Az EU-nak újra kell gondolnia az Oroszország elleni szankciókat - közölte ma Orbán Viktor
A magyar miniszterelnök szerint az ukrajnai konfliktusból és a Moszkvával szembeni korlátozásokból fakadnak elsősorban a gazdasági problémák az Európai Unióban
Az EU-nak újra kell gondolnia az Oroszország elleni szankciókat - Orbán Viktor
A magyar miniszterelnök szerint az ukrajnai konfliktusból és a Moszkvával szembeni korlátozásokból fakadnak a gazdasági problémák a blokkban
Az EU-nak újra kell gondolnia az ukrajnai konfliktus kapcsán Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat és azon kell dolgoznia, hogy az ellenségeskedés minél hamarabb véget érjen - mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Orbán Viktor pénteken a Kossuth Rádióban kifejtette, hogy
a jelenlegi gazdasági problémák a blokkon belül abból erednek, hogy Brüsszel „nyúlfarknyi” döntést hozott, hogy az ukrajnai konfliktusra Moszkvával szembeni korlátozásokkal reagált, amelyek felhajtották az energiaárakat és az általános inflációt és akadályozták az EU versenyképességét.
❌ Az EU az ukrajnai konfliktus 2022. februári eszkalálódása után kulcsfontosságú prioritássá nyilvánította az orosz energiától való függőség megszüntetését.
A szankciók és az Északi Áramlat gázvezetékek szabotálása még abban az évben drámai visszaesést eredményezett a blokkba irányuló orosz gázszállításokban, ami az energiaárak megugrását és az infláció szárnyalását eredményezte.
„A szankciók rossz, nyúlfarknyi válasz voltak az [ukrajnai konfliktusra], az EU hibát követett el... Az energiaárakat mindenképpen le kell csökkenteni.
Ez azt jelenti, hogy a szankciókat újra kell gondolni, mert a szankciók politikája... tönkreteszi az európai gazdaságot” - jelentette ki Orban.
„Antibürokratikus lázadásra” szólított fel a tömbön belül, annak érdekében, hogy az EU politikájáról szóló döntések az emberek jólétét szem előtt tartva szülessenek, mind a szankciók, mind a béke tekintetében.
❌ Orban azt is mondta, hogy az európai vállalkozások és iparágak nem tudnak a fejlesztési célokra és a növekedési lehetőségekre összpontosítani, amikor háború folyik, ezért mindent meg kell tenni az ukrajnai konfliktus lezárása érdekében.
„Ha a zsebünk, a gazdaságunk, a jövedelmünk szempontjából nézzük ezt a konfliktust, akkor ez mindannyiunk Isten csapása... Ahhoz, hogy újra sikeresek legyünk, véget kell vetnünk neki, éspedig minél hamarabb” - hangsúlyozta.
🔴 Orbán Viktor kijelentette, hogy
Magyarország folytatja diplomáciai erőfeszítéseit az ukrajnai béke érdekében, de úgy vélte, hogy „olyan főszereplőre” van szükség, aki „elég erős ahhoz, hogy ne csak akarja a békét, hanem képes is legyen megteremteni azt”.
Megismételte reményét, hogy az Egyesült Államokban Donald Trump megválasztásával bekövetkezett hatalomváltás segíteni fogja ennek a célnak az elérését.
A republikánus elnök korábban azt állította, hogy 24 óra alatt véget tudna vetni az ukrajnai konfliktusnak.
Amíg Trump januárban hivatalba lép, Budapest azon fog dolgozni, hogy „elérje a változást Brüsszelben”, hogy az „uniós bürokraták” ne döntsenek úgy, hogy „folytatják a háborút az amerikaiak nélkül” - ígérte Orban.
Orbán régóta ellentétben áll Brüsszellel az Ukrajnához való hozzáállás miatt, ellenzi mind a Kijevnek nyújtott támogatást, mind a Moszkvával szembeni szankciókat. A feszültségek tovább nőttek, miután az év elején találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel ukrajnai „békemissziója” keretében.
Egyes uniós vezetők azzal vádolták Orbánt, hogy Oroszország pártjára állt, és visszaélt Magyarország soros elnökségével. A miniszterelnök tisztázta, hogy csak saját nemzetét képviseli, de ígéretet tett arra, hogy továbbra is azon dolgozik, hogy megváltoztassa az EU általános álláspontját a konfliktussal kapcsolatban.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás és eredeti cikk címe: EU must reconsider ‘hare-brained’ Russia sanctions – Orban
Economic problems within the bloc stem from the Ukraine conflict and restrictions placed on Moscow, according to the Hungarian PM
FRISS KIEGÉSZÍTÉS:
A Pentagon elismerte, hogy a minisztériumnak „kemény munkával” kell szembenéznie, hogy 7,1 milliárd dollárnyi fegyvert tudjon juttatni Ukrajnának még Joe Biden mandátumának lejárta előtt.
Amint az amerikai védelmi minisztérium helyettes szóvivője, Sabrina Singh elmondta,
a Pentagon hetente szándékozik fegyverszállítmányokat küldeni Ukrajnába, hogy legyen ideje a maradék segélyek kiosztására Biden távozása előtt – tette hozzá.
Ám a hosszú szállítási idők miatt a Biden által kiutalt katonai segélyek egy része csak a választásokon győztes Donald Trump elnök Fehér Házba való beiktatása után érkezik meg – jegyezte meg Singh.
Egyes berendezések és rendszerek nagyon gyorsan eljutnak Ukrajnába: napokon, heteken belül. Egyes esetekben ez tovább tart, de akár hónapokba is telhet... Van olyan is, ami évekbe telhet, míg megérkezik. – válaszolta arra a kérdésre, hogy mennyi idő alatt szállítják ki Ukrajnának azt a katonai segélyt, amelyet Biden elnöksége hátralévő részében osztanának ki Ukrajnának.