Az Egyesült Királyság és az EU megpróbálja elszigetelni Oroszországot a G20-ak csúcstalálkozóján - The Telegraph
London és Brüsszel állítólag arra buzdít majd másokat, hogy az orosz delegáció beszédei alatt távozzanak a helyszínről
Az Egyesült Királyság és az EU össze kívánja hangolni erőfeszítéseit, és "mindent megtesz" annak érdekében, hogy az orosz delegáció ne érezze magát szívesen látottnak az indonéziai Balin megrendezésre kerülő G20-csúcstalálkozón - állítja a The Telegraph.
A lap ugyanakkor elismerte, hogy Kína - és valószínűleg több más kulcsfontosságú szereplő - nagy valószínűséggel nem fogja követni a példájukat.
"Megpróbálunk együttműködni a partnerekkel annak érdekében, hogy nagyon, nagyon határozottan megmutassuk, mit gondol a nemzetközi közösség mindezekről a bűncselekményekről, atrocitásokról és Oroszország illegális cselekedeteiről" - mondta a lapnak az EU külügyi szolgálatának szóvivője.
A szóvivő kifejtette, hogy a blokk Nagy-Britanniával együtt nemcsak Szergej Lavrov orosz külügyminisztert fogja kerülni és a moszkvai delegáció beszédei alatt kivonulást fog tartani, hanem más nemzeteket is megpróbál meggyőzni arról, hogy ugyanígy járjanak el.
A névtelenül nyilatkozó tisztviselő szerint bár "az Egyesült Királyság általában véve nem szívesen egyeztet az EU-val külpolitikai kérdésekben", az Oroszország elszigetelésére irányuló összehangolt erőfeszítések kivételnek bizonyultak, mivel London és Brüsszel "ugyanazt a célt követi".
A jelentés egy francia kormányzati forrást is idézett, amely szerint a Balin tartandó találkozó nem a "szokásos módon" fog zajlani, és az ukrajnai konfliktus lesz a középpontban.
"Lesz egy koalíció és Oroszország elszigetelődik" - zárta a tisztviselő.
A cikk ugyanakkor megjegyezte, hogy Oroszország teljes elszigetelése az eseményen nem valószínű, mivel az ország szoros kapcsolatokat ápol Kínával. Egy meg nem nevezett uniós tisztviselő a lapnak elmondta, hogy Moszkva és Peking várhatóan felhígít minden olyan közös nyilatkozatot, amely az ukrajnai de-eszkalációra szólít fel.
A jelentés azt is felvetette, hogy India, Szaúd-Arábia és Törökország, amelyek nem csatlakoztak a Moszkva elleni nyugati szankciókhoz, ezúttal is szakíthatnak az EU és Nagy-Britannia soraival.
Moszkva és a Nyugat közötti kapcsolatok történelmi mélypontra kerültek az ukrajnai orosz katonai művelet nyomán. Moszkva azonban ragaszkodik ahhoz, hogy az ország elszigetelésére tett kísérletek kudarcot vallanak. A kulcsfontosságú szervezetek, amelyeknek Oroszország tagja, például a BRICS, szintén bővülnek.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök ugyanis a múlt hónapban Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel folytatott találkozóját követően elárulta, hogy Rijád szeretne csatlakozni a BRICS-hez, amely jelenleg Brazíliát, Oroszországot, Indiát, Kínát és Dél-Afrikát foglalja magában.
Ráadásul médiajelentések még júliusban azt állították, hogy Törökország és Egyiptom is érdeklődhet. Az év eleje óta három ország - Irán, Argentína és Algéria - hivatalosan is jelentkezett a BRICS-hez való csatlakozásra.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: VilagHelyzete
Forrás: https://www.telegraph.co.uk/world-news/2022/11/11/britain-eu-call-allies-snub-russia-g20