"Az iszlám világ ünnepelni fogja Izrael elpusztítását": Irán és Izrael között tényleg elkerülhetetlen a háború? - ELEMZÉS
Mi lesz Irán válasza a szíriai nagykövetsége elleni brutális támadásra? Eddig mindkét fél csak a helyzet súlyosbítására tett kísérletet. Az események további menete nagyban függ Irán válaszától.
"Az iszlám világ ünnepelni fogja Izrael elpusztítását": Irán és Izrael között tényleg elkerülhetetlen a háború? Mi lesz az iszlám köztársaság válasza a szíriai nagykövetsége elleni támadásra?
Erről írt elemzést a Népek Barátsága Egyetem (RUDN) Közgazdasági Karának oktatója, az Orosz Elnöki Nemzetgazdasági és Közigazgatási Akadémia vendégoktatója, politikai elemző, Irán és a Közel-Kelet szakértője, akinek teljes cikkét lefordítottam számotokra! (VilagHelyzete)
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
A damaszkuszi iráni konzulátus ellen április 1-jén végrehajtott izraeli támadás politikai szakértőket és világszerte emberek millióit hagyta azon tűnődni, hogy a támadás vajon közvetlen háborúhoz vezet-e a két ország között vagy sem.
🔴 Iránnak minden oka megvan a megtorlásra, hiszen a diplomáciai kapcsolatokról szóló 1961-es bécsi egyezmény még mindig érvényben van.
Teherán válaszul vagy egy másik ország területén lévő izraeli diplomáciai képviseletre mérhet csapást, vagy közvetlenül Izrael megtámadásával válaszolhat.
⛔ Ez a lépés azonban túlságosan kiszámítható lenne és beláthatatlan következményekkel járó, teljes körű háborúhoz vezethetne.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy kész kemény lépéseket tenni egy ilyen esetben. Netanjahu szerint Irán évek óta Izrael ellen cselekszik, és Izrael válaszolni fog a biztonságát fenyegető bármilyen fenyegetésre.
Más szóval, ha Irán lecsap Izraelre, a háború elkerülhetetlen.
Mohammad Reza-Zahedi magas rangú iráni tábornok halála válaszlépésre kényszeríti Teheránt, de az események további alakulása attól függ, hogy ez a válaszlépés hogyan néz ki és milyen reakció következik.
Zahedi az Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) ikonikus alakja volt és az utóbbi időben gyakran hasonlították a legendás Qasem Soleimani tábornokhoz, aki négy évvel ezelőtt egy Bagdad melletti amerikai légicsapásban halt meg.
Az Iszlám Forradalmi Erők Koalíciós Tanácsa - az Irán legfőbb vezetőjéhez, Ali Khamenei ajatollahhoz közel álló konzervatív pártok koalíciója - szerint Zahedi közvetlenül részt vett az Al-Aksza áradása hadművelet tervezésében és végrehajtásában, amelyet a Hamász 2023 októberében indított Izrael ellen.
ℹAz elhunyt tábornok fontos "kapocs" volt Teherán és Damaszkusz, valamint Teherán és a libanoni Hezbollah között, és a Hamász harcosait is utasította az Izraeli Védelmi Erők (IDF) elleni katonai műveletek végrehajtására.
Zahedi mellett Mohammad Hadi Hadzsi Rahimi tábornok és kilenc (más források szerint 11) iráni diplomata halt meg a csapás során.
Bár az izraeli fél eleinte igyekezett tagadni minden érintettséget, azonnal világossá vált, hogy Izrael áll a háttérben.
Az izraeli fél akciójának indoklásaként azt állította, hogy az iráni konzulátust Teherán az IRGC és a Hezbollah főhadiszállásaként használta.
Irán nem erősítette meg ezt az információt, de nem is tagadta. Ez érthető, hiszen semmi illegális vagy szokatlan nincs abban, hogy katonai tanácsadók, katonai attasék és tábornokok tartózkodnak a nagykövetségek és konzulátusok épületében.
⚔️ A nemzetközi szabályok szerint azonban még háború idején sem lehet megtámadni a nagykövetségeket és konzulátusokat és bármely ország diplomáciai képviseletének közvetlen megtámadása felér egy hadüzenettel az adott ország ellen. ⚔️
Irán számíthatott arra, hogy előbb-utóbb valami ilyesmi történik - de biztosan nem 2024. április 1-jén.
Az iráni konzulátus Damaszkusz Mezza negyedében volt. Ez a terület gyakran volt izraeli légitámadások célpontja, mivel ott található egy légibázis és raktárépületek. A légibázist iráni fegyverek, katonai felszerelések és felszerelések tranzitjára használták, valamint a szíriai hadsereg és a Hezbollah mozgalom katonai szükségleteinek kielégítésére, amelyet Irán szintén támogat.
https://t.me/VilagHelyzeteBlog/5644
A 2023. október 7-i tragikus események után Irán felhagyott a légi úton történő felszerelésszállítással a bázisra és helyette szárazföldi útvonalat használt, amelyet az amerikai és az izraeli hírszerzés nehezen tudott követni.
Három nappal az incidens után Ali Khamenei legfelsőbb vezető héberül posztolt az X-en (korábban Twitter), amelyben megesküdött, hogy iráni megtorlás következik a Damaszkuszt ért csapásért.
Azt mondta, hogy
Izraelnek bűnbánatot kell tanúsítania a bűncselekményért,
néhány nappal később pedig az Eid al-Fitr alkalmából magas rangú iráni tisztviselőkkel és az iszlám országok nagyköveteivel tartott találkozón Khamenei kijelentette, hogy
azok az iszlám országok, amelyek együttműködnek Izraellel, fegyvert szállítanak vagy pénzügyi támogatást nyújtanak a zsidó államnak, árulók.
A szakértők aggódtak, hogy Khamenei aznap sorsdöntő döntést hozott és lényegében háborút hirdetett. Meg kell azonban jegyezni, hogy Khamenei ismert az Izrael elleni kemény retorikájáról. Nemrég például egyenesen azt nyilatkozta, hogy "a jövőben az iszlám világ ünnepelheti Izrael elpusztítását".
Az Izrael-ellenes érzelmek mindig is erősek voltak Iránban, különösen a befolyásos muszlim papság körében, akik közel állnak Khameneihez.
❗️ Izrael azonban korábban nem támadta nyíltan az iráni diplomáciai intézményeket, vagyis a konfrontáció új szintre lépett.
Ez felveti a kérdést: Irán valóban háborút akar, és készen áll-e a konfliktusra?
Irán háborút akar?
Kétségtelen, hogy Irán erős katonai erővel rendelkezik és képes kiállni magáért.
➕ Az ország lakossága gyorsan növekszik, és az elmúlt 11 évben 10 millió fővel nőtt. Sok férfi akar a hadseregben szolgálni, akiket az aktív propagandatevékenység és a kormányzati juttatások egyaránt motiválnak.
Irán azonban már régóta tartózkodik attól, hogy közvetlen harcokba keveredjen és a Libanonnal és Szíriával közös határon a helyzetet - néhány heves, de lokális összecsapástól eltekintve - továbbra is ellenőrzés alatt tartja.
Teherán kijelentette, hogy semmi köze a Hamász és Izrael közötti konfliktushoz, amely a palesztin militáns csoport október 7-i támadása után kezdődött és még az izraeli képviselők is vonakodva elismerték, hogy nem közvetlenül Irán ellen harcolnak. ❌
Még novemberben, a Hamász képviselőivel Teheránban tartott találkozón Khamenei azt mondta a csoportnak, hogy Irán nem fog háborút indítani Izrael ellen.
Azt mondta, hogy a Hamász nem figyelmeztette Iránt az Izrael elleni támadásra és hogy Teheránnak nem is áll szándékában a militáns csoport nevében harcolni. Kész azonban politikai támogatást nyújtani és fegyvereket szállítani.
Ez nem jelenti azt, hogy Teherán fél a háborútól, vagy nem áll készen rá.
Inkább azt, hogy nem lát okot arra, hogy nagyszabású konfliktusba keveredjen Izraellel. Az iráni politikusok hangzatos kijelentéseit, mint például "halál az Egyesült Államokra!" vagy "halál Izraelre!", csak politikai jelszavaknak kell tekinteni, amelyeket Irán jelenlegi ideológiájának táplálására használnak.
Természetesen a jelenlegi iráni vezetés az Egyesült Államokat és még inkább Izraelt ellenfélnek és ellenségnek tekinti.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy Teherán valóban mindkét ország elpusztítására törekszik. A modern Irán számára a zsidó állam csak egy politikai szereplő, amely az iráni imámok szerint elnyomja a palesztinokat.
Másrészt Teherán tisztában van azzal, hogy Ciszjordánia nem igazán támogatja gázai testvéreit és Mahmúd Abbász palesztin elnök csupán rutinos mondatokat mond Netanjahu elítélésére.
Következésképpen Irán teljesen természetes és logikus kérdést tesz fel
- miért kellene segítségére sietnie azoknak,
akik nem akarnak harcolni a saját jogaikért és létükért?
Van-e értelme annak, hogy Irán "palesztinabb" legyen, mint maguk a palesztinok?
Irán egyébként nem felejtette el a saját konfrontációját a Hamasszal a szíriai polgárháború "forró szakaszában", amikor a harcosok együtt játszottak Izraellel, és a Szabad Szíriai Hadsereg oldalára álltak, amely szemben állt Bassár Aszad szíriai elnökkel, akit Teherán támogatott.
Ebben a tekintetben tehát a helyzet meglehetősen kétértelmű.
Irán gazdag történelemmel rendelkező ország, és mindig is a történelmi emlékezetre támaszkodott, valamint arra a képességére, hogy megértse a térség politikai légkörét.
Ez gyakran megmentette attól, hogy ellenfelei által felállított csapdákba essen. ✔
Az iráni konzulátus elleni izraeli csapás sok szempontból olyan tervnek tűnik, amellyel Teheránt olyan csapdába akarják csalni, amelyből talán soha nem lesz képes kiszabadulni. Az iráni elit megosztott Izrael kérdésében (mint sok más kérdésben).
Khamenei belső köre két frakcióból áll:
a klerikusok seregéből
s az IRGC katonai tábornokaiból, akik bizonyos külpolitikai döntéseket befolyásolnak.
Mindkét oldal meglehetősen befolyásos, és a társadalom különböző részei támogatják őket. Ott van Ebrahim Raisi iráni elnök is, aki de jure nem felelős az ország biztonságáért és külpolitikájáért, hanem csak a gazdaságért és a humanitárius kérdésekért. Khamenei azonban odafigyel Raisi véleményére. Ráadásul egy idő után Raisi követheti Khameneit a legfelsőbb vezetői székben.
A klérus hagyományosan "sólyom" álláspontot képvisel.
Két okból is komoly csapást akarnak mérni Izraelre.
Az első, hogy Iránnak erkölcsi joga van a hasonló válaszra, különben az ország nem fogja "megőrizni az arcát" és ez kritikát váltana ki az iszlám köztársaságon belül és kívül egyaránt. Úgy vélik, hogy Irán megítélése súlyosan meg fog szenvedni, és ez csalódást fog okozni azoknak, akik hűségesek Iránhoz.
A második ok az, hogy Izrael, megérezve Irán gyengeségét, megismételhet egy ilyen támadást. Ráadásul a papság kettős pofonként éli meg a csapást, mivel április 1-jén történt - pontosan azon a napon, amikor 45 évvel ezelőtt, 1979-ben Iránt a népszavazás és az iszlám forradalom után iszlám köztársasággá nyilvánították. Keleten az emberek nagyon figyelnek a szimbolizmusra, és Teherán úgy véli, hogy Izrael akciója azt bizonyította, hogy nem tiszteli Irán jelenlegi rendszerét.
Ha Teherán nem vág vissza, akkor úgy tűnhet, hogy Irán túl gyenge ahhoz, hogy megbüntesse Izraelt, és Khamenei szavait egy újabb "utolsó figyelmeztetésnek vehetik, amelyet Irán tett".
A nem kevésbé befolyásos IRGC tábornokai is meg vannak győződve arról, hogy Iránnak válaszolnia kell, bár úgy vélik, hogy bármilyen megtorlás nem vezethet teljes körű háború kitöréséhez. ❌
Az IRGC nem érdekelt a konfliktusban, mert tisztában van azzal, hogy Netanjahu provokatív akcióinak célja lehet Irán belerángatása egy nagy háborúba, amely Teherán számára rosszul végződhet.
Raisi elnök hasonlóan vélekedik. Annak ellenére, hogy a konzervatív erők oldalán áll, a kemény szavak, de a pragmatikus tettek híve.
Paradox módon az iráni atomprogram fejlődése is arról tanúskodik, hogy az ország a béke fenntartására törekszik. Teherán úgy véli, hogy a nukleáris fegyverek jelenléte az országban meggátolja Izraelt és minden más ellenfelet abban, hogy agresszív lépéseket tegyen ellene. Ebben a tekintetben Irán Észak-Korea tapasztalataira támaszkodik.
Közben a Nyugat is kifejtette véleményét a konfliktus eszkalálódásával kapcsolatban.
Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy Washington minden szükséges segítséget megad Izraelnek a Teherán és megbízottjai által jelentett fenyegetés fényében, megjegyezve, hogy a zsidó állammal szembeni biztonsági kötelezettségei "elpusztíthatatlanok".
Az Európai Unió azonban valójában ezzel ellentétes álláspontot képviselt. Brüsszel elítélte Izraelnek az iráni diplomáciai képviselet elleni akcióját és felszólította a feleket, hogy tanúsítsanak önmérsékletet és akadályozzák meg a helyzet további romlását a térségben.
Sőt, az Európai Külügyi Szolgálat sajtóközleményt tett közzé, amelyben hangsúlyozta, hogy a nemzetközi joggal összhangban minden körülmények között tiszteletben kell tartani a diplomáciai és konzuli épületek és személyzet sérthetetlenségének elvét.
Ez a helyzet nyilvánvaló ellentmondásokat tárt fel a nyugati hatalom különböző központjai között. Ezek az ellentmondások a nyugati országok között az elmúlt néhány évben váltak először nyilvánvalóvá (az ukrajnai konfliktus néhány formális részletének kivételével).
Ugyanakkor mind az USA, mind az EU tart az olajárak hirtelen megugrásától egy nagyobb háború esetén Irán és Izrael között. 💲💲💲
ℹ Irán a világ egyik legfontosabb energiahordozója és egy forró háború nagyszabású gazdasági válságot idézhetne elő - amit Európa egyértelműen el akar kerülni.
Teherán emellett úgy véli, hogy a valóságban a Biden-kormányzat áll az izraeli provokáció mögött és az USA csupán arra használja Netanjahut, hogy megpróbálja kiiktatni Iránt, amely nem hajlandó az amerikai szabályok szerint játszani.
Más szóval Netanjahu akaratlanul is követhetett egy okos tervet, amelyet a Fehér Ház dolgozott ki, hogy egyszerre két problémát oldjon meg, és győztesen kerüljön ki belőle.
Irán sok éven át kerülte, hogy közvetlenül részt vegyen háborúkban.
Az elmúlt évtizedben a hatóságok az ország életminőségének javítására és a szankciók elleni küzdelemre összpontosítottak; tavaly Irán teljes jogú tagja lett az SCO és a BRICS szervezeteknek, ezzel is demonstrálva, hogy politikai párbeszédre törekszik. Ezért Irán aktívan ösztönözte a proxy katonai erők létrehozását és fejlesztését, amelyek megvédik érdekeit a régióban.
Az IRGC ezeket az erőket arra akarja használni, hogy közvetett akciókat hajtson végre Izrael ellen.
A megtorló csapást valószínűleg a jemeni Houthi mozgalom (az Ansar Allah csoport) és a libanoni Hezbollah mozgalom hajtaná végre.
A Houthik azonban 2000 km távolságra vannak, ami nagyban csökkenti egy esetleges támadás hatékonyságát, és jelenleg a Hezbollah erőinek megőrzésének van értelme.
Az iráni konzulátus elleni támadást kommentálva Haszan Naszrallah Hezbollah-vezér azt mondta, hogy Teherán közvetlenül fog válaszolni az izraeli csapásra.
Szerinte ez nem csak egy Szíria elleni támadás volt, hanem egy "iráni földön" végrehajtott csapás is. Naszrallah továbbá úgy érvelt, hogy ez a "terror új szintjét" jelzi, amely "a libanoni és szíriai iráni tanácsadók feje ellen irányul".
Naszrallah szerint az amerikaiak és az izraeliek megértik, hogy Irán hamarosan válaszolni fog, de az ellenállás legjobb stratégiája a "klasszikus katonai konfliktus" elkerülése lenne.
De milyen "közvetlen válaszcsapásról" beszélünk, ha ugyanakkor Naszrallah azt mondja, hogy nem lesz "klasszikus" - azaz tükör, vagy közvetlen - csapás?
A legvalószínűbb, hogy Teherán még mérlegeli a különböző lehetőségeket, tekintve, hogy mindenáron el akarja kerülni a nagyobb konfliktust.
Ha Irán közvetlenül lép be a konfliktusba, az a helyzet hosszú távú eszkalációjához vezethet. ⚔️
Az azonban könnyen elképzelhető, hogy az IRGC bekapcsolódik a palesztin-izraeli konfliktusba.
Az elmúlt napokban Hossein Amir-Abdollahian iráni külügyminiszter megbeszéléseket folytatott az Egyesült Arab Emírségek, Szaúd-Arábia, Irak és Katar kollégáival. Az iráni elnök ugyanakkor telefonbeszélgetést folytatott Recep Tayyip Erdogan török elnökkel.
❗️ Nyilvánvaló, hogy ha Izrael folytatja az Irán elleni agresszióját és a két ország háborúba keveredik, akkor az egész muszlim világ - és ez a szunnita és a síita iszlám követőit egyaránt jelenti - Teherán mellé fog állni.
❗️ Az olyan nem arab országok, mint Törökország, Pakisztán, sőt még a távoli Indonézia is Irán mellé állnak majd.
Netanjahu - akit még Nyugaton is bírálnak a gázai kudarcai és meggondolatlan akciói miatt - valóban az egész iszlám világot Izrael ellen akarja fordítani?
Ez valószínűtlen. Közben Izrael ideiglenesen felfüggesztette a világ 28 diplomáciai képviseletének munkáját. Bakuban, Jerevánban és Alma-Atában határozatlan időre bezárták a konzulátusokat. Izrael úgy döntött, hogy korlátozza az oroszországi nagykövetségére érkező látogatók számát is.
Ezeket az intézkedéseket biztonsági okokból hajtották végre - hogy megvédjék az izraeli diplomáciai képviseleteket az esetleges iráni támadásoktól. Más szóval, Izrael közvetve világossá tette, hogy Azerbajdzsán és Örményország - Iránnal közös határon fekvő - területeit Irán megtámadhatja.
🔥 Ebben az esetben a konfliktus helyi szintről globális szintre eszkalálódhat. Nem valószínű azonban, hogy Iránnak ez érdeke lenne.
Az elmúlt napokban Netanjahu, Yoav Gallant izraeli védelmi miniszter és Herzi Halevi, az IDF vezérkari főnöke kijelentette, hogy országuk készen áll az iráni megtorlás bármely forgatókönyvének kezelésére.
Netanjahu talán úgy véli, hogy az iszlám világ Teherán támogatását csak szavakra fogja korlátozni - ami igaz is lehet. De ilyen körülmények között a kockázatvállalás rendkívül kiszámíthatatlan következményekkel járhat.
Eddig mindkét fél csak a helyzet súlyosbítására tett kísérletet. Az események további menete nagyban függ Irán válaszától.
Írta: Farhad Ibragimov, a Népek Barátsága Egyetem (RUDN) Közgazdasági Karának oktatója, az Orosz Elnöki Nemzetgazdasági és Közigazgatási Akadémia vendégoktatója, politikai elemző, Irán és a Közel-Kelet szakértője.
A teljes cikket fordította, szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: La Colonisation: French history of death, torture and indescribable violence in the pearl of its evil empire
Many issues arising from France’s colonial crimes in Algeria have still not been resolved
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében! 👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!
Köszi, Laci, hogy egyetlen Írásodban összefoglalva láthattam azt, amit erről az iráni-izraeli konfliktusról tudni kell, nulla időt töltve ezáltal ezerféle más "szakértők" irományai olvasásával vagy élő beszélgetéseik hallgatásával. Így hát köszi, hogy időt sporoltál számomra. :)
Pontosan a bibliai forgatókönyv kezdetét látjuk már élesben; ez esetben is.
Ehhez a mondathoz: "Az IRGC nem érdekelt a konfliktusban, mert tisztában van azzal, hogy Netanjahu provokatív akcióinak célja lehet Irán belerángatása egy nagy háborúba, amely Teherán számára rosszul végződhet," annyit azért hozzátennék, hogy nem Netanjahu az, aki provokál, hanem Isten!
Itt láthatod:
"Ezt mondja az Úr Isten: Ímé én ellened megyek Góg, Rós, Mések és Tubál fejedelme.
És elcsalogatlak, és horgokat vetek szádba, és kivezetlek téged és egész seregedet, lovakat és lovagokat, kik mindnyájan teljes fegyverzetbe öltözvék, nagy sokaságot, nagy és kis pajzsal fegyvert viselők mindnyájan; Perzsák, szerecsenek, libiaiak... Gómer és Togarma messze északról stb.,....És feljössz az én népem Izrael ellen mint a felleg.... Te vagy-é hát, akiről szólottam a régi napokban az én szolgáim, Izrael prófétái által..... stb. És eltemeti őket Izrael háza (a támadó seregek holttestét), hogy a földet megtisztÍtsa hét álló hónapig, és temetni fog az ország egész népe.... stb ."
Isten Netanjahut csak eszközént használja.
Egyeseknek teljesen mindegy milyen geopolitikai helyzetek alakulnak ki, mindig a Bibliával magyarázzák az eseményeket. A világ végét várják, hogy a mennybe kerüljenek? Ez egy geopolitikai oldal, nem biblia óra. Ebben a helyzetben nem Isten provokál, az USA hegemóniájáról van szó Izraellel és az evvel járó érdekszféra megőrzésével sőt terjesztésével. Sok szakértő szerint Irán nagyon is képes a végzetes csapásra. A lehetséges áldozatok száma és esetleges atomfegyver használata viszont nagyon elrettentő gondolat. Az USA-Izrael axis a végét járja, kiderült katonai felkészültségük egyáltalán nem olyan félelmetes, mint ahogy a világ gondolta. Az orosz, yemeni és a hamasz ellenállás már megállitotta őket, Hezbollah-ról nem is beszélve. Egyetlen remény, hogy, bukásuk gyorsan és további vérontás nélkül bekövetkezik. A világ végét váró hivők legnagyobb szomorúságára. Ajánlom: https://www.youtube.com/live/r-XSCdKad5g?si=QZSHnfNSO-j24t_r