Az Apple bocsánatot kért legfrissebb disztópikus reklámja miatt, mely megölte a Szilícium-völgy álmát
"Steve [Jobs] nem küldte volna ki ezt a reklámot. Túlságosan fájt volna neki nézni".
Az Apple disztópikus reklámja megölte a Szilícium-völgy álmát - erről írt cikket az UnHerd, amit teljes egészében lefordítottam számotokra. (VilagHelyzete)
A technológiai világ egyik érdekes jelensége a szentek és mártírok megidézése.
Amikor az Apple a héten közzétette a széles körben vitatott "zúzógép" reklámját, Paul Graham, a Y Combinator technológiai inkubátor alapítója azt állította, hogy
"Steve [Jobs] nem küldte volna ki ezt a reklámot. Túlságosan fájt volna neki nézni".
Az Apple-reklám a TikTok "crusher ASMR" videók trendjét idézi - amelyekben tárgyakat, a golyóktól kezdve a vázákon át a gyertyákig és játékokig, ipari hidraulikus zúzógépek kérlelhetetlen acéloszlopa alá helyeznek.
Egyes dolgok jól zúzódnak össze: lehet, hogy kielégítően összepréselődnek, vagy tiszta "pukkanással" törnek össze, míg más dolgok csupán elpattannak vagy összegyűrődnek.
A reklámban gitárok, zongorák, festékes edények - a kreativitás valódi anyagainak - pusztulását ábrázolja egy csillogó acéltükör: az új iPad Pro.
Hugh Grant színész így címkézte fel ezt a reklámot:
"Az emberi élmény megsemmisítése". A Szilícium-völgy jóvoltából".
Felháborodása elterjedt, és az Apple tegnap bocsánatot kért, elismerve, hogy reklámja "célt tévesztett".
https://www.cbsnews.com/news/apple-apology-ipad-pro-crush-commercial-online-criticism/
De a kérdés, hogy vajon Szent Steve képes lett volna-e megjósolni és megakadályozni a katasztrófát, még mindig izgalmas kérdés. A néhai Jobsról elmélkedve elgondolkodhatunk mindazon okokon, amiért valaha szerettük az Apple-ben és leválaszthatjuk őket arról a neheztelő szorításról, amelyben most találjuk magunkat.
A Jobs által megidézett Szilícium-völgyi álom naiv volt.
Nehéz visszatekinteni most a híres "Think Different" Apple-reklámkampányra, amelyben Martin Luther King és Albert Einstein megidézése mellett a baby boomerek félrevezetett érzelgősségét látjuk. Ez az álom Jobs 2011-ben bekövetkezett halála óta robotpilótán fut, miközben a világ megváltozott körülötte.
Az olyan figurák, mint Tim Cook - az ellátási láncban dolgozó szürke fickók - az alapítójuk iránti tiszteletből és emlékére továbbra is ebbe az irányba kormányoztak és fenntartották a minimalista hangulatot. Mégsem vették észre, hogy a fenyőillatú cupertinói utópiát, úgy tűnik, lepusztult autópályák kötik össze különböző városokkal, amelyek egyre inkább a Blade Runnerre emlékeztetnek.
Ezért is esett olyan rosszul az Apple zúzógép.
A vállalat vezetőinek könnyű elképzelni, hogy nincs birtoklás, nincs; könnyű nekik egy zöld-tech csodavilágban élni. De nehezebb az öregedő millenniumiaknak átélni a technológia okozta bérkompresszió negyedik hullámát a munkával töltött életükben. Vagy visszamenni a mennyiségi lazítás és a tömeges elvándorlás által lerombolt házaikba.
📍 Az Apple mint vállalkozás - és mint bevételtermelő gépezet - mostanra elérte azt, amit az üzleti tanulmányok professzorai "érett fázisnak" neveznének.
Nyereségének nagy része a vásárlói elkötelezettségen alapuló bérleti díjból származik. 💲
A bevétel az App Store-ban történő minden egyes vásárlásból származó 30%-os részesedésből, az iCloud havi tízeséből, vagy az Apple Pay-en keresztül történő fizetés-feldolgozási díjakból származik. 💲
💲💲💲 Az élet kereke forog: Az Apple megölhetetlen, mert közel önköltségi áron adja el neked a csodálatos hardvert, hogy bevegyen téged a bevételi ökoszisztémájába.
Az Apple-t gyűlölni felkapott tevékenység. De a 21. század hátralévő részében még sokkal többet kell majd gyűlölnünk. Egyesek az új reklámot Ridley Scott híres "1984" reklámjának öntudatlan megfordításaként fogalmazták meg - a sportoló összetöri a Big Brother képernyőjét és kiszabadítja a hipnotizált normális népet.
Ezek a kritikák hajlamosak rámutatni, hogy az Apple most a Nagy Testvér. Hogy ez egy nem túl menő nagyúr, elsöprő piaci hatalommal.
De talán meg kellene forgatnunk a kereket még egy negyed fordulattal:
Mi van, ha az Apple, hogy az orwelli metaforát egy kicsit tovább bontsuk, valójában Emmanuel Goldstein? Csak kiterjesztjük a kétperces gyűlöletünket, amely egy aljas fantomfigura ellen irányul, aki talán nem is létezik.
A teljes cikket fordította és szerkesztette: A VilagHelyzete alapító szerkesztő újságírója
Forrás: UnHerd
https://unherd.com/newsroom/apples-dystopian-ad-is-a-death-knell-for-the-silicon-valley-dream/
❗ Ha szeretnétek magyarul is olvasni továbbra is cikkeket elemzéseket, valódi tudásanyagokat, segítsetek kérlek támogatásotokkal az elkészültében!👉
vagy előfizetőként csatlakozzatok az oldalhoz!