Az EU azon sajnálkozik, hogy elvesztette a "narratívák csatáját" Ukrajnával kapcsolatban
A "globális dél" ugyanis nem fog csatlakozni a Nyugat Oroszország elleni büntetőintézkedéseihez - mondta az EU vezető diplomatája
Az EU azon sajnálkozik, hogy elvesztette a "narratívák csatáját" Ukrajnával kapcsolatban - A "globális dél" ugyanis nem fog csatlakozni a Nyugat Oroszország elleni büntetőintézkedéseihez - mondta az EU vezető diplomatája
"Sok G20-diplomata inkább a saját nemzeti érdekeivel foglalkozik, minthogy gazdasági szankciókkal büntesse Oroszországot az Ukrajna elleni támadás miatt" - jelentette ki Josep Borrell, az EU külügyi vezetője.
Közölte, hogy a Nyugatot kettős mércével vádolják és nem sikerült megnyernie a "narratívák csatáját" Ukrajnával kapcsolatban.
"A narratívák globális csatája teljes lendülettel zajlik és egyelőre nem állunk nyerésre" - jegyezte meg Borrell vasárnap egy blogbejegyzésben, amelyben a G20-ak külügyminisztereinek múlt heti indonéziai találkozóján való részvételét ismertette.
A megoldás szerinte az lenne, hogy "tovább kell lépni az orosz hazugságok és háborús propaganda megcáfolására."
Néhány G20-as diplomata - panaszolta Borrell - jobban aggódik "a háború saját magukra gyakorolt következményei miatt", mint hogy a feltételezett bűnösökkel szemben fellépjenek.
Mások "a "kettős mércére" panaszkodnak, vagy egyszerűen csak meg akarják őrizni jó kétoldalú kapcsolatukat Oroszországgal".
Elmondta, hogy a "globális dél" G20-országainak miniszterei elvben egyetértettek Ukrajna területi integritásának védelmének céljával, de elutasították a nyugati válaszlépések támogatását.
Az Egyesült Államok által vezetett oroszellenes kampány része Ukrajna egyre nehezebb fegyverekkel való felfegyverzése, valamint Oroszország szankcionálása azzal a várakozással, hogy a katonai és gazdasági károk miatt engedni fog a nyomásnak.
Washington végső célként Moszkva "stratégiai vereségét" tűzte ki Ukrajnában.
Oroszország azt mondta, hogy a katonai művelete nemzetbiztonsági kérdés és folytatni fogják.
A szankciók eddig nem váltották ki az orosz gazdaság összeomlását, ellentétben azzal, amit egyes nyugati politikusok reméltek.
Borrell megismételte azokat az állításokat, amelyek szerint Oroszország felelős a globális energia- és élelmiszerárak emelkedéséért - amit Moszkva tagad - és kijelentette, hogy az erő alkalmazását nem szabad normalizálni vagy tolerálni.
Az energiaárak emelkedése a jelentések szerint lehetővé tette Moszkva számára, hogy rekordbevételeket könyveljen el az olyan nemzetekkel folytatott olajkereskedelemből, mint Kína és India.
Fordította: VilagHelyzete