Az európai polgárok életszínvonaluk miatt aggódnak, miközben vezetésük Ukrajna megszállottjává vált - Előrejelzést készített az Európai Külkapcsolatok Tanácsa
Ahogy Brüsszel egyre jobban elidegenedik az utca valóságától, az Európai Unió közelgő választásai ébresztőként szolgálhatnak.
Ahogy Brüsszel egyre jobban elidegenedik az utca valóságától, az Európai Unió közelgő választásai ébresztőként szolgálhatnak.
Írta: Fjodor Lukjanov a Russia in Global Affairs főszerkesztője, a Kül- és Védelempolitikai Tanács elnökségének elnöke és a Valdai Nemzetközi Vitaklub kutatási igazgatója. A teljes cikkét lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
ℹ Az Európai Unió ezen a héten csúcstalálkozót tartott, amelyen az volt a célja, hogy meggyőzze Ukrajnát arról, hogy addig támogatja majd, amíg csak szükség van rá. Magyarország ellenállt, de az ellenállása is korlátozott volt.
Presztízs okokból és a stratégiai egység demonstrálása érdekében az EU számára kulcsfontosságú volt, hogy jóváhagyást szerezzen Kijev hosszú távú finanszírozásához. Senki sem tudja, mi fog történni ezután, de szükség esetén lehet majd módosítani a terveket.
➽ Európa népei hajlandóak-e végre megragadni saját függetlenségüket? - Az idegen érdekeket kiszolgáló EU döntései után a kérdés most már ez! - saját ELEMZÉS
❗ Az uniós csúcstalálkozó egy érdekes jelenséget tükrözött: a nyugat-európai uralkodó osztályok és az általuk irányított polgárok folyamatosan eltérő agendáját.
ℹ Brüsszelben a fő téma az Ukrajnának nyújtott segély, miközben Franciaországban és a Benelux államokban a gazdák lázadnak, Németországot pedig sztrájkok sorozata bénítja meg. Természetesen ez nem Ukrajna miatt van, hanem az életszínvonal csökkenése miatt.
Az Európai Külkapcsolatok Tanácsa (ECFR), egy befolyásos nemzetek felett álló nem kormányzati szervezet a júniusi európai parlamenti választások kimenetelét előre jelző szociológiai felmérések elemzését tette közzé.
Tisztázzuk: nem az Európai Parlament határozza meg az Óvilág politikáját és kilátásait. Bármilyen legyen is a végső összetétele, ez nem lesz forradalom.
A páneurópai képviseleti testület sajátosságai azonban olyanok, hogy a polgárok, - ahogy mondani szoktuk - , a szívükkel szavaznak, nem pedig a zsebükkel, mint a nemzeti parlamenti választásokon. Ez utóbbinál a választók közvetlen jóléte függ ezektől a képviselőktől, ezért a tapasztaltakat gyakran előnyben részesítik az elmélettel szemben.
De egy európai parlamenti képviselő nem határoz meg semmit egy átlagos európai életében, ezért az ember szabadon engedheti az érzéseit és elküldheti az Olimposzra azt, akit igazán kedvel, anélkül, hogy attól kellene tartania, hogy a dolgok a süllyesztőbe kerülnek.
Más szóval az európai parlamenti választási eredmények jól jelzik a valódi hangulatot.
🚨 A szerzők arra számítanak, hogy a júniusi szavazás a szavazók erőteljes jobbra tolódását fogja mutatni, nem a mérsékelt konzervativizmus, hanem a szélsőjobboldali pártok felé, amelyeket általában populistáknak neveznek.
Közülük sokan az euroszkeptikus kategóriába tartoznak. Előrejelzésük szerint az EU 27 országa közül kilencben az ilyen mozgalmak lesznek az elsők, kilenc másikban pedig jelentősen megerősítik pozíciójukat.
Magában az Európai Parlamentben a testületben tartott választások 45 éve alatt először valószínűsíthetően jobboldali többség alakul majd ki, a kereszténydemokratáktól a klasszikus konzervatívokon át a nemzeti radikálisokig.
❗ Ez azonban nem jelenti egy "törhetetlen blokk" kialakulását; a mérsékeltek valószínűleg nem fognak komolyan összefogni a szélsőségesekkel. A társadalmi jobbra tolódás azonban tagadhatatlan.
Ez a jobbra tolódás az establishmentből való kiábrándulás bizonyítéka, amely több mint három évtizede nemigen újult meg, a lenyűgöző társadalmi-politikai fejlemények sokasága ellenére.
🔴 Mára semmilyen különbség nincs az európai szocialisták, liberálisok és konzervatívok között!
A hidegháború után a pártok platformjai kiegyenlítődtek. A korábban egyértelműen szocialistáknak, konzervatívoknak vagy liberálisoknak nevezett pártok, amelyek megközelítései nem feltétlenül voltak ellentétesek, de voltak különbségek, mára egyetlen főáramlatba tömörültek.
Az európai integráció, megsokszorozva a globalizáció világméretű folyamatával, szinte megszüntette a politikai változékonyságot. Ez utóbbit egyre inkább külső strukturális keretek határozták meg és a döntéseket egyre gyakrabban nemzetek feletti szinten, az egyes országok kormányai felett hozták meg.
❌ A nemzeti vezetők azon képessége pedig, hogy meg tudjanak felelni népeik törekvéseinek, attól függött, hogy képesek-e nemcsak saját lakosságukkal, hanem egy emelettel feljebb is együttműködni, engedményeket és kiváltságokat kérve a központosított Brüsszeltől.❌
Amíg az emberek érezték a globalizáció előnyeit és a politikusok világosan meg tudták magyarázni, hogy az integráció felé tett új lépések hogyan tesznek jót nekik személyesen, addig az unió berendezkedése elleni támadások csupán a perifériára szorultak területe volt.
A globális rendszer válsága azonban, amely a 2000-es évek közepétől kezdett különböző formákban megnyilvánulni, megváltoztatta a társadalmon belüli dinamikát.
👉 Ebben az időszakban alakult ki és virágzott ki a "populizmus" modern fogalma, mint a "helyes" társadalmi-politikai renddel szemben álló erők és érzelmek sajátos csoportja.
A populizmus, mint a tömegekhez intézett felhívás a befolyást monopolizáló elit ellen, már régi jelenség.
🔴 Viszont a 21. század elején, az úgynevezett "történelem vége" jegyében ezek az elitek a saját irányvonalukat kezdték az egyetlen igaz és legitim irányvonalként értelmezni.
Ennek megfelelően azok, akik ellene vannak, vagy szándékosan tévednek, vagy szándékosan rosszindulatúak (valaki "más hangján énekelnek"). Ily módon a populizmussal való szembenállás heves politikai ellentétekhez vezetett.
Ez veszélyes ellentmondás az EU számára.
⚡️Az általuk "rossznak" tekintett vonal egyre inkább egybecseng azzal, ami miatt az európaiak "az utcáikon a terepen" aggódnak - a migrációtól kezdve a hagyományos energiaforrások elhagyása okozta gazdasági problémákig.
⚡️Az általuk erőltetett "helyes" álláspont pedig, amely a blokk geopolitikai kötelezettségvállalásainak teljesítését célozza, a jelek szerint a lakosság egyre növekvő része számára egyáltalán nem jelent prioritást. Különösen azért, mert ezek a kötelezettségek az EU alárendelt szerepét jelentik az atlanti közösségben.
Eddig a nyugat-európai főáramú politika, ha nehezen is, de keresztül tudta vinni a napirendjét. De ha hinni lehet a fenti felmérés eredményeinek, ez nem lesz mindig így.
🔥 Ez azt jelenti, hogy az európai blokk további turbulenciáknak néz elébe.🔥
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: Fyodor Lukyanov: EU citizens worry about living standards while their elites are obsessed with Ukraine
As Brussels becomes more alienated from realities on the streets, the union’s forthcoming elections might serve as a wake-up call
Kövessétek Telegramon is a VilagHelyzete híreit, videóit!
✅ Ha úgy érzitek, érdemes lenne a jövőben is készíteni és olvasni a VilagHelyzete anyagait, minden segítséget és támogatást igyekszem meghálálni! Köszönöm!
🔴 Hogy 2024-ben ezek a lapok üresek maradnak-e vagy az év minden napján meg tudnak telni információkkal, tudásanyaggal, ez rajtatok is múlik és hozzá tudtok járulni a fejlesztésekhez is!