Az EU helyreállítási alap pénzét fordítsák inkább a hadseregre! - szólított fel a lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki.
Lengyelország a hadsereg finanszírozására kívánja fordítani az Európai Élelmezési Alapból kapott pénzt
Lengyelország a hadsereg finanszírozására kívánja fordítani az Európai Élelmezési Alapból kapott pénzt, amelyet az ország gazdaságának helyreállítására szántak a koronavírus után - közölte Mateusz Morawiecki miniszterelnök csütörtökön Twitter-bejegyzésben.
"A vitának az Európai Bizottsággal véget kell vetni" - hangsúlyozta a miniszterelnök.
"A valódi konfliktus Lengyelország keleti részén játszódik, és a KPO [Nemzeti Helyreállítási Terv] forrásai több pénzt jelentenek majd a lengyel hadsereg számára" - hangsúlyozta, utalva a Moszkva és Kijev között zajló konfliktusra.
Júniusban az Európai Bizottság jóváhagyta az úgynevezett lengyel tervet, amely mintegy 35 milliárd eurót (37 milliárd dollár) biztosítana az ország gazdaságának helyreállítására a koronavírus-járványt követően. Ezt a pénzt az EU 750 milliárd eurós (799 milliárd dollár), a járvány utáni gazdasági helyreállítási csomagjából kellett volna elkülöníteni.
Az EU azonban blokkolta a forrásokat a Varsó és Brüsszel között a jogállamisággal kapcsolatos aggályok miatt régóta húzódó patthelyzet miatt.
Lengyel tisztviselők ragaszkodnak ahhoz, hogy már teljesítették az EU követeléseit és számos igazságügyi reformot hajtottak végre és arra hivatkoznak, hogy a pénzt politikai okokból tartják vissza, ahogy Magyarország esetében is ugyanez zajlik.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke viszont ragaszkodott ahhoz, hogy a Varsó által bevezetett változtatások "nem elegendőek" és hogy többet kell tenni a lengyel bírák függetlenségének biztosítása érdekében.
Eközben Lengyelország a közelmúltban rekordméretű katonai beszerzésekbe kezdett, amelyek között tankok, repülőgépek, tüzérségi és légvédelmi rendszerek is szerepelnek, és nagy összegű szerződéseket kötött amerikai és dél-koreai gyártókkal.
E hónap elején a lengyel védelmi minisztérium katonai kiképzésre szólította fel az embereket és akár 8000 fő önkéntes jelentkezését is kérte, hogy télen harci és túlélési ismereteket tanítsanak nekik.
Lengyelország "minél több embert akar kiképezni", hogy felkészüljenek egy "válsághelyzetre" - mondta Mariusz Blaszczak védelmi miniszter, megjegyezve, hogy októberben és novemberben már mintegy 4000 ember esett át a "Train the Army" program első szakaszán.
Blaszczak még júliusban kijelentette, hogy Lengyelország Európa legképzettebb szárazföldi haderejével akar rendelkezni, és célja, hogy fegyveres erőinek létszámát 143 500-ról 300 000 katonára növelje. Varsó emellett GDP-jének 3%-át kívánja védelmi kiadásokra fordítani - ez az egyik legmagasabb szint a NATO-tagok között. (A teljes cikket fordította: VilagHelyzete)