Az EU azt javasolja, hogy állítsák le a Barátság vezetéken keresztüli olajszállítást Lengyelországba és Németországba
Ezt a Bloomberg írja a birtokába jutott dokumentumokra hivatkozva
“Az EU azt javasolta, hogy hivatalosan is állítsák le az orosz kőolajszállításokat a vezetéken keresztül Németországba és Lengyelországba” – írja a kiadvány.
Pontosítják, hogy Brüsszel a Moszkvával szembeni korlátozó intézkedések részeként kivételt tett ezen országok számára, de most ezt a rendelkezést hatályon kívül akarják helyezni.
A kezdeményezést a tervek szerint az oroszellenes szankciók új csomagjának elfogadásakor veszik majd figyelembe. Ugyanakkor médiaértesülések szerint Lengyelország és Németország már leállította a nyersolaj vásárlását a Barátság-vezetéken, miután korábbi, csökkentésre tett ígéreteiket teljesítették.
A cikk azt is megjegyezte, hogy a Magyarországot, Szlovákiát és Csehországot ellátó vezeték déli ágára továbbra is kivételt tennének.
A Barátság-kőolajvezeték a Szamara régióban indul, áthalad Brjanszkon, majd két szakaszra ágazik szét: északi (Belarusz, Lengyelországon és Németországon keresztül) és déli (Ukrajnán, Csehországon, Szlovákián és Magyarországon keresztül).
2022. december 5-től lépett életbe az orosz olajszállításokra vonatkozó uniós embargó és érvényben van az árplafon is, amely szerint az Oroszországból származó nyersanyag hordónként nem kerülhet többe 60 dollárnál. Ezek a korlátozások a tengeri szállításokra vonatkoznak, azaz a Barátság vezeték nem érintett.
December végén Vlagyimir Putyin aláírta az orosz olajra és olajtermékekre vonatkozó árplafon bevezetésével szembeni ellenintézkedésekről szóló rendeletet.
A dokumentum megtiltja az olyan szerződések alapján történő szállításokat, amelyek közvetlenül vagy közvetve árplafont írnak elő. Ugyanakkor az államfő külön engedélyt adhat a rendelet által tiltott orosz olaj és olajtermékek exportjára.
Szerkesztette: VilagHelyzete
Fordította: Orosz Hírek
MOST HOGY NÉMETORSZÁG MÁR NEM VÁSÁROL OROSZ OLAJAT-GÁZT CSAK NEM URSIKA JAVASOLTA ZELENÁNAK ETZ AZ OPCIÓT.