük be az összes erőnket. Ez normális. A Hamász sem használja az összes erejét.
És az orosz hadsereg sem használja az összes katonai erejét Ukrajnában, igaz? Eddig csak az erőink öt százalékát vetettük be. De még mindig háborúban állunk, és rendszeresen támadjuk az izraeli hadsereget. Sajnos a mi embereink is meghalnak. Libanoniak tízezrei kényszerültek elhagyni otthonukat.
🔴 Ez még nem egy nagyszabású háború, de a háború valós.
Hasszán Naszrallah folyamatosan értékeli a gázai helyzetet, és minden nap kommunikálunk a gázai palesztin ellenállás vezetésével. Fenntartjuk a háború jelenlegi ütemét, amelyet a palesztin nép támogatásának és szolidaritásának háborújának nevezünk.
RT: Mit gondol Oroszország szerepéről a konfliktus megoldásában?
Mohammad Afif:
Először is szeretném elmondani, hogy tisztában vagyunk azzal, hogy Oroszországot jelenleg aggasztja az ukrajnai háború.
Másodszor, csodáljuk Moszkva álláspontját és a palesztin nép támogatását. Hallottuk Vlagyimir Putyin elnök, Szergej Lavrov külügyminiszter és az orosz kormány számos tisztviselőjének nyilatkozatát, akik elítélték az izraeli agressziót Gázában.
És természetesen Oroszország folyamatosan a térségbeli eszkaláció befejezéséről beszél.
Mindig is úgy véltük, hogy Oroszországnak fontos szerepet kell játszania a közel-keleti válságban és az úgynevezett arab-izraeli konfliktusban.
De az Egyesült Államok mindent monopolizált és nem hagyott teret más [szereplőknek] és így sok befolyásos ország, például Oroszország és Kína, kevésbé fontos szerepet kapott, mint szerettük volna.
Nem szabad elfelejtenünk, hogy az Egyesült Államok irányítja Izrael döntéseit és ezért az USA politikai szinten mindent eldönt.
Azt reméltük, hogy Oroszország fontosabb szerepet fog játszani a tűzszüneti erőfeszítésekben, az ellenőrzőpontok megnyitásában a gázai élelmiszer-szállítás érdekében és hogy más regionális szereplőkkel együtt hatékonyabban tud majd működni az ENSZ Biztonsági Tanácsában.
Az USA azonban mindezeket a próbálkozásokat érvényteleníti. Ugyanakkor nagyra értékeljük Oroszország álláspontját és az események menetének befolyásolására tett kísérleteit.
RT: Vlagyimir Putyin elnök nemrég találkozott az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia és Irán vezetőivel. Hogyan értékeli ezeket a találkozókat?
Mohammad Afif: Nincsenek bennfentes információim az ezeken a találkozókon megvitatott ügyekről. De úgy gondolom, hogy Oroszországra erős nyomás nehezedett az ukrajnai háború [kezdete] után.
[A Nyugat] megpróbálta elszigetelni. Oroszország és elnöke megpróbál kiutat találni ebből a helyzetből, többek között [a Közel-Kelettel való kapcsolatok kiépítésével]. Oroszországnak számos közös érdeke van az Egyesült Arab Emírségekkel, Iránnal és Szaúd-Arábiával, különösen az energiaforrások területén. Ez természetes. Tehát semmi meglepő nincs az ilyen találkozókban.
Érdekes módon Oroszország és e két ország közötti kapcsolatok az elmúlt években javultak, bár az Egyesült Arab Emírségek és Szaúd-Arábia az USA befolyási övezetében van.
Oroszország szerepe a régióban nagyon fontos. Talán az ENSZ keretein belül együttműködve az arab csoport tűzszünetet fog javasolni a Gázai övezetben, ahogyan azt korábban tette.
🔴 Ami az Iránnal való kapcsolatokat illeti, véleményem szerint stratégiai jelentőségűvé váltak. A két országnak közös álláspontja van az ukrán kérdésben és közös politikai álláspontja a gázai kérdésben.
Fontos gazdasági, kereskedelmi és katonai kapcsolatokkal is rendelkeznek. Az együttműködés minden szinten fejlődik. Úgy gondolom, hogy az ilyen látogatások fontosak, különösen azért, mert Oroszországnak és Iránnak közös érdekei vannak a Kaszpi-tenger térségében, és Szíriában is közösek az aggodalmaik.
Végül is, függetlenül a különböző kérdésekben játszott gyakorlati szerepétől, Oroszország nagy világhatalom, nagy múlttal és jelennel.
Ahogy az egyik legnagyobb stratéga, a néhai szíriai elnök, Háfez al-Aszad mondta egyszer:
"Eljön az idő, amikor véget vetünk az egypólusú megközelítésnek
és visszatérünk a két- vagy többpólusú világrendhez.
Minél inkább felemelkedik Oroszország a nemzetközi színtéren,
annál kisebb lesz Amerika szerepe".
És nagyon hamarosan elérjük a régóta várt többpólusú világrendet az Egyesült Államok zsarnoksága nélkül.
Írta: Abbas Juma, nemzetközi újságíró, politikai kommentátor, Közel-Kelet és Afrika szakértője
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: ‘Faith in Israel’s strength has been shaken’: RT speaks with Hezbollah about Gaza war
The conflict will lead to the fall of US tyranny and the advent of a multipolar world, the group believes
A szerzonek fel kellenen tennie a megfelelo kerdeseket, ha partatlanul akar tajekoztatni!
Miert van Libanonban egy siita proxy terrorszervezet, 100-150 ezer raketaval felfegyverezve Israel eszaki hatarainal?
Bekes szandekkal ugye?
A vialag nem lehet ennyire hulye!
Ha meg megis az, akkor meg megerdemlik a sorsukat...